@na_ulicy_maslo_trzaslo jakby neetowanie na garnuszku starych w piwnicy i sranie na ludzi w internecie było dyscyplina to wykop by miał swoją wioskę obok olimpijskiej, ogrodzona płotem pod napięciem
Skrzydła jak origami 🐞 Badacze od dawna zastanawiali się, jak działają skrzydła biedronki - na tyle cienkie i elastyczne, że owad może je poskładać i całkowicie schować pod sztywnymi pokrywami, ale przy tym na tyle mocne i wytrzymałe, że po rozwinięciu mogą służyć do lotu.
W 2017 roku badaczom z Japonii udało się przeanalizować, w jaki sposób biedronki składają skrzydła. Podstawowym problemem był tu fakt, że pokrywy skrzydeł u biedronek są nieprzezroczyste i nie można przez nie podejrzeć, co się dzieje pod spodem. Żeby to obejść, badacze uśpili jednego osobnika, oddzielili od niego pokrywy skrzydeł i zamiast nich zamontowali owadowi cienkie, przezroczyste imitacje wykonane z tworzywa sztucznego.
Naukowcy odkryli, że podczas składania skrzydeł biedronki umiejętnie wykorzystują krawędzie i dolne powierzchnie pokryw, których krzywizny są dopasowane do kształtu żyłek tylnych skrzydeł, aby składać skrzydła wzdłuż linii zagięć - trochę jak w origami. Jednocześnie poruszają odwłokiem w górę i w dół, co powoduje tarcie, dzięki któremu poskładane skrzydła są niejako wciąganie pod pokrywy.
@Apaturia: ej to ciekawe jest! Zasługuje na wykop. Natura może podsunąć ciekawe rozwiazania. Zastanawiam się czy w przyszłości zobaczymy drony które używają czegoś na podobieństwo tej biedronki.
Maszyny, które osobiście uważam za ciekawe, a które mogą niektórym nie być znane; odc. 66
Leduc 0.10 / 0.21 / 022
Początki projektu zainicjowanego przez René Leduca sięgają 1938 roku. Samolot został wykonany w fabryce Bregueat Aviation po mocno przedłużającej się i częściowo tajnej fazie budowy ze wględu na niemiecką okupację. Ostatecznie ukończono go w 1947r. Maszyna posiadała podwójny kadłub, składający się z zewnętrzengo „pierścienia” i wewnętrznego „cylindra” – szczelina pomiędzy tymi dwoma elementami stanowiła wlot powietrza do silnika strumieniowego (ramjet – rodzaj silnika odrzutowego nie posiadający części ruchomych potrzebujący dużej prędkości do pracy). Kabina pilota była w pełni przezroczysta zapewniając doskonałą widoczność.
Metaliczna biedronka. Nie wszystkie owady z rodziny biedronkowatych są w kropki - jednym z piękniejszych wyjątków tego rodzaju jest biedronka Halmus chalybeus występująca w Australii i Nowej Zelandii, znana też jako biedronka stalowa (steelblue ladybird). Jej ciało mieni się metalicznymi odcieniami zieleni i błękitu, a jej pokrywy skrzydeł są u dołu lekko odgięte na zewnątrz, przez co przypominają trochę miniaturowy płaszcz. Jest niewielka - dorasta maksymalnie do czterech milimetrów długości.
Dziś mija trzeci rok odkąd przygarnąłem z gospodarstwa szczeniaka podobnego do owczarka. Gdybym mógł cofnąć czas, zrobiłbym drugi raz to samo (⌐͡■͜ʖ͡■) #smiesznypiesek #psy #zwierzaczki #zwierzaczki