Wpis z mikrobloga

#finanse #bankowosc #ekonomia #ecb #wojna

To co pokazał dziś Europejski Bank Centralny dowodzi jasno, że tak jak USA podąża filozofią Keynesizmu, która zakłada, że

Należy zatem obniżać stopy procentowe, obniżając tym samym koszty inwestycji, stosować ulgi inwestycyjne w systemie podatkowym, ratować upadające przedsiębiorstwa, a nawet bezpośrednio „pompować” pieniądze w rynek za pomocą bezpośrednich inwestycji państwa, czyli stosować na możliwie jak najszerszą skalę rozmaite działania interwencjonistyczne.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Keynesizm

Jak pisze Witold Gadomski,

Wydatki na drugą wojnę światową były finansowane głównie długiem publicznym, który po zakończeniu działań wojennych szybko został spłacony.


źródło: http://wyborcza.pl/magazyn/1,133483,6031261,Jak_trwoga_to_do_Keynesa.html

Jak czytamy dziś:

Cięcie stóp procentowych oznacza, że oprocentowanie depozytów w banku centralnym wynosi minus 0,2 procent. Banki za lokowanie pieniędzy w banku centralnym muszą więc jeszcze więcej dopłacać.


źródło: http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/stopy;procentowe;w;strefie;euro;na;rekordowo;niskim;poziomie,93,0,1611869.html

Oznacza to nie mniej, nie więcej, że banki będą rozdawały kredyty na lewo i prawo bo pieniądze staną się od 10 września "gorące". Nikt nie będzie chciał ich trzymać a każdy będzie chciał je "upłynnić". My nie jesteśmy jednak w strefie Euro i nas jako tako mniej to dotyczy.

Polecam spojrzeć na poniższą grafikę. Wykres pokazuje zmiany obligacji skarbowych w USA. Proszę zauważyć na jakim poziomie były te stopy w czasie wybuchu II WŚ i na jakim poziomie jesteśmy obecnie. Po wojnie kursy rosną prowadząc aż do kryzysu. Potem zaczyna się znów te kursy procentowe obniżać. I tak koło się zatacza.

Piszę tu o obligacjach, ponieważ:

Atrakcyjność obligacji skarbowych i korporacyjnych jako aktywów inwestycyjnych jest uzależniona od obecnych i przyszłych poziomów stóp procentowych oraz inflacji.


źródło: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2013/07/obligacje-a-stopy-procentowe-zwiazek.html

Czyli de facto jak nadciąga wojna, to najbezpieczniej jest kupować obligacja skarbowe supermocarstw bo te finansują się tanim kredytem na zbrojenia, a po zakończeniu działań wojennych spłacają dług (oczywiście drożej), ponieważ rośnie popyt na owe obligacje po tym jak wojna dobiega końca.
n.....y - #finanse #bankowosc #ekonomia #ecb #wojna

To co pokazał dziś Europejski Ba...

źródło: comment_geZTPjWViixwte0xyVxJz6qu4qLB3akH.jpg

Pobierz
  • 2
My nie jesteśmy jednak w strefie Euro i nas jako tako mniej to dotyczy.


@niesmialy: niestety dotyczy choćby o tyle, że będzie to uzasadniało obniżki polskich stóp przez RPP.

Dla mnie takie obniżanie stóp to skrajny idiotyzm. Politykę pieniężną trzeba normalizować: jeżeli recesja musi wystąpić to niech występuje już teraz. Rynek powinien oczyścić się z nagromadzonego ryzyka (banki), a nie przedłużać jej sztucznie w czasie. Przecież ten słynny "długi okres" w