Witam! W sobotę mam okazję pojechać nad fajne jeziorko tylko że wyjazd jeszcze w porze nocnej bo jadę z karpiarzami a jako że sam nie posiadam sprzętu karpiowego to znalazłem sobie sposób na bombkę. I mam takie pytanko, czy muszę robić ten włos na przyponie czy mogę zwyczajnie nałożyć przynętę na haczyk? Chciałbym jakoś sensownie chociaż popróbować łowić przez noc bo rankiem to wiadomo że spinning wjedzie. #wedkarstwo
Cześć, zwracam sie z prośbą do specjalistów. Myślicie, że taka wędka będzie ok. na rozpoczęcie przygody z łowieniem dla osoby która nie ma o tym pojęcia? Jak dobrać kołowtorek czy sa jakies uniwersalne czy musi być z jednakowej firmy? Chodzi o łowienie spławikowe w jakichś okolicznych stawach. #wedkarstwo #ryby #lowienieryb
@bartkowniq: przekieruje Cie do mojego komentarza kilka postów niżej, bo była podobna dyskusja. Pewnie wersje teleskopowe będą praktyczniejsze dla Ciebie.
Chyba że transport to nie problem to wtedy 3 składowe oddadzą pracą przy rzutach czy holu ryb.
Generalnie szukasz czegoś najlepiej 3,6m - 3,9m - po to żeby rzucić na przyzwoitą odległość, jasne może być krótsza wędka ( będzie jeszcze łatwiejsza w transporcie ) lecz przyjmijmy że granicznym minimum
jakie kulki proteinowe, dumbbelsy, waftersy itp. polecacie? Jestem w tym kompletnie zielony, zawsze łowiłem tylko na naturalne przynęty. Naszło mnie bo wczoraj gadałem na gliniance z kolesiem który mówił że na kulki+PVA łowi tutaj kilka-kilkanaście karpi dziennie, nam na kuku i robaki brały tylko płocie (i trafił się jesiotr 60 cm, ale to chyba kompletny przypadek) Spojrzałem w internecie i rozstrzał jest ogromny, niektóre kosztują kilkanaście zł/500g a inne 30 zł za
@pan-bartolomeu-dias: Generalnie większość tych firm które są na rynku od kilkunastu lat to zbliżony poziom, ciężko wymyślić koło od nowa na tyle sposobów.
Jednak są firmy które używają głównie wypełniaczy i ta kulka to w sumie to plastik/gips z mega mocnych aromatem chemicznym.
Z takich moim zdaniem sprawdzonych produktów, które najczęsciej dokupuje to:
@marcon13: no najczęściej 6 i 6 udające 8 ( ͡°͜ʖ͡°) no przez to, że jest to Ronnie Rig i ma dużo dodatków w postaci krętlika to dodatkowo balansuje popka. Utrapienie jest tylko z pastą wolframową bo lubi się poluzować i jeździ po żyłce. Ale zarzucam w PVCe więć wiem że na dno dolatuje w stanie idealnej prezentacji.
@donio721: Kolega 2 wpisy ponizej pytal o splawik do 300 to przekleje, a co do feedera to tez gdzies glebiej na tagu byla dyskusja. Jeżeli chcesz łatwy transport to wybierasz teleskopowe, jeśli chcesz lepsze czucie i precyzje to 3 składy.
