Kiedyś w jakimś programie TV wzięli na warsztat kilka telewizorów i sprawdzali czemu padają tuż po gwarancji, większość była zaprojektowana na zepsucie się w kilka lat - kondensatory w sekcji zasilania gdzie panowała określona temperatura były tak dobierane, żeby przepracowały np. 5k godzin i doprowadziły do awarii.
@Krystofer90 nawet na YouTube to gdzieś było, kondensatory były specjalnie umieszczone blisko źródła ciepła i szybciej zdychały, koszt naprawy niecałe 50zl, a ludzie te telewizory wyrzucali (Philips, albo Panasonic to był chyba?)
@Heady1991: jeśli tym źródłem ciepła były tranzystory mocy, to za bardzo nie ma innej możliwości, żeby kondensatory były gdzieś dalej. Ze względu na duże prądy i wysoką częstotliwość pracy kondzioły muszą być blisko, do tego dochodzi oczekiwanie klienta, że będzie smukłe i nie ma gdzie wpakować radiatora i że będzie cichy, więc odpada chłodzenie aktywne a ponad wszystkim większość klientów chce, żeby było tanio i mamy to mityczne "postarzanie produktu".
Podobnie miałem w samsungu, 2 miechy po gwarancji padł. Samodzielnie wymieniłem element uszkodzony. Naprawa wyszła 30 ejro. Ale przecież postarzanie produktu nie istnieje :D
A jednak wypowiadasz się na te tematy, czy raczej powtarzasz to co mówią inni, bez wcześniejszej weryfikacji tego co usłyszałeś.
@groman43: Naprawiam telewizory i ogolnie elektronike uzytkowa od 2012 roku. Moj ojciec robil to juz w czasach PRLu, wiec mam wystarczajacy "background". Potwierdzam, ze producenci celowo postarzaja produkty i projektuja je tak, aby psuly sie w miare mozliwosci wczesnie po gwarancji. Bez pozdrowien dla glupio - madrego trolla z flaga
Naprawa jest łatwa w większości dziedzin, problemem jest trafna diagnoza, która właśnie wymaga doświadczenia i często ogromnej wiedzy. To tak jak z lekarzami uważają się, za specjalistów, bo skończyli ola boga 6letnie studia, ale nadal mało, który potrafi postawić trafną diagnozę na ch.. były mu te studia. Naprawić każdy głupi potrafi jak pociągniesz go za rączkę.
Nie powiedział tego wyraźnie, więc ja to napiszę. BEZ DOŚWIADCZENIA NIE NAPRAWIAJCIE ZASILACZY BO NAWET ODŁĄCZONY OD ZASILANIA JEST W STANIE WAS ZABIĆ.
@Cyklon3: @arcxa Kondensatory mogą długo trzymać energię, dużo dłużej niż kwadrans i mogą trzepnąć większym prądem niż sieciowy (zależy od urządzenia). Często do porażenia dochodzi w momencie gdy ktoś w urządzeniu próbuje się dobrać do zasilacza, rozebrać obudowę i wciska paluchy w szczeliny zasilacza. Tutaj uwaga - zasilacz to nie tylko to co leży na podłodze, wiele jest zabudowanych w urządzeniach jako wydzielony moduł elektroniczny.
@molochpl: akurat żarówki w samochodzie narażone są na drgania oraz najbardziej niekorzystne dla wolframowych - uruchamianie. Większość żarówek tego typu uszkadza się w momencie uruchomienia kiedy płynie prąd zwarciowy i czasem tworzy się fajny mistyczny łuk elektryczny w momencie przerwania obwodu
skvrwysyny i nic więcej. Nie dość że i tak mają potężne zyski to robią wszystko żeby ludzi upodlić ,żebyś ciągle tylko tracił pieniądze....dlatego z jednej strony chciałbym zakupić nowy tv ale jak mam wydać kilka koła żeby po dwóch latach wyrzucić go na śmietnik to jednak podziękuję. I dalej będę używał swojego starego sony bravia jeszcze z pierwszych serii plaskich tv kupionych dobre 10 lat temu
@Czajnikowsky mój stary tv z 2010 ciągle działa na dzialce (Toshiba), kolejny z 2016 (Samsung) u kumpla dalej chodzi. Obecny (Sony) ma 5 lat i dalej ma się dobrze.
@Czytelnik30 Nie będzie żadnego zakazu naprawy samochodów, a wręcz mają być ułatwienia. Trzeba tylko poczytać prasę np. niemieckojęzyczna, żeby się o tym dowiedzieć.
@Wolfr: no ale zobacz jaki jest koszt nowej w hurcie czyli tej ceny której Ty nie widzisz, a jaki jest koszt transportu i serwisu starej. Ja sam zakładałem ludziom kamery i jak już jadę do klienta na gwarancji samochodem i pokonuję trasę co najmniej kilkudziesięciu km to zawsze biorę nowy sprzęt ze sobą bo jeśli rzeczywiście nawalił to zakładam nowe i nie muszę tracić czasu na ponowny przyjazd oraz mam
Pisałem już kiedyś ale powtórzę przy okazji - kiedyś tuż po gwarancji padł mi monitor Philipsa 42". Okazało się, że to typowy przypadek tego monitora - i że powodowane to jest przez celowo źle zaprojektowane rozmieszczenie LED podświetlania. Celowo, bo chyba musiałby to być "inżynier z pontona" żeby nie wiedzieć, czym się skończy taki właśnie przypadek.
@abhagebhar: Mało kto wie, ale telewizory Philips są robione przez osobną firmę TP Vision z Hong Kongu. Philips miał w niej udziały ale jest całkiem sprzedał.
Komentarze (169)
najlepsze
@groman43: Naprawiam telewizory i ogolnie elektronike uzytkowa od 2012 roku. Moj ojciec robil to juz w czasach PRLu, wiec mam wystarczajacy "background". Potwierdzam, ze producenci celowo postarzaja produkty i projektuja je tak, aby psuly sie w miare mozliwosci wczesnie po gwarancji.
Bez pozdrowien dla glupio - madrego trolla z flaga
źródło: 144985646496
PobierzNaprawić każdy głupi potrafi jak pociągniesz go za rączkę.
Nie zawsze stawia się przecinek przed "który".
BEZ DOŚWIADCZENIA NIE NAPRAWIAJCIE ZASILACZY BO NAWET ODŁĄCZONY OD ZASILANIA JEST W STANIE WAS ZABIĆ.
Dlatego jak ktoś planuje
Jak ktoś chce poczytać o tym : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17372810#17372810
Mnie to wyleczyło z Philipsa raz na zawsze,