Nie wiem czy pamiętacie jeszcze temat dotyczący poboru do wojska rezerwistów.
Dostałem kilka dni temu odpowiedź na maila, który wysłałem do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z powoływaniem tak zwanych pasywnych rezerwistów. Oto oficjalna odpowiedź:
Szanowny Panie,
Odpowiadając na Pana pismo skierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wezwań na ćwiczenia wojskowe doręczanych przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sieradzu uprzejmie przypominam, że obowiązek obrony Ojczyzny wynika wprost z art. 85 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z tym przepisem, obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny.
Zakres obowiązku służby wojskowej określa ustawa. Obywatel, któremu przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej, może być obowiązany do służby zastępczej na zasadach określonych w ustawie. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 poz. 655 ze zm. dalej: ustawa o obronie Ojczyzny) obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatele polscy będący równocześnie obywatelami innego państwa nie podlegają obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkują poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. W ramach obowiązku obrony Ojczyzny obywatele polscy są obowiązani na zasadach określonych w ustawie, do pełnienia służby wojskowej, wykonywania zadań wynikających z nadanych przydziałów mobilizacyjnych oraz pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych, pełnienia służby w jednostkach zmilitaryzowanych oraz wykonywania świadczeń na rzecz obrony. Podstawowym sposobem spełnienia obowiązku obrony Ojczyzny jest pełnienie służby wojskowej. Obowiązkowi pełnienia służby wojskowej, w zakresie określonym w ustawie, podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia w którym kończą 18 lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, a posiadający stopień podoficerski albo oficerski - 63 lat życia. Zgodnie z art. 800 ustawy o obronie Ojczyzny żołnierze rezerwy w rozumieniu przepisów uchylonej ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej stali się z chwilą wejścia w życie nowej ustawy żołnierzami pasywnej rezerwy. Pasywną rezerwę tworzą ponadto osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia (art. 131 ust. 3 ustawy o obronie Ojczyzny).
Zgodnie z kolei z art. 248 ustawy o obronie Ojczyzny pełnienie służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Odbywanie ćwiczeń wojskowych może polegać na udziale w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, w akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu życia ludzkiego. Na ćwiczeniawojskowe nie powołuje się osób, które są zwolnione z obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub: prowadzą własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego – w czasie jej trwania, zostały wybrane na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, lub senatora, pełnią funkcję organów samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego, zajmują kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej, zostały przeznaczone do odbycia zastępczej służby wojskowej lub odbyły tę służbę. Osoby, które przeszły kwalifikacje wojskową i mają określoną kategorię zdolności do służby wojskowej i które zostały przeniesione do rezerwy, a nie są żołnierzami rezerwy, muszą liczyć się z tym, że zostaną powołane na ćwiczenia wojskowe w trakcie których złożą przysięgę wojskową. Fakt przeniesienia ich do rezerwy przed wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny nie zwalnia ich z obowiązku odbywania służby wojskowej.
Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają osoby, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do służby. Zgodnie z art. 249 ustawy o obronie Ojczyzny ćwiczenia wojskowe mogą odbywać się jako jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni, długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni oraz rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego. Czas trwania ćwiczeń wojskowych w odniesieniu do żołnierzy pasywnej rezerwy nie może przekraczać łącznie 90 dni w ciągu roku, przy czym żołnierz pasywnej rezerwy może odbywać ćwiczenia wojskowe trwające do 24 godzin nie więcej niż 3 razy w roku, pozostałe ćwiczenia raz w roku.
Wobec powyższego na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (tekst. jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 627 ze zm.) z upoważnienia Rzecznika informuję, że Rzecznik postanowił na tym etapie sprawy nie podejmować.
Tak że tego. RPO raczej ma to w zadniej części.
Komentarze (11)
najlepsze
Tak naprawdę to należałoby sięgnąć głębiej i za dyskryminacyjną uznać ustawę, a właściwie rozporządzenie powołujące do kwalifikacji wojskowej powszechnie tylko mężczyzn. To, że kobiety nie mogą być powoływane na ćwiczenia wynika z tego, że nie mają kategorii wojskowej, a nie mają jej bo rozporządzenie o kwalifikacji mówi tylko o kwalifikacji mężczyzn.
@sildenafil: W Konstytucji jest zapis że każdy ma obwiażek bronic ojczyzny, ;powtarzam - każdy. A szczególy określi ustawa. Ustawa, cyk tylko męzczyzni. Tak samo jest ze jest równouprawnie. Cyk wiek emerytalny 67 chłop, 60 baba. A mogli byc dac po 63 i byłoby cacy ale nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a) nie słyszałem żeby ktoś taką ofertę miał przy tych wezwaniach
b) chętnie zobaczę jak płacą 15k informatykowi za parzenie kawy przez 9 miechów
c) coś czuję że w razie W miliony facetów odkryją w sobie baristów :)