Czy ktoś poleci jakieś komercyjne łowiska w okolicy Warszawy? Najlepiej południe, ale nie jest to mus. Chciałbym żeby było jak najbardziej przypominające naturalne łowiska, nie chcę siedzieć nad basenem, a najchętniej w okolicy jakiegoś lasu, drzew - ryby też nie muszą brać cały czas, mogą nawet nie brać :D. #wedkarstwo #warszawa
jakie są korzyści ze stosowania lekkich koszyczków do feedera na wodach stojących? widzę same zalety ciężkich koszyków: łatwiej napiąć żyłkę, lepsze rzuty, bardziej odporne na wiatr, falę, bujanie pomostu, szybciej dociera do dna. Jedyną zaletą lekkich koszyków może być to że nie zakopują się w mule, ale to dotyczy tylko niektórych łowisk. Druga sprawa, jak to jest z tymi zanętami? Stosuje zanętę na lina i biorą płocie, zanętę na leszcza i biorą
@pan-bartolomeu-dias: Masz zanęty smużące, które będą odpowiednie na płocie, więc samo namoczenie zanęt będzie miało duże znaczenie, gdyż jej praca jest bezwzględnie zależna od jej namoczenia oraz ciężkości. ważne jest co dodajesz do zanęty - ile ziemi - ile gliny i jakiej wiążącej czy rozpraszającej. jakie mięcho czy to pinka, czy caster, a może pocięte czerwone, ziarna i frakcje.
Leszcze lubią słodko, tłusto i aby nie smużyło. Nie lubią kręcącej
Ale wielki król wód mi przywalił, pod życiówkę, jak go zacinałem to nawet centymetra pletki nie mogłem zwinąć, a hamulec mam twardo ustawiony xD. Niestety kilka sekund się utrzymał i pozostawił po sobie tylko rozgiętą kotwice, kuźwa.
@HalaMadrid777: Mam podobnej budowy co ten Jaxon. użytkuję już drugi rok i wszystko git. Nawet bez wsporników jest na tyle stabilna że ożywione 15kg nie robi na niej wrażenia. Z minusów to na pewno ciężar - jest to duży i ciężki klamot. ale cena wyrównała ten minus ( ͡°͜ʖ͡°)
@marcon13: Ja stostuję przypony 35-40cm najczęściej - i daję śrucinę - spełnia ona dwa zadania - po pierwsze sygnalizuję podniesienie zestawu, po drugie znacznie zapobiega plątaniu się dłuższych przyponów - dla przyponu 40cm danie śruciny po środku daję Ci dwa odcinki po 20cm które są na tyle skrócone pomiędzy środkiem ciężkości, że trzeba się postarać aby sie poplątało.
Także jak najbardziej przy dłuższych przyponach dawaj malutkie śruciny. Dla leszcza te
Hej Mirki mam znów kilka pytań. Dopiero zaczynam z wędkarstwem i nurtuje mnie kilka spraw, a mianowicie:
1. Jaki ciężar wyrzutu do metody feeder. Łowienie na jeziorach. 2. Czy jak kupię wędkę z ciężarem wyrzutu np. 50-120g to czy będę mógł założyć podajnik np 20g. 3. Wędki do feedera klasycznego powinny mieć większy ciężar wyrzutu niż na metoda? Dobrze kminie? 4. Jakie wędki do metody polecacie do 200zl?
Mirki chciałem zacząć z #wedkarstwo typowo amatorsko, zamówiłem sobie bata, i teraz dopiero zaczyna się kłopot. Bo jak czytam te wszystkie fora to się zgubiłem xD jak zamontować zestaw taki podstawowy by to działało. Na YT pełno filmików zestaw na leszcza, zestaw na płoć itd... a ja jak pojadę nad jeziorko to mi obojętne co będzie brało ( ͡º͜ʖ͡º) Dajcie trochę porad bo się
Również polecam Ci na samym początku poleciec na gotowcach, zobaczysz jak to wygląda z bliska, najwyzej jak przypony Ci się już poplączą/zerwą to się od wiązania haczyka na przypon nauczysz.
@Matijas94: Tutaj masz fajny kanał Górka sekcja o Bacie. Sporo fajnej wiedzy. On generalnie łowi na tyczkę ale to bardzo podobne więc możesz cały kanał przeszperać.
Ma też swoje gotowe zestawy , musisz patrzeć aby pokrywało Ci się z długością bata żeby mieć pełny zestaw.
Tutaj kolejna stronka z gotowymi zestawami, ale większość jest pod 5 lub
#wedkarstwo