Wpis z mikrobloga

#polska #historia #historycznepostacie #fotohistoria

Józef Piłsudski

życiorys

ciekawostki

1. Pistolet przy łóżku

Przy łóżku śpiącego marszałka musiał zawsze leżeć naładowany rewolwer. Z tego też powodu, pewnego razu Józef Piłsudski zastrzelił przez przypadek człowieka, który przechadzał się pod jego oknami.

2. Nałogowy palacz

Józef Piłsudski był nałogowym palaczem. Palił papierosy wszędzie i w każdej ilości. Delektował się „Marszałkowskimi” – papierosami produkowanymi specjalnie dla niego.

3. Marszałek z jajem

Marszałek charakteryzował się dużym poczuciem humoru. Bardzo lubił karykatury na swój temat.

4. Stronił od zabawy

Piłsudski stronił od zabawy, nie znosił balów i rautów. Wolny czas najchętniej spędzał, stawiając pasjansa, zwłaszcza piramidy, które nazywano pasjansem Piłsudskiego.

5. Innowierca

W trakcie swojego życia zmienił wyznanie z rzymskokatolickiego na luterańskie.

6. Tata dla żołnierzy

W stosunku do lubianych przez siebie podkomendnych używał często określenia „dziecko”.

7. Poliglota

Józef Piłsudski biegle posługiwał się językami francuskim, polskim, rosyjskim i niemieckim.

8. Fleja

Cechował się brakiem ostrożności w trakcie przyjmowania pokarmów. Jadł i pił nieuważnie, co można stwierdzić nawet dziś, oglądając zachowane po nim mundury.

9. Ma swój banknot

Z okazji 90-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wydano banknot z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego w nakładzie 80000 sztuk o nominale 10 złotych.

10. Krasomówca

Jako marszałek wielokrotnie zmuszany był do publicznych wypowiedzi, nie lubił publicznych wystąpień, a gdy coś mówił często „nie owijał w bawełnę”. Przykłady jego wypowiedzi to:

„Polacy są narodem idiotów”

„Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

„Naród wspaniały, tylko ludzie #!$%@?”

Czy uważacie, że miał nieco racji ???

źródło

cytaty

Gdy jestem w rozterce ze sobą, gdy wszyscy przeciwko mnie, gdy wokoło podnosi się burza oburzenia i zarzutów, gdy okoliczności nawet pozornie wrogie moim zamiarom, wtedy pytam się samego siebie, jak by matka kazała mi w tym przypadku postąpić , i czynię to, co uważam za jej prawdopodobne zdanie, za jej wolę, już nie oglądając się na nic. - Józef Piłsudski do Artura Śliwińskiego 4 listopada 1931r.


Bramy przepastne śmierci dla niektórych ludzi nie istnieją. Świadczą o prawdzie wielkości takiej, że prawa wielkości są inne, niż prawa małości - Józef Piłsudski - Przemówienie podczas ceremonii złożenia trumny z prochami Juliusza Słowackiego na Wawelu.


Ja teraz nie należę do partii, ja należę do narodu -J.Piłsudski 20 XII 1918 do Bolesława Limanowskiego


Francja ma pieniądze, ale nie chce się bić. Polska nie ma pieniędzy, a chce się bić. Więc dajcie nam pieniądze, a będziemy się bić za was. –J. Piłsudski do ministra spraw zagranicznych Francji L. Barthou, 1934.


Takiego Piłsudskiego, jak go przedstawiają moi współcześni, ja nie znam. Nieraz ze zdumieniem czytam, to co o mnie różni ludzie piszą. Są to najczęściej fałsze i brednie... A ja chciałbym, aby coś z prawdy o mnie przeniknęło do potomności.- J.Piłsudski - Źródło: "Niepodległość", z.47, s.345-346.


żródło oraz więcej cytatów
dathasbend - #polska #historia #historycznepostacie #fotohistoria

Józef Piłsudski

ż...

źródło: comment_VX3xiFStMznTAraxXna8RLk62w4nkjig.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@dathasbend: Zdjęcie ze mszy świętej w intencji marszałka w Berlinie.

Hitler cenił Piłsudskiego, za powstrzymanie Bolszewików w 1920 roku pod Warszawą. Pamiętajmy, że głównym wrogiem Hitlera obok żydów była komunistyczna Rosja. W pewnym stopniu msza za duszę marszałka była zabiegiem propagandowym w celu zbliżenia dwóch narodów. Takie zabiegi Hitler czynił do momentu odrzucenia przez Becka, niemieckich propozycji dotyczących przystąpienia II RP do paktu antykominternowskiego.
dathasbend - @dathasbend: Zdjęcie ze mszy świętej w intencji marszałka w Berlinie.


...

źródło: comment_3xjaKADKilx4pShn01LWARSwDuSLg9jH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dathasbend: Co do zmiany wyznania, to warto wspomnieć przy tej okazji, że uczynił to głównie ze względu na postać swej pierwszej żony - Maria Juszkiewiczowa była luteranką, Piłsudski - osobą religijnie indyferentną, toteż nie przywiązywał dużej wagi do tego, co ma w papierach w rubryczce religia.
  • Odpowiedz