A autor nie zastanowił się dlaczego w USA tworzą się wielkie korporacje? A przecież odpowiedź jest prosta. Skoro w USA mają podatek obrotowy, to żeby uniknąć jego płacenia w nadmiernej ilości duże firmy starają się zunifikować w jednym podmiocie cały proces produkcyjny danego towaru. Później nie tylko jednego towaru, ale także innych. I tak rośnie korporacja, i rośnie i rośnie.
Tworzenie się wielkich korporacji w USA nie jest więc niczym dziwnym.
Rewelacyjny artykuł. Przytłaczają mnie niektóre komentarze - pokazują jak ciężko otworzyć ludziom oczy na tak oczyiwstą prawdę. Ale kropla drąży skałę...
Zakop. Autor artykułu nie ma chyba pojęcia, co to jest korporacjonizm. Bynajmniej nie jest to "władza korporacji". Jest to ustrój, w którym organizacje pracowników, pracodawców i przedstawieciele rządu dyskutują jak zrobić tak, aby było dobrze, ponieważ wszyscy wierzą, że mają w tym zbieżne interesy. Zasiadają w tzw. Komisjach Trójstronnych. I proszę nie utożsamiać korporacjonizmu tylko z włoskim faszyzmem jak coś.
Typowy gimboliberalizm. Nienawidzę, gdy ktoś na potrzeby dyskusji tak sobie zmienia znaczenie pojęć, by mu pasowało. Tutaj: autor wymyśla własne pojęcie korporacjonizmu, a potem na jego podstawie pisze cały artykuł. Bo teraz też są "korporacje", bo zuo, bo MONSANTO, bo kontrola umysłu et c.
Autor artykułu chyba jednak się myli. Pisze że korporacjonizm to władza w rękach korporacji, tymczasem z tego co wiem to korporacje w rękach władzy. Wydaje mi się też że część wykopowiczów w ogóle nie czytała artykułu i swoje przemyślenia oparli jedynie na podstawie brzmienia samego słowa.
nowyobywatel.pl/2011/02/25/wolny-rynek-vs-kapitalizm/ a tutaj: wolny rynek vs kapitalizm. Z artykulu wynika, ze korporacjonizm jest nieuchronnym skutkiem kapitalizmu - ten fragment o nieograniczonej akumulacji kapitalu. Jeśli rzad rzeczywiscie hamowalby monopolistyczne zapedy, to sadze ze byloby lepiej. Podstawa gospodarki sa male i srednie przedsiebiorstwa. Wystarczy spojrzec jak bardzo pogorszyla się sytuacja w Polsce, od kiedy ze 2 lata temu zaczely masowo padac firmy, szczegolnie w budowlance.
www.freepress.net/ownership/chart a tutaj na stronce jest napisane do ktorych
W odróżnieniu od państw i polityków korporacje kierują się zyskiem a więc jakimś możliwym do przewidzenia zestawem zasad. Jak dla mnie wzrost przewagi korporacji nad rządami to pozytywna zmiana.
Komentarze (119)
najlepsze
Tworzenie się wielkich korporacji w USA nie jest więc niczym dziwnym.
Komentarz usunięty przez moderatora
www.freepress.net/ownership/chart a tutaj na stronce jest napisane do ktorych