Wpis z mikrobloga

Do fachmanów pytanie (w sumie 2),

1. mój wykładowca powiedział że protokół modbus jest już stary i wchodzą nowsze następujące go, ale nie powiedział jakie więc pytam

WIECIE JAKIE?

Dodał przy okazji, że w Polsce cała petrochemia pracuje na modbusach, wiec jak ktoś chce robić w azotach to lepiej znać się na modbusie + wiele polskich oczyszczalni/stacji uzdatniania ciągle chodzi na S200 albo S5

Kochani, troche się spoźnie z napisaniem "poradnika" i udostępnieniem materiałów ;) bo musialem dać lapka na wymiane wentylatora (balem sie samemu rozbierać, bo calkowicie w tym lenovo go trza rozebrac...) a to moje ważne narzędzie pracy

2. Jak odbywa się najczęściej bezprzewodowa komunikacja w fabrykach? Bo standard EiB z tego co czytam jest używany do inteligetnych bundynków, sprawdze jak jest z AI ale to są narzędzia jakie znam z system LOGO

#plc #siemens
  • 9
@ShortyLookMean: Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

obrazisz sie jak cie zawolam gdy bede robil wpis o tym jak skonfigurować symulator w step7 + dodanie wirutalnego sterownika (działającego na porcie 102, a step7 mam na wirutalnej maszynie odpalony, ale porty działają :P )

Bo chce sobie popisać w STL i SCL (bo mam na wirutalce step7 pro, a na normalnym V12 TIA portal, ale basic już i chce sie nauczyc jak dobrze
@Elektrotechnik-PLC-lover: ad 2. W fabrykach z reguły nie występuje bezprzewodowa komunikacja. Sterowania i tak taniej się kabluje więc trasy kablowe są i dociągnięcie do nich kilku przewodów więcej nie jest drogie. Czasami się spotyka pomiary po wireless HART.

Raz spotkałem przesyłanie sterowań, ale tam było trzeba wymieniać dane pomiędzy kilkoma obiektami oddalonymi od siebie o kilka(naście) km. Wymieniane były pojedyncze słowa przez radiomodemy na wykupionej częstotliwości podłączone do sterownika po RS232.
@ShortyLookMean: ah analogii.... tego bede sie uczyl w marcu, podobno dużo miejsca zajmują w pamieci sterownika nieporównywalnie do digitali (cale szkolenie bedzie w STL, dlatego musze sie go poduczyc i pisze tu na mirko)

Wracam do nauki matematyki na studia, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź jeszcze raz! :)
@Elektrotechnik-PLC-lover: W pracy raczej kłopotów nie będzie. Ale na wszelki wypadek nie pytałem o zgodę. W umowie mam tylko ogólny zapis, że nie mogę udostępniać tajemnic firmy. Ale jak na razie trafiłem na dwie rzeczy tak oznaczone.

A kilka osób z Wykopu mnie poznało osobiście, więc nawet stalkować nie muszą.

Ja po prostu chcę utrudnić pisanie mojego życiorysu jak już będę sławny i bogaty ;)