Wpis z mikrobloga

Przepraszam wszystkich zawołanych w tym wpisie za dużą zwłokę jednak ze względów prywatnych nie miałem jak tego opisać.

Do rzeczy:

1. Na laptopie Asus F2F (dość stary sprzęt) chciałem zainstalować Windows 8. Instalacja przebiegła pomyślnie jednak komputer zawieszał się na logo producenta (czyli na etapie gdzie jest możliwość wejścia do biosu i wybrania napędu, z którego ma się uruchomić system)

2. Zlokalizowałem usterkę w dysku (wyjąłem go i laptop uruchomił się normalnie). Obstawiam, że to coś ze sterownikami bo po zmiana różnych ustawień w biosie nic nie dawała.

3. Zakupiłem w #xkom przejściówkę Gembirda za 49 zł (SATA, IDE to USB) i podłączyłem dysk za pomocą niej do starego laptopa z zainstalowanym Windowsem XP. Dysk był widziany normalnie. Uruchomiłem więc Gparted i po usunięciu partycji z dysku sformatowałem go do systemu plików NTFS i zacząłem instalować na nim Windows XP.

Nie chciał jednak uruchomić drugiego etapu instalacja (finalizowanie instalacji, tworzenie konta użytkownika etc.) więc włożyłem go z powrotem do laptopa Asus i od tego momentu śmiga wszystko ładnie. Oczywiście musiałem od nowa przeinstalować Windowsa po włożeniu dysku z powrotem do laptopa.

#informatyka #komputery #laptopy #it #windows

Wołam: @list86 @kessubuk @Axoi @Stragan @straggler @ElCidX
  • 5
1 - głupota instalować nowy system na starym laptopie

2 - nie sterownikami tylko prawdopodobnie Windows 8 utworzył sobie GPT zamiast MBR (stary BIOS może tego nie umieć odczytać więc wieszał się przy załadowaniu 1 sektorów dysku)

3 - tworząc od nowa partycje NTFS (ze starym MBR) sprawiłeś, że stary laptop znowu umiał załadować sobie wszystko

Nie zadałeś żadnego pytania, więc ciężko odpowiedzieć :P
@Matematycznyhumanista: a to nie była 8 64 bitowa? Ile na lapku jest ramu?

Jak 64 to znany mi problem i kolega wyżej wyjaśnił.

@Nicrame: Nie głupota, 8.1 na większości strych lapków z conajmniej 2 gb ramu chodzi tak samo, jak nie lepiej niż xp. tylko na tych z mniejsza ilością ramu - ósemka 32 bitowa
@Axoi:

@straggler:

Zainstalowałem Windows 8 z płyty DVD i poszło na spokojnie. Po aktualizacjach systemu etc. Nie mogę zaktualizować do windy 8.1. Po pobraniu że sklepu i instalacji po ponownym uruchomieniu pokazuje na chwilę plansze, że coś poszło nie tak i restart laptopa. I później po zalogowaniu widzę czarny ekran i kursor myszy tylko. Nic więcej się nie ładuje.

Ponowny reset laptopa pomaga tylko ciągle nie ma aktualizacji do 8.1.