Wpis z mikrobloga

Mirki są tu może jacyś hydraulicy? :) Jestem #januszehydrauliki i mam problem z C.O., w domu u rodziców. Jakiś lokalny #miszcz zakładał tam C.O. i niestety nie grzeje, woda użytkowa gorąca, ale nie idzie na grzejniki. Jak dla mnie, na chłopski rozum spierdzielone jest połączenie na wymienniku ciepła, ale jak już wspomniałem #januszhydrauliki, niech ktoś kumaty rzuci okiem i podpowie to będę bardzo wdzięczny.

W tej chwili połączenie jest: F1 wyjście na kaloryfery, F2 wejście z piece, F3 powrót z kaloryferów, F4 powrót na piec.

Połączenie w wymienniku jest przeciwprądowe. Podłączając wymiennik do wody przez F1, woda wylatuje F3.

Dla mnie to podłączenie jest totalnie nielogiczne i IMHO niepoprawne. Jak woda może iść ciepła na kaloryfery jak podgrzewana jest tylko w wymienniku.

Dla mnie poprawne podłączenie to: F1 wejście z pieca, F3 wyjście na kaloryfery, F4 powrót z kaloryferów, F2 wyjście na piec. I wtedy wymiennik będzie spełniał swoją rolę. Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź, bo dostaje #!$%@? od słuchania kolejnych teorii i wydawania pieniędzy na pompy i inne pierdoły. Jeśli moje myślenie jest błędne, chętnie się dowiem dlaczego :)

#hydraulika #pomocy
24GHzWireless - Mirki są tu może jacyś hydraulicy? :) Jestem #januszehydrauliki i mam...

źródło: comment_yquMhDK9GGiJykH0cj6rw0SbXhmLtydG.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@24GHzWireless: Te strzałki które narysowałeś są wzięte z instrukcji wymiennika??, co prawda mam małego kaca ale wyglądają mi one zupełnie sprzecznie z Twoim opisem ;p. Z tego co pamiętam typowy wymiennik płytowy to większość ma takie podłączenie jak zrobił Twój hydraulik. Czy przewody w instalacji są zupełnie zimne? Być może jakiś syf się dostał do filtra, wymiennika, pomp, możliwe ze zawór zwrotny Ci trzyma. Odkręć zobacz filtr, odkręć korek na
  • Odpowiedz
Rzeczywiście Ci źle podłączył. F1 powrót instalacji c.o. F3 zasilanie instalacji c.o.. F2 zasilanie z kotła, f3 powrót do kotła. Niech przyłazi mistrz i to poprawia. Teoretycznie to co masz powinno oczywiście grzać wodę w instalacji z mniejszą sprawnością ale i tak trzeba to poprawić, hydraulik dał choć śrubunki przy podłączaniu wymiennika? Pompę w instalacji co masz na zasilaniu czy powrocie?
  • Odpowiedz
  • 0
@Czesiek_Hydraulik: To tak : pompa jest na powrocie do kotła i na zasilaniu instalacji c. o. I na zasilaniu c. w. u. Niestety nie grzeje wcale ;/ i problem jest ze "majster" wie lepiej, co nie nieziemsko #!$%@?, ale nie mój dom, a ojciec niech słucha kogo chce. Srubunki są więc nie problem przełożyć. Jakbyś miał chwilę to mógłbyś mi wytłumaczyć ocb z tym wymiennikiem? Bo ja rozumiem to tak
  • Odpowiedz
W wymienniku masz parędziesiąt płytek które tworzą powierzchnie wymiany ciepła. Ciepła woda z kotła przepływa przez wymiennik i "oddaje" swoje ciepło wodzie z instalacji będącej po 2 stronie płytki. Woda kotłowa i woda z instalacji są od siebie oddzielone i nic sie nie mieszają :). Twoi rodzice mają na pewno kocioł na paliwo stałem wymiennik jest stosowany by oddzielić instalacje w układzie zamkniętym od otwartego układu kotła.

ps. masz tam na instalacji
  • Odpowiedz
@Czesiek_Hydraulik: Czyli wymiennik jest bezpośrednio punktem "wymiany"ciepła. Ja rozumiałem to tak że woda z pieca idzie na kaloryfery przez wymiennik, i woda z kaloryferów wraca do pieca przez wymiennik. Woda która idzie na kaloryfery jest schładzana, a woda na piec jest podgrzewana, aby wyrównać straty. Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienie #wykopuczy i szukamy z ojcem przyczyny dalej. :) Co do instalacji manometry widziałem na "zbiornikach" czerwonym i niebieskim.
  • Odpowiedz
@24GHzWireless: Kocioł a instalacja to oddzielne obiegi w tym przypadku. A czy gałązki, rurki przyłączeniowe do najbliższego grzejnika są ciepłe? Jaka temperatura jest w pomieszczeniach? Przy dużej temperaturze w pomeiszczeniu i przy złym dobraniu nastaw zaworów termostatycznych mogą one mocno kryzować przepływ.
  • Odpowiedz