Wpis z mikrobloga

#januszdatacenter #it #komputery #pokazserwer

@skrytek @handler @bodzio_pl miałem wołać, wołam :)

Zgodnie z TYM wrzucam zdjęcia z serwerowni.

http://imgur.com/a/6R8zp

Na pierwszym zdjęciu sama szafa (3x Dell PowerEdge, kilka patchpaneli i kilka switchy) + moja niezawodna sprężarka :) Niżej jest UPS - nie widać go całego, jest odsunięty od szafy. Na drugim zdjęciu widok ogólny na serwerownię.

Jak widać, nie mam zbyt dużego porządku z kablami, ale mnie to nie przeszkadza - rzadko kiedy coś jest robione z nimi. A jak potrzebuję wpiąć się bezpośrednio w core switch, to mam tę czerwoną, 15-metrową skrętkę ;)

Pozdrawiam :)
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jurny_juhas: Do czego używasz takiej serwerowni? Jest ona Twoją własnością? To jest na użytek indywidualny, komercyjny czy do obsługi jakiejś firmy / organizacji? Pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@TheMan: właścicielem nie jestem, ale jestem jedną z dwóch osób, które mają tam dostęp. Użytek - akademicki, niekomercyjny. Jak tam przyszedłem, były zupełnie inne maszyny, stare, ledwo dawały radę. Długa historia :)
  • Odpowiedz
@bodzio_pl: za czasów technikum, w wakacje robiłem na ochotnika (no a jak) całą infrastrukturę - układaliśmy nowe przewody do stacji roboczych (20 komputerów + komputer nauczyciela) i ciągnęliśmy wszystko do serwera opartego na Windows Server 2003. Każdy uczeń miał założone konto na Win Server, przydzielony 1 GB przestrzeni na własne pliki. Logowanie odbywało się wyłącznie na serwer. Krótko mówiąc - komputery pracowały w trybie terminala. W "nagrodę" moje konto otrzymało
  • Odpowiedz
@jurny_juhas: Jutro idę na ochotnika właśnie :) A ja mam root'a na routerze z FreeBSD gdzie squid, część firewalla i dhcp są mojej roboty.


Będę robił sieć prawdopodobnie + porządek z softem na pctach.
  • Odpowiedz
@bodzio_pl: W tym momencie infrastruktura (tu, u mnie) oparta jest na routerze pod kontrolą debiana i serwera usługowego. Całość jest dość skomplikowana do wytłumaczenia, ale jest skonfigurowana tak, że nieuprawniona osoba nie będzie miała dostępu do internetu po podłączeniu kabla :) No i uzyskiwanie dostępu jest częściowo zautomatyzowane przez skrypt rejestracji i skrypt, który przypisuje do MAC adresu kolejny wolny adres IP z puli. Tłumaczyć nie będę - za dużo
  • Odpowiedz
@jurny_juhas: To ja mam podzielone na dwie podsieci, po macu dostają IP i maja dostęp do wszystkiego, w innym wypadku host leci przez squida, ma przez to ucięte torrenty, poblokowane strony oraz musi ustawić proxy dla ssl w przeglądarce ponieważ nie chcieliśmy 'otwierać' pakietów a facebook/bukmacherka(zaraza) musiała zostać obcięta.

Jeszcze będzie Samba + Kerberos na pliki oraz skrypty w bashu zrobię do aktualizacji czarnych list stron ;)
  • Odpowiedz
@bodzio_pl: tu też mam dwie podsieci:

192.170.x.x -> adres z tej puli dostaje user który się wepnie do sieci, ale nie zarejestruje = nie ma internetu

10.8.x.x -> adres z tej puli dostaje user, który się zarejestruje i zostanie przeze mnie aktywowany (baza MySQL z której powiązania zasysane są przez skrypt do iptables. Cron odświeża się teraz 4 razy na dobę, docelowo ma to działać co 5 minut.
  • Odpowiedz
@jurny_juhas: Organizatory kabli by się przydały bo wygląda nie ciekawie. Nie wiedziałem, że uczelnie stosują jeszcze takie cuda jak serwery na linuxach iptablesy i inne shity :) a wystarczyły by zarządzalne przełączniki z 802.1x + radius :)

No chyba, że to taki studencki projekt tylko a nie część produkcyjnej infrastruktury uczelni.
  • Odpowiedz
@m00n: jak wspomniałem - akademik. Radius odpada - w akademiku przewija się za dużo osób, by każdemu zakładać konto. Poza tym, korzysta się nie tylko z komputerów, ale i jest kilka osób z telewizorami (w tym ja) ze SMART i konsolami, a to bardzo utrudniałoby wszystko.
  • Odpowiedz
@m00n: nie mamy i mieć nie będziemy. Nikt nie udostępni studentowi danych na temat innych studentów. Ja, będąc w studenckiej komisji ds. pomocy materialnej musiałem podpisać upoważnienie do wglądu do danych osobowych.

Takie rozwiązanie jest optymalne. Proste i wydajne.
  • Odpowiedz