Wpis z mikrobloga

Czy znajdzie się tutaj Mirek informatyk, który zna się na sieciach lepiej od mojego ISP(robiącego w tym biznesie 10 lat :o) i będzie wiedział jak rozwiązać problem mój i wielu moich kolegów? Otóż posiadam radiówkę w małym mieście, przez kilka lat gdy mieszkałem w centrum, działała wyśmienicie, ale gdy przeprowadziłem się na obrzeża opóźnienia są straszliwe, nie da się zagrać w żadną sieciówkę. Co ciekawe, ci z centrum nadal mają bardzo stabilne połączenie. Pytajcie co chcecie wiedzieć, postaram się zgromadzić informacje.

#networking #sieci #informatyka #isp
  • 8
@wladzien: też mam radiówkę i miałem podobny problem- duże opóźnienia, często rozłączało- wymienili antenę i jest git.

Może być tak że masz źle antene ustawioną, albo coś zasłania. Problemy są zawsze czy tylko przy złej pogodzie?
@sokytsinolop: To ma tak duże znaczenie? Sieć jest skonstruowana tak, że ode mnie idzie na nadajnik na szkole, a później do ich biura, przy czym na tej trasie jest niewielki park. To może być problemem?

@jaras2: Lagi są niezależnie od pogody. Ustawienia raczej też odpadają, bo raczej nie byłoby dla nich problemem by ustawić wszystkim tak samo, zgłaszałem problem wielokrotnie.

@ediz4: Jak to udowodnić i co z tym zrobić?
@wladzien: Nie masz jak udowodnić no chyba że znasz kogoś wewnątrz - inwestycja w infrastrukturę trochę kosztuje. U mnie w okolicy działa taka firma i wszystko robi byle działało - skargi są non stop ale oni nic sobie z tego nie robią - nie mają zbytnio konkurencji. Jeżeli są przeszkody terenowe i sygnał słaby to uczciwa firma po prostu zrezygnowała by z takiego połączeniu lub poinformowała o możliwych problemach
@wladzien: Daj mi namiar na tych pseudoISP ;) A tak całkiem poważnie to problemem zapewne jest brak widoczności optycznej między punktami (nie wiem jaki sprzęt używa ISP) ale to jedno z głównym powodów, że coś działa do dupy o ile problem nie jest inny. Napisz coś więcej - jakie urządzenie dostępowe posiadasz, jakie masz opóźnienia do głównej bramki - jakieś MTRy porób do głównych portali to wtedy będę w stanie Ci
@wladzien: otworz cmd albo powershella zapusc ping wp.pl czy google.com -t niech idzie przez godzine, po godzinie ctrl+c i zobacz ile masz zgubionych pakietow i jakie czasy.

Zrob kilka takich testow w roznych porach. Jak bedziesz mial na pustym laczu (czyli wylaczone torrenty, przegladarka etc) srednie czasy wyzsze niz 100ms, i wiecej niz 1% zgubionych pakietow to atakuj operatora i mecz ze lacze jest niestabilne