Wpis z mikrobloga

#historiewilka #wyprawapozloto #ciekawostki

I nadszedł czas na podsumowanie. Tak jak wcześniej mówiłem wyruszyłem w Góry Kaczawskie w celu płukania złota ze strumieni.

Jak się pewnie domyślacie nie wróciłem jak milioner, a zakup miski do płukania nie zwrócił się w żadnym stopniu. Mogę potwierdzić, że złoto w rzekach jest, ale o bardzo niewielkiej frakcji. W czasie płukania można zobaczyć, że drobinki złota są wielkości pyłu, a większe fragmenty są trudne do zidentyfikowania z jednego powodu. Materiał, który był płukany zawiera duże ilości minerałów z grupy miki. Występują one w postaci niewielkich złotawych płatków, a przez ten kolor łatwo je pomylić ze złotem jednak łatwo ulegają zniszczeniu pod paznokciem.

W swojej próbówce z płukania złota prawdopodobnie mam może 1-2 mniejsze niż 1 milimetr fragmenty złota.

Kolejnym etapem wyprawy po skarby były minerały Gór Izerskich. W tym celu wyruszyłem do Szklarskiej Poręby by spenetrować nieczynną kopalnie odkrywkową kwarcu znajdującą się na wysokości 1050 m n.p.m!

W tym kamieniołomie można znaleźć kryształy kwarcu, kryształu górskiej, ametystu i inne. Niestety udało mi się znaleźć tylko kryształy kwarcu, o niezbyt imponującej wielkość, ale jednak ;)

Ogólnie Dolny Śląsk jest wspaniała krainą, a Zakopane wraz ze swoim burdelem urbanistycznym i krajobrazowym może się schować przy Szklarskiej Porębie. Bardzo polecam tereny Dolnego Śląska pełne dzikich, wyludnionych miejsc, zamków, poniemieckich gospodarstw rolnych i o bardzo ciekawej historii.

Jakie plany na przyszłość? Dalsze poszukiwanie złota, ale już w innym miejscu i może przy pomocy dodatkowej pomocy w postaci urządzeń elektronicznych. Planuje również powrócić do Kopalni Stanisław i kontynuować poszukiwania minerałów. Oprócz powtórki chce również odwiedzić Miedziankę i przeszukać hałdy po eksploatacji rudy uranu. Są jeszcze inne punkty na mapie do "zaliczenia" ale na nie jeszcze przyjdzie czas.

Zdjęcia kryształów kwarcu i drobinek złota wrzucę w najbliższych dniach jak tylko wymyślę sposób by jak najlepiej je sfotografować.

Organy Wielisławskie - http://pl.wikipedia.org/wiki/Organy_Wielis%C5%82awskie

http://i.imgur.com/ekUEG5n.jpg

Kopalnia Kwarcu "Stanisław" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_Kwarcu_%22Stanis%C5%82aw%22

http://i.imgur.com/FAzrerj.jpg

http://i.imgur.com/HgA71oP.jpg

http://i.imgur.com/sPNPYjm.jpg

http://i.imgur.com/oMSn2u5.jpg

http://i.imgur.com/8NprpDO.jpg

http://i.imgur.com/xYspWVD.jpg

http://i.imgur.com/opCLHjc.jpg
  • 14
  • Odpowiedz
@PanBardzoWilk: Co do Miedzianki to fajna miejscówka ale trzeba sie nastawić na długie poszukiwania. Na jedną hałdę wg mnie nie opłaca sie iść, co galeny tam są a chryzokole... Niektorych minerałów nawet babka od petrografii nie potrafiła rozpoznać
  • Odpowiedz
@mati1408: A jak rozpoznawałeś geody w kopalni Stanisław? Masz jakieś fotografie?

Mam jakieś zielonkawe kruche fragmenty skał z hałdy kopalni uranu w Kowarach. Byłbyś w stanie rozpoznać co to jest?
  • Odpowiedz
@PanBardzoWilk: z mineralki mam poprawkę ale możesz foto dać :) a geody to łupałem fragment skały, była pusta przestrzeń i tyle. Fajne geody są w melafirach na Wzgórzu Wyrwał, masa agatów, chalcedonów i ładne małe geodki kwarcowe, ametystowe. Tam geody są w takich "bułach" w skale.
  • Odpowiedz
Jebłem sie, nie wyrwał tylko Wzgórze Wyrwak albo Wołek, jest to kawałek za Wielisławką, jak idziesz od wsi to po lewej stronie torów, wzgórze to chyba jest najbardziej kojarzone z ksenolitami perydotytów. Na mapie nie pokażę ale trafić bym trafił.

E: w kamieniołomie Lubiechowa też fajne agaty były
  • Odpowiedz
@mati1408: Słuchaj, od października będę we Wrocławiu. To jakbyś jechał gdzieś na weekend w poszukiwaniu okazów i chciał kogoś zabrać w to daj znać :) Z wielką chęcią bym znów pojechał szukać ;)
  • Odpowiedz