Naukowcy wyhodowali wybitnie bystre myszy
W laboratorium Uniwersytetu Leeds wyhodowano myszy o ponadprzeciętnych zdolnościach poznawczych. Zwierzęta szybko się uczą i mają doskonałą pamięć, ale są nadmiernie skłonne do ryzyka. Artykuł w języku polskim.
bialepaski z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 72
- Odpowiedz
Komentarze (72)
najlepsze
A to ci niespodzianka.
Jak widać cecha, która potencjalnie skraca życie i zmniejsza szanse rozprzestrzenienia genów w populacji jest tą, która umożliwia szybsze uczenie się i zdobycie długofalowej przewagi w populacji. Taki mały paradoks...
To by tłumaczyło czemu pod względem inteligencji jako społeczeństwa wcale nie ewoluujemy w lepszym kierunku (ogół uczy się jedynie lepiej odtwarzać to samo co
@Soren: Jak nie? Przeciętny czlowiek dzisiaj ma wyzsze iq niz ten sprzed 1000 czy nawet 100 lat, ma lepszą zdolność myslenia logicznego i abstrakcyjnego.
Patrząc na to co dzieje się z mózgami udomowionych zwierząt można sądzić że człowiek na "udomowienia sam siebie" mógł też stracić a nie zyskać w kwestii rozumu.
Skoro np. pies stracił sporo swoich zdolności umysłowych wobec wilka (to zbadano - psy są głupsze) na skutek obcowania z człowiekiem i życia nie pod presją środowiska a w warunkach zapewniających spokojny byt to sam człowiek prowadząc osiadły i rolniczy tryb życia mógł pójść podobną drogą.
Po pierwsze stracił źródło wartościowego pokarmu jakim było mięso pozwalające odżywiać ów mózg niskim kosztem na rzecz mało wartościowych roślin uprawnych a utrzymanie zbędnego organu sporo kosztuje w warunkach deficytu.
Po wtóre nie musiał aż tak kombinować,planować migracji, polowań ,znać bardzo rozległych terenów,technik polowań i zachowań zwierząt.
Ludzie po rozpoczęciu osiadłego trybu życia się stali się mniejsi i gorzej odżywieni choć ilościowo