Wpis z mikrobloga

Ostatnio chwyciłem do pociągu książkę P. Kraśki (ten dziennikarz) o Szwecji, którą dostałem w gratisie do NG. I jeżeli książka tego typu mówi coś o tym co siedzi w głowie jej autora to muszę, przyznać, że po tej lekturze do głowy pana Kraśki nie chcę już więcej zaglądać ( ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale...

Jest w tej książce rzecz jasna trochę o Szwecji, więc pomyślałem, że wrzucę jedną ciekawostkę na mikroblog, bo szukałem i temat jakoś mocno się nie przebijał na Wykopie.

Nie wiem na ile można ufać autorowi, ale ufałbym mu w tym punkcie, że Szwedzi byli z natury bardzo ufnym narodem w którym nikt nikogo nie okradał i każdy jest bezpieczny. Przykładowe zostawienie samochodu bez zamykania drzwi nie jest czy nie było niczym nie zwykłym. Zaufanie to podzielał również premier Olof Palme (lata '80), którego można było spokojnie spotkać w środku miasta bez ochrony. Piszę o nim ponieważ opisane niżej wydarzenie wstrząsnęło całym krajem wywierając na naród dość duży wpływ i zmianę w jego myśleniu.

Olof Palme został śmiertelnie postrzelony 28 lutego 1986 w centrum Sztokholmu, na skrzyżowaniu ulic Sveavägen i Tunnelgatan, około godziny 23.21. Premier Szwecji bez eskorty agentów ochrony osobistej wracał w towarzystwie swojej żony Lisbet do domu po projekcji filmu Bracia Mozart w kinie „Grand” przy Sveavägen. Sprawca oddał dwa strzały z bardzo bliskiej odległości w plecy premiera. Lekko poszkodowana została też Lisbet Palme. Palme został przewieziony do nieodległego szpitala Sabbatsberg. O godzinie 00.06, już 1 marca 1986, oficjalnie potwierdzono zgon urzędującego premiera Szwecji. Zostało wszczęte największe w najnowszej historii tego kraju śledztwo. Okoliczności zamordowania Palme do dziś nie zostały wyjaśnione, pomimo ogromnego wysiłku policji i odpowiednich urzędów. Domniemany sprawca, Christer Pettersson, został skazany przez sąd okręgowy (tingsrätten), ale oczyszczony z zarzutów przez sąd wyższej instancji (hovrätten).





Głównym podejrzanym o dokonanie zbrodni był Viktor Gunnarson, powiązany ze środowiskami skrajnej prawicy, a w szczególności z Europejską Partią Robotników. Zamachu dokonano wkrótce po przemowie Olofa Palme „Szwedzki parlament przeciwko apartheidowi w Sztokholmie” na której obecni byli najważniejsi liderzy Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W 1996 pułkownik RPA Eugene de Kock zeznał, że Palme został zamordowany dlatego że „zdecydowanie sprzeciwiał się apartheidowi, a Szwecja wniosła duży wkład w działalność ACN”.





Zamordowanie Olofa Palmego stało się dla Szwedów narodową traumą i szokiem, czymś w rodzaju budzika, że otaczający ten kraj świat zmienił się. Wydarzenie to na długo stało się przedmiotem społecznej debaty i dyskusji. #

#szwecja #szwedzi
Pobierz Deykun - Ostatnio chwyciłem do pociągu książkę P. Kraśki (ten dziennikarz) o Szwecji,...
źródło: comment_5CEquMUxydo4oW9F7f8eFpqRyUCVVCzM.jpg
  • 2