Wpis z mikrobloga

@polny_zwierz: miałem nadzieję, że już teraz jakoś komuś będę mógł pomóc, ale nie mam w tej chwili możliwości. Ale za 5 lat to bez problemu myślę :) Ale 5 lat to jeszcze długo, czemu myślisz o wyjeździe dopiero za 5 lat?

@lol2x: tak, no ale nie od razu, tylko po przekroczeniu jakiegoś tam wieku. Spotkałem Polaka, który tak zamierza zrobić, a już jest tu chyba 2 lata.
@Pan_Kaktus: Mam jeszcze od 2 do 3,5 roku studiów i nie wiem czy zdecyduję się na emigrację. Wiele zależy od spraw miłosnych i tego na jakim poziomie uda mi się w miarę wstrzelić się w życie w Polsce. Poza tym jeśli bym emigrował, to kierunków jest dużo - UK, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, USA, Irlandia, Czechy, no mnóstwo krajów!
@botereq: W Norwegii trzeba przepracować 40 lat aby dostać pełna emeryturę (kiedyś to było 66% zarobku brutto, nie wiem czy jest tak nadal).

Załóżmy:

200 000 NOK (zarobek roczny brutto) razy 66% = 132 000 NOK rocznie

132 000 dzielimy na 40 mnożymy przez 5 (liczba przepracowanych lat) = 16 500 NOK rocznie

16 500 / 12 = 1375 NOK miesięcznie

Oczywiście to jest duże uporszczenie. Nie znam dokładnie systemy emerytalnego
@Emdowu: Tak jak mowisz jesli nie spelni warunkow przepracowania 40 lat tam i pobytu stalego w Norwegii na czas emerytury to moze zapomniec o niej. Lata przepracowane w PL oczywiscie sie wliczaja i jest minimalna kwota wyplacana.

Jakby wrocil do PL to mu policza te lata z srednia kwota jaka osiagnal w czasie ubezpieczenia emerytalnego.