Wpis z mikrobloga

Czytam sobie w najnowszym Motorze artykuł "Jak daleko zajedziesz za 100 zł" Mowa o samochodach nowych. Wygrywa Dacia Logan MCV 1.2 LPG z wynikiem 428 km i spalaniem gazu na poziomie 9,2. Najlepszy diesel Fiat Panda Multijet 1.3 ze spalaniem 5,1 przejechał 371 km. Spalanie było mierzone na zróżnicowanej trasie przy normalnym stylu jazdy. Tak patrzę na te wyniki i wydaje mi się, że są cokolwiek kiepskie.

W moim clio II 1.5 dci średnie spalanie rzadko przekracza 4,5 l, a za stówę najczęściej robię około 420 - 450 km. Piła co prawda nie jest zakorkowanym miastem i sporo wyjeżdżam za miasto, ale myślałem, że przez 11 lat od kiedy wyprodukowano mój samochód, świat poszedł dalej i spalanie poprawiło się, a tu niespodzianka, jest nawet gorzej. A może to kierowcy gazety tacy kiepscy, bo przecież sami badali spalanie. Ciekawe o co chodzi?

W komentarzach dodaje screeny artykułu #pokazcerate

#samochody #motoryzacja #spalanie
pogop - Czytam sobie w najnowszym Motorze artykuł "Jak daleko zajedziesz za 100 zł" M...

źródło: comment_Hfo3FE9m9idXVGgIUmuiLLUAFsHqQ1bC.jpg

Pobierz
  • 16
Wiecie co? Porownywanie spalania nigdy nie bedzie miarodajne, jeden zasuwa i ma predkosc srednia w granicach 80-90km/h i mowi ze jezdzi po 200kmh a drugi raz przyspieszy do 200 i bedzie opowiadal jak on to malo nie spalil szybko jadac :-)

Powiedzial to ja majacy wysokie wyniki w spalaniu i ciezka noge :-)
@pogop: bardzo wiele zależy od stylu jazdy, natężenia ruchu, średnich prędkości itp. No i skąd oni wzięli tyle danych? Pewnie zgolili z jakiejś internetowej bazy spalania użytkowników albo ze swoich testów. Pytanie - kto na testach oszczędza paliwo? Nowa fura, paliwo firmowe - malina jedziemy!
@pogop:

myślałem, że [...] świat poszedł dalej i spalanie poprawiło się, a tu niespodzianka, jest nawet gorzej.


Zależy jak daleko patrzysz wstecz. Porównując takie samochody jak np. pierwsza Fiesta i obecna, możnaby dojść do odmiennego wniosku.
@pogop: Trzeba zauwazyc wiele czynnikow. Jak np to ze testuja w warszawie. Dla mnie mieszkajac w Czestochowie spalanie ok 8l nie bylo problemem. Jezdzac podobnie po Krk 10l to jest norma. A zmienilo sie tylko miasto. Plus to ze moj samochod bez klimy i wielu dodatkow palibtyle co samochody to posiadajace. Plus dzisiejsze samochody tej samwj klasy czesto sporo urosly. Co wiecej sam kierowca ma znaczenie. Moja matka Fordem c-maxem 1.6