Roundup powoduje wysoką śmiertelność trzmieli po kontakcie z produktem.
Pszczoły wykazały 94% śmiertelność w przypadku Roundup Ready-To-Use i 30% śmiertelność w przypadku Roundup ProActive. Produkty Roundup spowodowały kompleksowe zmatowienie włosów na ciele pszczół, powodując ich śmierć poprzez obezwładnienie systemu wymiany gazowej.
JoeShmoe z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 88
- Odpowiedz
Komentarze (88)
najlepsze
Glifosat (a więc substancja aktywna z klasycznego roundupu o którą wszelkiej maści ekolodzy walczą żeby wycofac) nie jest jakoś bardzo toksyczny dla pszczół.
Zdecydowanie bardziej toksyczny jest jego nowocześniejszy zamiennik, który Bayer promuje jako następca glifosatu.
Co więcej generyk roundupu ( a więc glifosat od innego tańszego producenta) w ogóle mało co szkodził pszczołom.
Bardziej szkodliwe od samego
@Morthgar: :Surfaktanty, lub inne składniki obojętne, zawarte w herbicydach i innych pestycydach mogą przyczyniać się do globalnego spadku liczebności pszczół."
wiki:
HIV contamination
In the mid 1980's, when Bayer's Cutter Laboratories realized that their blood products, the clotting agents Factor VIII and IX, were contaminated with HIV, the financial investment in the product was considered too high to destroy the inventory. Bayer misrepresented the results of its own research and knowingly supplied hemophilia medication tainted with HIV
Zapylacze są podstawą globalnej produkcji żywności, ale ich liczebność na całym świecie znacznie spada.
Pestycydy są uważane za ważny czynnik powodujący ten spadek. Herbicydy są najczęściej stosowanym rodzajem pestycydów i są powszechnie uważane za "bezpieczne dla pszczół" przez organy regulacyjne, które jednoznacznie zezwalają na ich stosowanie bezpośrednio na żerujące pszczoły.
Naszym celem było zbadanie wpływu rozpylania najpopularniejszego herbicydu na świecie (Roundup®) bezpośrednio na trzmiele Bombus terrestris audax.
Jeśli wjeżdżasz z herbicydem w momencie kwitnienia to robisz sobie tylko koszty i robotę.
To co zakwitło już się zasiało.
Chwasty zwalcza się w fazie drugiego-trzeciego liścia. Potem to jest tylko koszt, kłopoty i niszczenie upraw
Komentarz usunięty przez moderatora
Czy wy to w ogóle czytaliście?
Komentarz usunięty przez moderatora
Głupi kurz osiadający na liściach utrudnia wchłanianie preparatu...dlatego stosuje się chemię która go usuwa (tak samo jak rozpuszcza naturalny wosk na liściach, zmiękcza włoski/parzydełka i robi wszystko, żeby jak najwięcej substancji aktywnej trafiło do systemu korzeniowego - jak go nie zniszczysz to środek nie ma sensu)
To jest powszechnie znany fakt a ostrzeżenia o tym znajduje się w instrukcji.
Nie wolno opryskiwać w ciągu dnia, kiedy poszczuły i inne pożyteczne owady mogą się znaleźć w zasięgu spryskiwaczy
xdd