Złapałem bakcyla na pieszą turystykę górską. W planach mam ponowienie odwiedzić Tatry, ostatnio byłem tam 9 lat temu kompletnie nieprzygotowany, a do tego rozwaliłem sobie oba kolana. Teraz planuję wrócić. Po przejściu nieco mniejszych szczytów (Sudety) ze zdrowiem jest wszystko ok. W związku z tym mam pytanie o trudność (tak, wiem, dla wprawnych turystów to żadne wyzwanie, i nie mówcie - idź na Orlą Perć i na Przełęcz pod Chłopkiem, to dopiero góry) poniższych propozycji tras (byłem w Tatrach, ale w wymienionych miejscach nie byłem, poza Morskim Okiem czerwonym szlakiem): 1. Giewont czerwonym szlakiem przez Dolinę Strążyską, powrót niebieskim szlakiem do Kuźnic. 2a. Czerwone Wierchy z Kir przez Dolinę Kościeliską, zejście przez Przełęcz pod Kopą Kondracką do Hali Kondratowej i Kuźnic albo 2b. Pociągnięcie szlaku do Kasprowego Wierchu i zejście zielonym szlakiem do Kuźnic. 3a. Jeżeli 2a, to wejście na Kasprowy Wierch od przez Nosal, Dolinę Gąsienicową, a następnie żółtym szlakiem przez Suchą Przełęcz, albo 3b. Odbicie z żółtego szlaku na zielony w stronę Przełęczy Liliowe, przejście przez Beskid (nie wiem, jaka jest trudność przejścia przez szczyt) w stronę Kasprowego, zejście zielonym do Kuźnic.
@melekhov: 1. Zarówno na Giewont jak i na Czerwone Wierchy dobrym punktem wypadowym są Kuźnice i pójście na hale Kondratową. Dolina Strążyska mocno umęczy, nie ma sensu. Proponuje: raz iść na Halę Kondratową i potem przelęcz pod Kopą, i w stronę Kasprowego (do zrobienia na spokojnie. Ew. dwa momenty z lekkimi trudnościami - raz malutka ścianka z mnóstwem możliwości pokonania, i raz szlak się rozdziela na lewo i prawo. Prawo jest złudnie łatwiejsze, ale potem stromo 3m w dół. Lepiej lewo i w górę). Z Kasprowego można zejść sobie na Murowaniec. Jak sił starczy, to nawet można się szarpnąć na Czarny Staw Gąsienicowy (zero trudności, tylko kwestia że trzeba odległośc pokonać).
Drugi raz na Halę Kondratową, potem na Przełęcz Kondratową. Można wtedy zdobyć Giewont (nie jest już daleko) i można isć na Czerwone Wierchy. Z czerwonych wtedy dwie opcje. Krótsza - prosto na Kiry. Dłuższa - przez Dolinę Tomanowa. Dłuższą polecam, jezeli będzie czas dobry i ktoś
@melekhov szpiglasowa przełęcz nie jest trudna. Tam łańcuchy to samiutki koniec podejścia, niezbyt trudny. Subiektywnie gorszy moment jest nieco wcześniej, gdzie masz z 10m sypkiej ziemi. Trzeba mocno uważać, żeby się nie poślizgnąć. Zwl gdyby schodzić z przełęczy na 5 stawów.
Dziecko 10 lat... Ciężko powiedzieć, jak się zachowa.
#tatry Mirki, pytanie co do sprzętu. Aktualne buty mi się kończą (zdarta podeszwa) i szukam czegoś nowego. Generalnie mam styl szybkiego i długiego chodzenia, więc preferuje niskie buty. Czy ktoś miał doświadczenie jak Salomon Speedcross sprawują się na skałach? Przejścia typu Orla Perć lub z przewodnikiem proste drogi na szczyty nieszlakowe (tzn. nie stricte wspinaczka, ale też skały)?
