Wpis z mikrobloga

Mirki zakładam akwarium ( ͡° ͜ʖ ͡°) długo się z tym zbieralem, ale w końcu podjąłem konkretne kroki (czyt. kupiłem akwarium i sprzęt) i od dzisiaj zaczynam. Wbrew pozorom jest przy tym sporo roboty. Zakładam, że zarybienie nastąpi jakoś za tydzień, może trochę dłużej. Wcześniej trzeba przygotować wystrój, wodę (odpowiednie ph, twardość i inne pierdoły), zaaklimatyzować rośliny i szukać najodpowiedniejszej dla oka aranżacji. Akwarium ma 112l.

W sumie to chciałbym dokumentować postępy, więc czemu by nie robić tego na mikroblogu. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to może obserwować tag #zakladamakwarium

Jutro jadę po rośliny, korzeń już się moczy, kamienie są. Oby tylko cierpliwości i zapału wystarczyło, narazie #jaramsie

Dotychczasowy koszt: 250 zł

#akwarystyka #ryby #akwariumslodkowodne #zwierzaki #hobby #akwarium
Pobierz ZglaszamToDoProkuratury - Mirki zakładam akwarium ( ͡° ͜ʖ ͡°) długo się z tym zbieral...
źródło: comment_lx5MPoP3EtwYMtY5e2SlBLCGtpTKxhid.jpg
  • 12
@TadeuszSynZygmunta: Na początek jakieś mało wymagające/najpopularneijsze, chce poobserwować i zobaczyć czy się łatwo przyjmą, potem z czasem będe dokładał jakieś inne. A jeżeli chodzi o nawożenie to właśnie jeszcze się waham.. Nie wiem czy sypać coś pod żwir, czy w płynie. Myślałem też o bimbrowni (bo butla CO2 narazie znacząco przerasta kwotę jaką chciałem na akwa przeznaczyć) ;)
@ZglaszamToDoProkuratury: Ja u siebie w 112l mam nawóz pod żwirem, niczym więcej nie nawożę, jedynie kilka ml węgla w płynie codziennie i rośliny rosną jak szalone, to chyba najlepsza metoda na akwarium budżetowe. Musisz liczyć się z tym, że jak wrzucisz tam butlę co2 lub bimbrownię to rośliny w wyniku szybkiego wzrostu zaczną potrzebować więcej pierwiastków i przyjdzie potrzeba lania nawozów.

A rośliny mam mało wymagające: microsoria, cryptokoryny, hygrophilie i trochę
@ZglaszamToDoProkuratury: Co chcesz wrzucić na dno?

Ja wracam do mojego 60l po 4letniej przerwie. Planuję wrzucić 1,5 - 2 cm zwykłej ziemi ogrodowej, na wierzch trochę piasku i przykryć to 3-4 cm warstwą ciemnego żwiru kwarcowego.

Wydaje mi się ze za wczesnie chcesz puścić ryby - tydzień to za mało. Kwarantanna wg mnie powinna trwac min 3tyg. ze zmianą m.in 1/4 wody w międzyczasie

Pytania do Ciebie:

jakie oświetlenie? (ja na
@kapitanbomba: Na dno żwir 3-5mm. Ja trochę się boję użyć ziemi, zwłaszcza, że jestem amatorem. Użyje tradycyjnego nawozu.

A co do wpuszczania ryb: mam środki do uzdatniania wody i do wprowadzania żywych kultur bakterii więc znacząco przyspieszą dojrzewanie zbiornika.

Oświetlenie standardowe 2x18W.

Jeżeli chodzi o wystrój to mam już gotowe spreparowane korzenie i spore piaskowce. Więc coś wykminie. Na pewno wszystko będzie naturalne, żadnych sztucznych pierdół. No i dużo zielonego.