Wpis z mikrobloga

Z dzisiejszej Ewangelii (Mt 22, 15-22):

Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: "Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?" Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: "Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!" Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: "Czyj jest ten obraz i napis?"Odpowiedzieli: "Cezara". Wówczas rzekł do nich: "Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga". Gdy to usłyszeli, zmieszali się i zostawiwszy Go, odeszli.


Ta sytuacja i stanowisko Jezusa wobec władzy okupacyjnej to nic innego jak rozdział religii od państwa. (polecam używać jako argumentu w dyskusjach, pamiętając, że nie oznacza to wypranie prawa stanowionego z moralności i etyki :))

Tak przy okazji, jak już powiało kontrowersją, zdradzę Wam jeszcze dwie fajne zasady:

1. Kiedy już zapłacisz podatki i dostaniesz swoją wypłatę, 1/10 oddaj swojej parafii (tzw. dziesięcina). To może się wydawać skandalem i wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ale ja przecież nie napisałem, żeby nie kontrolować, gdzie ta kasa idzie i rzucać te kilka stów na tacę co miesiąc. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zainteresuj się, czego w kościele brakuje, czy może organizuje jakąś wycieczkę dla dzieci i możesz ufundować wyjazd gratis dla kilku osób, przy okazji zamawiając mszę w swojej czy bliskiej osoby intencji - nic się tu nie traci. Nawet zwykłe dołożenie się do rachunku za prąd lub ogrzewanie kościoła cementuje parafię (bo przy okazji dowiadujesz, ile to kosztuje).

2. Zasady dla osób duchownych, jest jeszcze surowsza: kiedy otrzymają swoje wynagrodzenie, zaleca się, by 1/3 oddawali na potrzeby Kościoła, 1/3 dla biednych i potrzebujących, a ostatnią 1/3 zachowali dla siebie.

miłego wieczoru! :)

#religia #katolicy #katolicyzm #ciekawostki
  • 1
  • Odpowiedz