Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #ebola #wikipedia

Wirus Ebola przenoszony jest drogą kropelkową lub przez płyny ustrojowe (krew). Może być również przenoszony przez kontakty seksualne.

Początkowymi objawami są gorączka (około 38 stopni C) ból głowy, mięśni i gardła oraz znaczne osłabienie. Gdy choroba przybiera na sile występują wymioty, biegunka i wysypka oraz zaburzenia czynności nerek i wątroby. Czasami też dochodzi do krwawień wewnętrznych jak i zewnętrznych, stąd też choroba wywoływana przez ten wirus jest nazywana gorączką krwotoczną.

Śmiertelność wynosi od 60 do 90%.

Największą do tej pory epidemią tej choroby zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i liczby przypadków śmiertelnych, jest trwająca właśnie epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.
Pobierz
źródło: comment_qyu5OEBy2116TGB6RlDLzCpkbJkhAxhH.jpg
  • 5
@dreaper: Pierwsze przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola w Afryce Zachodniej wykryto w lutym 2014 w Gwinei. Pod koniec marca 2014 ministerstwo zdrowia Gwinei podało, że odnotowano 122 przypadki zachorowań, a 78 osób zmarło; 22 przypadki potwierdzono laboratoryjnie
Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej, pośredniego i bezpośredniego kontaktu (z czego te dwa ostatnie mają największe znaczenie). Najpoważniej zazwyczaj kończą się zakażenia wśród służb medycznych, które nastąpiły na skutek kontaktu z płynami ustrojowymi i kałem.


Rezerwuar stanowią chorzy ludzie, prawdopodobnie także gryzonie i niektóre gatunki małp. Dodatkowo podejrzewa się, że naturalnym roznosicielem mogą być koczkodony saba

@Mhrok: Źródło