@Eldian Speedcrossy miałem okazję jedynie testować w Pieninach, ale kiedy było dość mokro. Tam akurat większość terenu to trawa i piach (błoto) gdzie sprawdziły się wręcz idealnie. Na odcinkach gdzie były skały też sprawdziły się bardzo dobrze bo podeszwę mają sztywną, tylko tam teren nie jest zbyt wymagający i chodzi się głównie po wielkich stopniach. Na pewno brakuje w nich ostrych i bardzo sztywnych krawędzi, które będą potrzebne w terenie gdzie
#karkonosze #karpacz #zakopane #tatry #gory #wakacje Siema, planuje udać się gdzieś w góry. Co możecie polecić jeśli chodzi o miejscowość i jakieś proste amatorskie szlaki z fajnym widokiem? Aż wstyd się przyznać ale nigdy nie byłem w górach w sezonie letnim. Dzięki z góry za tipy ( ͡°͜ʖ͡°)
@nemiroff90 w Tatrach amator da radę ot tak. Pytanie tylko jak z kondycja fizyczna. Bo jednak są to szlaki, które wymagają nieco wysiłku. Tzn wiele osób bez kondycji też wchodzi, stękając i jęcząc, ale największy fun jest wtedy gdy latasz od szczytu do szczytu z przyjemnością.
@nemiroff90 to wybieraj szlaki żebyś mógł zejść w razie utraty sił. Linia Kasprowy-krzesanica, albo Tatry zachodnie, linia Grześ - ornak. Ale też pięć stawów czy czarny staw są ok. Polecam spróbować przynajmniej jeden szlak z łańcuchami - np zawrat albo szpiglasowy Wierch
Czy żeby zupełny amator wszedł na Rysy konieczne jest nocowanie w okolicach Morskiego Oka? Czy da radę podjechać na parking z samego rana (3-4) i następnie wejść i zejść na luzie? Czytałem, że trasa w dwie strony to około 12h bez przerw, czy rzeczywiście tak to wygląda i czy jest w to wliczone wejście na Morskie Oko i potem Czarny
Na rysy się wchodzi 4h przy dobrej kondycji,liczac od palenicy. Normalny człowiek zrobi to w 5,5h. A powrót nieco krócej pewnie.
Nie wiem czy jest sens tak wcześnie wychodzić... Można i o 5-6 wyjść, i uniknąć tłumu w drodze na górę. Gorzej z powrotem, ale to się mija ludzi bokiem.
#tatry Mirki, pijemy kompot. Orla Perć pykła dzisiaj w 4h od Zawratu do Krzyżne. Pogoda nieco chmurzysta od strony gąsienicowej, od piątki z przejaśnieniami. Bardzo fajna na taką trasę.
Z kuznic wychodziłem 7:05. Nie chciałem wcześniej, bo była możliwość lekkiego deszczyku koło 7-8, więc wolałem to złapać ewentualnie na niskim terenie.
Ja używam adidas kandia, dosyć fajne. Terrexy też mogą być w twoim budżecie. Tylko pamiętaj, że rozmiarówka adidasa to masakra, trzeba przymierzać przed kupnem (netem raczej odpada)
Mam pytanie odnośnie butów głównie na szlaki po tatrach. Wczoraj pochodziłem po sklepach i starałem się przymierzyć jak najwięcej par butów. Znalazłem dwa modele, które najlepiej siedzą mi na stopie i teraz się zastanawiam. Buty wysokie czy niskie? Do tej pory chodziłem w butach wysokich z decathlonu. Teraz skupiłem się głównie na butach niskich, ponieważ wydaje mi się, że wystarczą. Jednak but wysoki zawsze coś więcej usztywnia staw skokowy i w jakimś
#tatry #ubezpieczenia Jadę w Tatry i zamierzam przejść większość szlaku granicznego (od Wołowca po Siwy Zwornik i Od Ciemniaka po Liliowe) i aktualnie rezygnuję z wykupu ubezpieczenia na Słowację (na Bystrą też się z tego powodu nie wybiorę). Dlaczego rezygnuję?
