Konflikt radziecko – chiński w latach 60-tych XX wieku i starcie nad Ussuri..
Konflikt ten, którego kulminacyjnym momentem były starcia nad Ussuri w 1969 roku, należy do najsłabiej znanych w naszym kraju wątków historii świata po drugiej wojnie światowej.
Pan_Slawek z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 54
Komentarze (54)
najlepsze
Jak bagno ;p
Natomiast zmiana nastawienia polityki Chińskiej względem ZSRR, a później wobec Rosji była podyktowana rosnącą siłą Stanów Zjednoczonych. W początkowych latach zimnej wojny chińscy politycy uznawali, iż silniejszym państwem jest właśnie ZSRR, stąd ich współpraca z USA. Współpraca ze Stanami
Czyżby kolejny kolega z forum historycy.org? Jaki ten internet mały ;)
Co do tej wojny to wg Marksa wojna między dwoma krajami komunistycznymi nie może mieć miejsca. Otóż, Marks mówił, że konflikty biorą się z wojny klas. A skoro w ZSRR rządził proletariat, tak samo jak w ChRL to nie mogła mieć miejsca wojna.
No dobra... Ale chyba wszyscy wiemy, że Marks sie mylił?
W praktyce ludzie nie urodzili się do tego żeby być równymi i sprawiedliwymi. Komunizm był tylko totalitarną namiastką tej filozofii.
Gdyby Marks i Engels zobaczyli w latach trzydziestych i czterdziestych jak wygląda socjalizm w ZSRR to by się popłakali.
prażąc z wielkokalibrowego karabinu maszynowego ?:)
Z punktu widzenia żołnierza uciekający Chińczycy to nie byli obywatele Chińskiej Republiki Ludowej, tylko po prostu Żółtki, których udało im się pogonić.