Wpis z mikrobloga

1523 - 1 = 1522

Autor: Georges Perec

Tytuł: Rzeczy

Gatunek: literatura współczesna, powieść francuska, OuLiPo

Druga książka Georga Pereca, którą przeczytałem. Jest równie dobra jak „Człowiek, który śpi”, (o ile nawet nie lepsza), o której pisałem dwa dni temu. W każdym razie na pewno – pomimo, że powieść została napisana w latach 60. XX wieku (i wtedy też ma miejsce akcja) – jej tematyka jest nadal bardzo aktualna. Perec krytykuje w niej materialistyczne podejście do życia oraz chęć spełniania wszystkich pragnień i zachcianek. Powinna być obowiązkową lekturą dla wielu młodych ludzi.

Pisarz opowiada historię dwojga młodych ludzi Sylwii (22 lata) i Jerôme’a (24 lata), mieszkających w Paryżu. Pochodząc z niezbyt bogatych domów, marzą o zdobyciu bogactwa, a wraz z nim prestiżu i wysokiej pozycji społecznej. W swojej wyobraźni stworzyli już idealny dom, zaplanowali jego umeblowanie i sposób, w jaki będą prowadzić swoje przyszłe życie. Jednak oboje nie robią nic, by zrealizować swoje marzenie; sparaliżowani przez ogrom swoich pragnień, czekają na cud;

Ale w naszych czasach i w naszych okolicach globu coraz więcej ludzi nie zna ani bogactwa, ani biedy; marzą o bogactwie i mogliby się wzbogacić - tu właśnie zaczyna się ich nieszczęście.


Dążą oni jedynie do zaspokajania własnych potrzeb, nie mają żadnych zainteresowań ani pasji z wyjątkiem kina. Ich życie charakteryzują plotki, niedospane noce, studiowanie jadłospisów czy przeglądanie wystaw i sklepowych witryn. Cenią sobie jedynie leniwe życie bez pośpiechu, spacery, długie posiłki i spotkania z przyjaciółmi - są typowymi przedstawicielami swojego pokolenia, które odrzucając głębsze wartości, koncentruje się przede wszystkim na chęci szybkiego wzbogacenia się i zdobycia określonych dóbr materialnych. Tytułowe rzeczy stają się najważniejsze w płytkim i egoistycznym życiu młodych ludzi.

„Rzeczy” można uznać za odwrotność „Człowieka, który śpi” – tam bezimienny bohater ulegał alienacji, zagłębiał się w obojętności i narzucił sobie odgórny nakaz ograniczenia pragnień. Tutaj para protagonistów jest z kolei owładnięta chęcią (a może wręcz manią) posiadania licznych przedmiotów zbytku i luksusu, co prowadzi u nich do nieustannego poczucia frustracji i zawodu.

#bookmeter #literaturafrancuska #oulipo #perec #georgesperec #antykonsumpcjonizm
Espo - 1523 - 1 = 1522



Autor: Georges Perec

Tytuł: Rzeczy 

Gatunek: literatura w...

źródło: comment_9ghVkCZT2EOZFQPRv5t35466LdTCtUjp.jpg

Pobierz
  • 4
@Espo: Czytałem w tej samej kolejności. "Rzeczy" bardzo mnie urzekły. Trzecia miała być "Życie instrukcja obsługi". Czeka na półce już ze 3 lata i coś się za nią zabrać nie mogę :)
@farbadookienn: Dzięki ;)

Nie zaglądałem, teraz mam coraz mniej czasu i prawdopodobnie to się prędko nie zmieni. A mając mało czasu niechętnie będę się brał za czytanie dłuższych książek, bo potem to się potrafi u mnie za bardzo rozwlec* ;;

Tym bardziej, że takie
Życie instrukcja obsługi_ to ponad 700 stron, zapisanych gęstym ponoć drukiem. Choć fakt, że bardzo bym chciał tę książkę przeczytać.