Wpis z mikrobloga

Mirki są tu może jacyś hydraulicy? :) Jestem #januszehydrauliki i mam problem z C.O., w domu u rodziców. Jakiś lokalny #miszcz zakładał tam C.O. i niestety nie grzeje, woda użytkowa gorąca, ale nie idzie na grzejniki. Jak dla mnie, na chłopski rozum spierdzielone jest połączenie na wymienniku ciepła, ale jak już wspomniałem #januszhydrauliki, niech ktoś kumaty rzuci okiem i podpowie to będę bardzo wdzięczny.

W tej chwili połączenie jest: F1 wyjście na kaloryfery, F2 wejście z piece, F3 powrót z kaloryferów, F4 powrót na piec.

Połączenie w wymienniku jest przeciwprądowe. Podłączając wymiennik do wody przez F1, woda wylatuje F3.

Dla mnie to podłączenie jest totalnie nielogiczne i IMHO niepoprawne. Jak woda może iść ciepła na kaloryfery jak podgrzewana jest tylko w wymienniku.

Dla mnie poprawne podłączenie to: F1 wejście z pieca, F3 wyjście na kaloryfery, F4 powrót z kaloryferów, F2 wyjście na piec. I wtedy wymiennik będzie spełniał swoją rolę. Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź, bo dostaje #!$%@? od słuchania kolejnych teorii i wydawania pieniędzy na pompy i inne pierdoły. Jeśli moje myślenie jest błędne, chętnie się dowiem dlaczego :)

#hydraulika #pomocy
24GHzWireless - Mirki są tu może jacyś hydraulicy? :) Jestem #januszehydrauliki i mam...

źródło: comment_yquMhDK9GGiJykH0cj6rw0SbXhmLtydG.jpg

Pobierz
  • 8
@24GHzWireless: Te strzałki które narysowałeś są wzięte z instrukcji wymiennika??, co prawda mam małego kaca ale wyglądają mi one zupełnie sprzecznie z Twoim opisem ;p. Z tego co pamiętam typowy wymiennik płytowy to większość ma takie podłączenie jak zrobił Twój hydraulik. Czy przewody w instalacji są zupełnie zimne? Być może jakiś syf się dostał do filtra, wymiennika, pomp, możliwe ze zawór zwrotny Ci trzyma. Odkręć zobacz filtr, odkręć korek na pompie
Rzeczywiście Ci źle podłączył. F1 powrót instalacji c.o. F3 zasilanie instalacji c.o.. F2 zasilanie z kotła, f3 powrót do kotła. Niech przyłazi mistrz i to poprawia. Teoretycznie to co masz powinno oczywiście grzać wodę w instalacji z mniejszą sprawnością ale i tak trzeba to poprawić, hydraulik dał choć śrubunki przy podłączaniu wymiennika? Pompę w instalacji co masz na zasilaniu czy powrocie?
@Czesiek_Hydraulik: To tak : pompa jest na powrocie do kotła i na zasilaniu instalacji c. o. I na zasilaniu c. w. u. Niestety nie grzeje wcale ;/ i problem jest ze "majster" wie lepiej, co nie nieziemsko #!$%@?, ale nie mój dom, a ojciec niech słucha kogo chce. Srubunki są więc nie problem przełożyć. Jakbyś miał chwilę to mógłbyś mi wytłumaczyć ocb z tym wymiennikiem? Bo ja rozumiem to tak że
W wymienniku masz parędziesiąt płytek które tworzą powierzchnie wymiany ciepła. Ciepła woda z kotła przepływa przez wymiennik i "oddaje" swoje ciepło wodzie z instalacji będącej po 2 stronie płytki. Woda kotłowa i woda z instalacji są od siebie oddzielone i nic sie nie mieszają :). Twoi rodzice mają na pewno kocioł na paliwo stałem wymiennik jest stosowany by oddzielić instalacje w układzie zamkniętym od otwartego układu kotła.

ps. masz tam na instalacji
@Czesiek_Hydraulik: Czyli wymiennik jest bezpośrednio punktem "wymiany"ciepła. Ja rozumiałem to tak że woda z pieca idzie na kaloryfery przez wymiennik, i woda z kaloryferów wraca do pieca przez wymiennik. Woda która idzie na kaloryfery jest schładzana, a woda na piec jest podgrzewana, aby wyrównać straty. Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienie #wykopuczy i szukamy z ojcem przyczyny dalej. :) Co do instalacji manometry widziałem na "zbiornikach" czerwonym i niebieskim. Głowice termo są
@24GHzWireless: Kocioł a instalacja to oddzielne obiegi w tym przypadku. A czy gałązki, rurki przyłączeniowe do najbliższego grzejnika są ciepłe? Jaka temperatura jest w pomieszczeniach? Przy dużej temperaturze w pomeiszczeniu i przy złym dobraniu nastaw zaworów termostatycznych mogą one mocno kryzować przepływ.