Wpis z mikrobloga

@Jariii: Ale co jest nieprawdziwego w moim komentarzu? Pszemek jest politykiem w demokracji, ergo potrzebuje popularności, ergo potrzebuje lajków na fejsbuku, ergo wstawia kretyńskie obrazki, ergo tak działa demokracja.
  • Odpowiedz
@Quester: To, że w TV o tym mówią, że u nas jest demokracja wcale nie znaczy, że jest, bo ładnie brzmi. Demokracja jest, właściwie była tylko w starożytnych Atenach. Naszemu systemowi bliżej do ustroju starożytnej Sparty. Samych rodzajów demokracji też jest kilka np. demokracja wojenna, która prowadzi do monarchii czy demokracja szlachecka. W każdym ustroju demokratycznym prawo głosu ma tylko niewielka część społeczeństwa. Naszym systemem jest republika.
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: W skrócie. Bo nie chce mi się rozpisywać. Egalitarność kobiet i mężczyzn (dotyczyła tylko Spartan). Podział systemu władzy. Dwóch królów taki nasz odpowiednik premiera i prezydenta. Geruzja czyli nasz odpowiednik parlamentu. W późniejszym czasie przekształcona w eforat czyli coś zbliżonego do dyktatury republikańskiej ale właściwie, byli oni odpowiednikiem ministrów i sędziów w jednej osobie. No i pozostają jeszcze apelle czyli taki nasz odpowiednik referendum, pytali się ludu o kwestie
  • Odpowiedz
Egalitarność kobiet i mężczyzn


@Jariii: To, że kobiety w Sparcie miały więcej praw niż w Atenach nie ma wiele wspólnego z egalitaryzmem, tym bardziej ze współcześnie rozumianym. Zresztą praw politycznych nie miały żadnych. A miałeś napisać o podobieństwach w kwestiach politycznych.

(dotyczyła tylko
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: "No własnie. Heloci i periojkowie nie mieli żadnego głosu. Jak to się ma do naszego ustroju politycznego?" - Nijak w republice czy w demokracji nie każdy musi mieć prawo głosu albo prawa polityczne. Kiedyś były to kobiety dzisiaj są to nieletni. Dyskryminacja. LOL

"Dwóch królów to najprawdopodobniej echa pradawnego porozumienia pomiędzy dwoma zwaśnionymi pretendentami do tronu. Jeszcze nawet przed Likurgiem. Obaj byli równi wobec siebie." - Taka był teoria. W praktyce zawsze jeden miał większą władzę. Albo gdy drugi zajęty był wojaczką.

"Geruzja była wybierana tylko z klasy spartańskiej arystokracji. Nawet zwykły obywatel-spartiata nie miał tam prawa wstępu" - A słyszałeś o Izbie Lordów? Senatorem też każdy zostać nie może. Wróć do punktu pierwszego nawet w republice nie każdy ma prawo
  • Odpowiedz
Zdaję się, że większość poważnych naukowców dawno porzuciła podział na lewicę i prawicę oraz gimbowojenki


@Yahoo_: Ta... ja to wiem, Ty to wiesz i cały świat to wie tylko KNP, RN i ich zwolennicy tego nie wiedzą. Trzymają się tego podziału bo jest to wygodne dla nich. Lewica kojarzy się socjalizmem, socjalizm z komunizmem a komunizm to zło. Więc teraz wystarczy znaleźć u przeciwnika politycznego czy w dyskusji na Wykopie
  • Odpowiedz
@Jariii: Ale co mnie interesuje, że w niektórych nowożytnych republikach istniały inne cenzusy wyborcze niż ten wiekowy? Miałeś pokazać podobieństwo Sparty do naszego ustroju politycznego. A tych jest bardzo niewiele. Społeczeństwo Lacedemonu było skrajnie elitarne (o wiele bardziej niż ateńskie), co jest w absolutnej opozycji do naszego egalitarnego modelu politycznego.

W praktyce zawsze jeden miał większą władzę.


@Jariii: To już wynikało z osobowości. W Polsce premier i prezydent mają zupełnie inne kompetencje i możliwości. To nie
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: No wiem wiem, dla Ciebie ciekawe jest tylko wychwalanie Ciebie i zgadzanie się z Tobą bo po co dyskutować z kimś kto ma inne poglądy... przecież Twoje poglądy są najlepsze, najwspanialsze a każdy kto myśli inaczej to (jak sam nazywasz takich ludzi) cwel.
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: "co jest w absolutnej opozycji do naszego egalitarnego modelu politycznego. " - Ten nasz egalitaryzm społeczny narodził się podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej i dzięki masonom. Ten egalitaryzm to bardziej traktuje jak kwestie społeczne a nie stricte polityczne. Skoro dzieci nie głosują to wszyscy jesteśmy równi politycznie?

"To już wynikało z osobowości. W Polsce premier i prezydent mają zupełnie inne kompetencje i możliwości. To nie jest dobra analogia." - Raczej
  • Odpowiedz