Niemcy rezygnują z atomu, będą spalać gaz.
Rozważcie jeszcze raz decyzję o zamknięciu elektrowni atomowych - apelują do Niemców naukowcy z Polski. Nasz zachodni sąsiad chce się w zamian przesiąść na gaz ziemny. A to wcale nie pomoże w zatrzymaniu globalnego ocieplenia.
nbhd z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 115
Komentarze (115)
najlepsze
Elektrownie atomowe w Niemczech budowane były w latach 60, 70 i 80 więc podejrzewam, że już się w większości zamortyzowały. Problem jest tu nieco inny, ale o nim za chwilę.
@btr nie ja uważam, że korzystniejsze jest wcześniejsze wygaszenie atomowe, tylko tak uważają niemcy. Komentuję ich podejście, nigdzie nie wspomniałem, że się z nim zgadzam.
Niemiecki problem z atomowkami jest taki, że elektrownia atomowa charakteryzuje się sporą bezwładnością (elektrownia musi pracować
i dlaczego rezygnuja z Atom i wegla hmmm (pic rel)
Komentarz usunięty przez moderatora
Znowu? :D
Raczej szukałbym tutaj zagrania politycznego na przeczekanie do czasu elektrowni atomowych - ale fuzyjnych. Mają nawet jeden z bardziej zaawansowanych/bliskich realizacji koncepcji (stellerator Wendelstein 7-X) https://en.wikipedia.org/wiki/Wendelstein_7-X . Najwidoczniej wierzą że te technologie są na tyle blisko iż inwestycja w rozszczepialne reaktory ('fission') już nie jest opłacalna - czekają na reaktory fuzyjne ('fusion').
Nie oni jedni zresztą :) Chiny są na tyle pewne że
Chiny, jeden z projektów : https://en.wikipedia.org/wiki/China_Fusion_Engineering_Test_Reactor
Amerykanie: zbyt wiele żeby wymieniać, tutaj jakiś skrót dokumentalny https://www.youtube.com/watch?v=knrHPneSN10
W skrócie Chińczycy - duże państwowe projekty. Amerykanie - wiele prywatnych start-upów, dopalane miliardami dolarów inwestorów, np. Amazona (General Fusion).
Państwowe projekty - a zarządzane przez Unię Europejską