Od nędzarzy w mundurach do finansowej elity. Zarobki oficerów przed wojną
II Rzeczpospolita przez długi czas nie rozpieszczała swoich żołnierzy. Oficerowie klepali biedę i tonęli w długach. Zmianę na lepsze – i to zasadniczą – wprowadził po przewrocie majowym Józef Piłsudski. Wojskowi dołączyli wówczas do prawdziwie zamożnych. Od tej reguły był jednak wyjątek.
Czajna_Seczen z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 49
- Odpowiedz
Komentarze (49)
najlepsze
No i jednak jak sobie przejrzysz Rocznik Oficerski to większość miała pojedyncze nazwiska ;)
Nie tylko dlatego. Często rodziny dając zgodę na ślub stawiały warunek że ma być nazwisko rodowe małżonki (bo na przykład nie mieli innego potomstwa) a z innej strony jeżeli mężczyzna był z lichszej warstwy społecznej to taki zabieg otwierał mu drzwi do kariery.
gdyby było jeszcze kilka spokojnych lat na rozruch to kto wie jak by to wyglądało. Przemysł to niestety nie jest coś co startuje z dnia na dzień, tylko potrzebuje często sporo czasu na nabranie biegu, rozruch.
Z tego
@4x80: Tak szło w #!$%@?. Tylko 30% budżetu to dalej 30% procent bardzo #!$%@? budżetu. Pod względem ekonomi II RP to było dno, regulacje, socjalizm, drożyzna i bieda.
Niby w Polsce o Piłsudskim źle nie wypada mówić, bo bohater i marszałek i wielki Polak, ale niestety patrząc historycznie na zarządzanie państwem II RP to była katastrofa.
I nawet jak przeznaczono 30%, to było to 30% z