Wszędzie można przeczytać że ubezpieczenie kosztuje 3 złote na dzień i że to kilka minut. Straciłem już 30 minut, nawypełniałem się formularzy i mało co nie kupiłem ubezpieczenia w axa za 32 pln, które nie zwraca za akcję ratunkową i poszukiwawczą, aż w końcu znalazłem w axa za 42 pln dobre (chyba) ubezpiecznie. Ale po kolei. union.sk nie chce prawidłowo wyświetlać strony po angielsku, a po słowacku ubezpieczenia nie kupię. Próbowałem kupić na kioskpolis w generali za 32 pln na 9 dni (było napisane że poszukiwanie i ratownictwo do 200k), ale nie przechodziła płatność blikiem (wina strony), chciałem potem kupić bezpośrednio na generali ale nie znalazłem informacji czytelnej o zwrocie za akcję ratowniczą i poszukiwawczą. Potem axa. Powypełniałem pola, włącznie z moimi danymi, polisa za 32 pln, ok. Czytam ogólne warunki ubezpieczenia i okazuje się, że jestem w trakcie kupowania polisy Travel Large która nie zwraca za koszty akcji xD Potrzebna jest wersja Travel Sport a nie zwykłe Travel. Wypełniam od nowa wszystko, tyle że z wersją Travel Sport Large i cena wzrasta do 42. Już nie wkurzyła mnie ta cena tylko to że wersja za 32 pln nie zawierała zwrotu za akcję, a sposób w jaki strona jest skonstruowana (jej głupi konfigurator) powoduje, że dopiero po wypełnieniu wszystkiego dowiadujesz się co tak naprawdę zawiera ubezpieczenie.
@Specjalista_Plus Pytanie - czy jest opcja, że podwójnie ściąga mi kasę w taryfie na kartę? Jak wpisuje *147# to wyskakuje Aktywna taryfa to Plus Elastyczna na Karte 14 maja włączyłem nowa ofertę dostępna na stronie "Promocja Bez limitu i 15GB zostala wlaczona. Pozdrawiamy. Promocja Bez limitu i 15GB zostala wlaczona. Pozdrawiamy." Ściągnęło 30zl
#czestochowa Mirki, pytanie. Rodzicom przyszła podwyżka za internet. O 10zl. Teraz mają w protonecie i mają płacić 76zl. W sumie internet używają w podstawowym zakresie. Znacie jakąś tańszą alternatywę?
Udało mi się wczoraj spełnić jedno z moich tatrzańskich marzeń, a mianowicie jednodniowe przejście całej Grani Rohaczy, czyli trasy od Palenicy Jałowieckiej po Jamnicką Przełęcz. Po drodze między innymi Brestowa, Salatyn, Banówka, Trzy Kopy, no i oczywiście oba Rohacze. Sporo trudności, parę eksponowanych odcinków, trochę żelastwa. W sumie, to słusznie mówi się na to czasem Orla Perć Tatr Zachodnich. Robiłem oczywiście wariant ściśle granią, bez tych licznie wydeptanych
@hard1 idealnie dzisiaj z szwagrem rozmawialiśmy o tej trasie :) Mówisz 12h?... A mógłbyś podać jakieś inne odcinki dla porównania tempa? Np rysy w jedną stronę, albo od kuznic do zawratu... Bo chciałbym porównać tempo chodzenia.
Czy ktoś z was wchodził na Rysy ze Schroniska PTTK nad Morskim Okiem? Zastanawiam się jak to ogarnąć logistycznie, bo są 3 opcje: 1. Dzień wcześniej zostawić auto na parkingu przy Palenicy Białczańskiej i pójść do schroniska, na drugi dzień wejście na Rysy i powrót bezpośrednio na parking. Pytanie czy w takim przypadku można przed wyjściem ze schroniska zostawić tam rzeczy, i w drodze powrotnej tylko odebrać? Czy trzeba #!$%@?ć ze wszystkim na szczyt? 2. Z parkingu na Rysy, powrót do schroniska i tam nocleg. W takim przypadku znowu pytanie czy można po drodze zostawić rzeczy? 3. Nocleg przed i po wejściu - ale tak się chyba raczej nie robi?
@lilagirl Rysy w jeden dzień na spokojnie. Nie ma co cudować i rozbijać na dwa. Aktualnie w jednym miejscu jest koło 6m śniegu do przejścia, trzeba na tym uważać. Jest to wydeptane, ale też i śliskie. Plus mnóstwo małych kamyczków jest od buli pod rysami do łańcuchów, też trzeba uważać, zwl przy schodzeniu.
#tatry Szybkie pytanie. Jadę w Tatry dzień wcześniej i nie zdążę skoczyć lokalnie do sklepu. Gdzie w Zakopane warto uzupełnić sprzęt trekingowy, tak, żeby nie zabrali ostatniego grosza? Ew. Czy drodze olkusz-Kraków-nowy targ znajduje się coś odpowiedniego?
Dzięki za propozycje. Chyba faktycznie trzeba iść na krupówki i szukać odpowiedniego sprzętu. Nie chodzi o najtańszy, lecz by nie odbiegał od cen rynkowych. Jakoś to będzie :)