Wpis z mikrobloga

trololololo faszyzm i nazizm tylko przez kuce są uważane za coś innego niż skrajną prawicę.


@Rewo96: @stary-zbozowy-elewator: @prosiek:

Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw.
  • Odpowiedz
Adolf Hitler zrobił zamach stanu, wprowadził rasizm jako ideologię państwową, stworzył pseudo-filozofię na której oparł całą propagandę. Uważasz, że to tradycyjny porządek społeczny?


Dla mnie to ultra-lewica.

@zerozero7: Cóż, więc się mylisz:

Skrajna prawica często utożsamiana jest z nacjonalizmem, rasizmem, szowinizmem, seksizmem, sprzeciwem wobec praw zwierząt, ksenofobią, homofobią i faszyzmem. Środowiska skrajnie prawicowe często głoszą również kult siły, rewolucjonizm konserwatywny, segregację rasową, imperializm, kolonializm, darwinizm społeczny, elitaryzm, patriarchalizm, klerykalizm, fundamentalizm
  • Odpowiedz
@JakisTamKtosek: No nie, sądząc po wypowiedziach wykopków, to jest jeszcze chyba równie liczna grupa, która lokuje się w prawym górnym (a nie dolnym) rogu, a wszystko inne to dla nich lewica... :)
  • Odpowiedz
@JakisTamKtosek: po "wg" nie stawiamy kropki.

a i kompletnie nie zgodzę, się, że "wykopowa prawica" jest tak nisko na osi y. wystarczy spytać choćby o ich stosunek do gejów i tego typu zagadnień. wolność jest wtedy jak im pasuje.
  • Odpowiedz
@majlo1985: jeżeli definicja konserwatyzmu jest dla ciebie niejasna (a chyba jest, bo dość dziwnie się dopytujesz), to odsyłam do encyklopedii.

ale nawet brnąc w tę sugestię - znalazłbym takich co chcieliby ich leczyć (w niemałej ilości). więc, poniekąd, odpowiedź na to pytanie brzmi: "tak".
  • Odpowiedz
Chodziło mi o to, że sama demokracja nie jest systemem egalitarnym np. demokracja szlachecka 10% społeczeństwa rządzi resztą.


@Jariii: Akurat demokracja szlachecka nie jest dobrym przykładem, bo ten system w rzeczywistości był bardziej oligarchią niż demokracją, co pokazuje praktyka. Choćby na elekcję poza lokalną szlachtą z Mazowsza zjeżdżali się przede wszystkim ludzie w imieniu kilku magnackich rodzin.

Demokracja jest egalitarna z samej swojej definicji, ale to nie jest egalitaryzm wewnątrz samego społeczeństwa, a obywateli. Obie kategorię przez większość dziejów nie były ze sobą tożsame. W starożytne greckie polis wyłoniły się z o wiele starszego systemu rodowego. Pierwotnie każde miasto było zlepkiem kilku-kilkunastu rodów. Po okresie archaicznym doszło do szybszego wzrostu i ludzie zaczęli migrować do zamożniejszych osad. Członkowie starych rodów chcąc utrzymać dominującą pozycję usankcjonowali siebie jako obywateli nadając sobie pełnię praw politycznych. Tak samo było w Rzymie, gdzie stara arystokracja wywodziła się z tych pierwotnych
  • Odpowiedz
Znam ten argument.


@stary-zbozowy-elewator: Ale co to ogólnie ma do tego co ja napisałem? Na początku podałeś kilka cech, które twoim zdaniem definiują skrajną światopoglądową prawicę. Natomiast istniała w historii cała masa państw, które były socjalistyczne do cna i cechowały je identyczne rzeczy. Więc do skrajnej lewicy pasują równie dobrze.
  • Odpowiedz