Linux - polecane aplikacje
Wiele osób uważa, że dla systemów Linux trudno znaleźć aplikacje, które dostępne są dla Windows. Tymczasem większość komercyjnych i darmowych programów przeznaczonych na Windows można zastąpić innymi, najczęściej darmowymi odpowiednikami.
G.....k z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 136
Komentarze (136)
najlepsze
Używam Linuksa na co dzień i lubię go, ale największym jego problemem są właśnie zaawansowane programy.
Używam gimpa, do prostych rzeczy jest ok, ale jak powiesz grafikowi, że ma nim zastąpić Photoshopa, to Ci powie, że jesteś nienormalny. Zrobienie czegokolwiek ambitniejszego w gimpie zajmie przynajmniej 3 razy dłużej.
Blendera próbowałem. Ma potężne
Wszystko zależy od tego na czym się
nie tylko, że dłużej, ale często również nie za bardzo się da. Gimp jest świetny do amatorskich rozwiązań, przy komercyjnych projektach wysiada technicznie.
Pisałem o tym nie raz przy takich tematach i powtórzę to raz jeszcze: ubuntu nie będzie popularny do dnia w który tuzy multimedialnego świata (adobe,corel, native-instrument,producenci FL, nuendo, czy profesjonalnych studiów muzycznych na pc, etc. itd. w
Na kompie mam dwa systemy Ubuntu 11 i Win 7. Oba legalne ;) Tak naprawdę Wina włączam tylko wtedy, kiedy mam ochotę pograć w LFS albo jeśli komuś zmieniam Androida na nowszego. Mnie możliwość spersonalizowania Linuxa pod swoje potrzeby porwała- ale fakt, lubię takie zabawy. Jeśli komuś
"ciągle coś nie działa" - u mnie wszystko "normalne" działa. Może jednak przejdź na to Ubuntu ;-)
"z czytelności komunikatów o błędach linux nie słynie :)" - no tak, standardowy błąd na Windowsie to okienko z tekstem "Wystąpił błąd", "ERROR 12AB917", albo okno programu po prostu znika. Zaprawdę dużo czytelniejsze. Rzecz w tym, że na Windowsie typową reakcją jest: "No nic, spróbuję jeszcze ze 3 razy, a jeśli się nie
- vim
- screen
- openssh
- gcc
- valgrind
- cmake
- flglet ;)
Ardour - W miarę dobry program do edycji audio, pozwala na edycje w loci itp.
Xfburn - nagrywanie płyt dla środowiska XFCE
Mixxx - program do Djowania
Banshee - Odtwarzacz Muzyki
SMplayer - do odtwarzania multimediów
Editra - Edytor dla programistów
Liferea - Czytnik RSS
Midorii - niszowa przeglądarka internetowa na silniki webkit
Ardour - Edytor Audio, pozwala na edycje w locie. Jest o wiele lepszy od Audacity
LMMS
A myślałem, że symulator browaru. :-)
Oczywiście The Battle for Wesnoth zamiast Herosów (dla tych którzy twierdzą że seria skończyła się na 3) ;-]
Edit: O jest Geany na następnej stronie ;-]
Mono
Inne propozycje:
• Avidemux
•
Na dodatek w Thunderbirdzie nigdy nie miałem kłopotów z ustawieniami serwerów (np. konfiguracja IMAP), za to Evolution potrafi troszkę zirytować (przynajmniej w wersji, w jakiej się znajduje w zwykłym Ubuntu).
Pidgin to jak na razie kaszanka. Nie da się z tego korzystać.
Z linuxem mam taki problem że niektóre rzeczy potrafią przestać działać i nie wiadomo dlaczego.
Na starym kompie wszytko działa cacy. Na dużo wydajniejszym laptopie nie działał compiz. Okazało się że brakuje sterowników. Wgrałem sterowniki, ale i tak nie zaczął
Bodaj 270.39 w ogóle nie chciało mi działać z moimi kartami serii 8 (2 różne kompy, 2 różne karty). Nawet teraz w changelogu 275.0907 masz napisane: "Fixed a bug that caused freezes and crashes when resizing windows in KDE 4 with desktop effects enabled using X.Org X server version 1.10 or later."
Prze wine także.
Uprzedzając spodziewaną stertę odpowiedzi, że "na Linuksa nie ma wirusów" powiem, że nie takiej odpowiedzi się spodziewam.
Wirusy na Linuxa są jak Yeti. Wielu twierdzi, że istnieją, ale nikt ich nie widział.
http://www.kaspersky.com/endpoint-security-linux
http://www.mks.com.pl/pobierz/instalacje
To takie z brzegu, pierwsze jakie mi przyszły na myśl. Nazwy znam jeszcze spod windowsa ;-) Na pewno jest tego więcej, lepszych i gorszych.
Photoshop
Catia
MS Office
VisualStudio
Dreamweaver
cała rzesza aplikacji księgowych w firmach
taa, można wirtualizaować, można używac Wine - prawda taka, że to godzenie się na mniejszą wydajność samej aplikacji a co za tym idzie pracy na niej
Lubię Linuksa, przez długi czas aktywnie propagowałem go - miałem swoje publikacje prasowe i prelekcje na jego temat więc napiszę słówko ode mnie.
Photoshop - nie ma (mogę to powiedzieć z czystym sumieniem jako amator grafiki rastrowej)
Catia - ojj... Rynek CAD, CAM dla Uniksa w tym dla Linuksa jest bardzo rozwinięty. W wielu przypadkach są to narzędzia bardziej rozwinięte i bardziej specjalistyczne niż Catia.
MS Office - arcydzieło w
- Amarok skończył się na wersji 1.6x , wersja 2.x.x to konkretne badziewie, lepiej użyć Rhythmbox (GTK)
- Total Commander zastępujemy oczywiście nieśmiertelnym Midnight Commander