Wpis z mikrobloga

Okey. Jak obiecałem rozpoczynam serię porad na temat #timelapse

Nie jestem jakimś profesjonalistą, dlatego tag #januszetimelapse powinien pasować. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Obserwujcie, jeśli uznacie, że warto.

Daruję sobie wstępy, pisanie czym jest timelapse/fotografia poklatkowa i przejdę od razu do...

...czego potrzebuję, aby zacząć?

Oczywiście, że lustrzanka za 10000k cebulionów, milion szkieł, drogie gadżety i obowiązkowo nawilżane chusteczki do okularów.


Nie, Anon, to wszystko nie jest takie super potrzebne. Przekonasz się, że tym czego najbardziej będzie ci brakowało jest Czas. Robienie timelapsów wymaga wyjścia z domu, dojechania w konkretne miejsce, wybrania kadru, stania tam godzinę albo dłużej pilnując sprzętu i w końcu kolejnych godzin obróbki materiału w domu. Zwykłe ujęcie, które będzie trwało 10s zajmie ci co najmniej 20 min samego strzelania zdjęć. Chyba, że robisz ujęcie gwiazd. Wtedy takie samo więcej niż godzinę. Ale wiecie co? Efekty potrafią być naprawdę fajne. ;)

No dobra, ale naprawdę chcę dowiedzieć się co z tym całym sprzętem.

1. Statyw. Masz swój ulubiony trójnóg, którego używasz w fotografii? Prawdopodobnie świetnie sprawdzi się przy timelapsach. Tutaj sprawa jest prosta. Ma być stabilnie. Dobrze, gdy statyw jest dosyć ciężki, nie poleci razem z wiatrem, ale nawet w wielu tanich lekkich statywach na nodze centralnej jest hak, na którym możesz powiesić na przykład plecak, co bardzo poprawi stabilność.

Polecam unikać statywów z głowicą, która ma kształt litery L ( http://sklep.foto-kurier.pl/userdata/gfx/ee2e1e43c3bbd1c0928d72451eb2c656.jpg ), aparat na takiej lubi drgać i pohuśtać się na wietrze, minimalnie, ale jednak, a tego najbardziej chcemy uniknąć.

Ostatnio w Lidlu widziałem statyw na wyginanym nóżkach za 15zł. Masz lekki aparat? Jest okey. Owszem, nie zapewni takiej stabilności jak inny za 100-300zł, ale nadal daje radę. Dopóki nie założysz na niego lustrzaka. I długiego obiektywu. Nie rób tego. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

2. Aparat. Widziałem timelapsy zrobione smartfonem. Nie były specjalnie powalające, ale da się. Nas interesuje przede wszystkim obecność trybu manualnego. Im aparat bardziej manualny, tym lepiej. Jeśli nie posiadasz pełnej kontroli nad ekspozycją i ustawieniem ostrości, twoje timelapsy mogą trochę migotać.

3. Metoda wyzwalania migawki. Dlaczego nie napisałeś wężyk spustowy, Defekt? Bo nie zawsze trzeba koniecznie z niego korzystać. Sprawa jest prosta, chcemy wyzwolić migawkę w równych odstępach czasu. Niektóre aparaty mają wbudowany interwałometr, sprawdź czy masz go w swojej puszcze. Są dostępne aplikacje na smartfony (wygooglujcie "timelapse smartphone").

Mój aparat nie ma wbudowanego oprogramowania do tl, co robić? Możesz kupić wężyk spustowy dla swojego aparatu. Jest to proste urządzenie, które przyda się nie tylko przy tl, ale wszędzie tam, gdzie musisz użyć długiego czasu i chcesz uniknąć drgań aparatu po naciśnięciu spustu migawki. Ceny tego tentegezu są różne, dedykowany dla aparatu potrafi być kilka razy droższy od chińskiego zamiennika, który świetnie się sprawdzi. Trochę ryzykujesz spaleniem aparatu, ale na rynku są teraz naprawdę dobre, warte zaufania zamienniki. Nie powinno być z tym problemu. Przed zakupem upewnij się, że wężyk ma interwałometr.

Jest jeszcze jedna opcja. Jeśli masz Canona, dostępne jest świetne open-sourcowe oprogramowanie, rozszerzające możliwości twojej puszki nie tylko o możliwość robienia timelapsów, ale wiele więcej. Sprawdź czy nie ma twojego aparatu na liście: http://www.magiclantern.fm/downloads.html Wada jest taka, że prawdopodobnie stracisz gwarancję, ale zależy to od serwisu. Pliki instalowane są na karcie pamięci, jeśli ją wyjmiesz nie ma śladu po Magic Lantern. Tak, to może zniszczyć mój aparat i sprawić, że wybuchnie. Pocieszajmy się tym, że to jeszcze nikomu się nie zdarzyło. Polecam ;>

4. Nawilżane chusteczki do okularów. Na serio są świetne. Sprawdzą się też w fotografii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

5. Oprogramowanie. Baaardzo obszerna kwestia. Jest też dużo możliwości. Nie trzeba mieć wykupionej subskrypcji w Adobe Creative Cloud na 101 programów, których i tak nie użyjesz. Ja większość operacji jestem w stanie wykonać na linuksie, chociaż do obróbki zdjęć nadaje się on jak główna do śmieszkowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie będę tutaj opisywał cyklu pracy, bo to znajdzie się w następnym wpisie. Teraz uwierzcie mi, że da się zrobić to za pomocą darmowego oprogramowania, ale jeśli masz coś od Adobe, nie ma sprawy ;>

Co się jeszcze przyda?

Demonicznie przydatny jest duży zapas cierpliwości i chęci zrobienia czegoś fajnego. Poważny timelapse, na 2 minuty to spokojnie kilkanaście tysięcy klatek. Ale wcale nie musisz tego robić. Proste ujęcie timelapse będzie doskonałym elementem twojego filmu z wakacji.

Powodzenia!

Jeśli będzie jakieś zainteresowanie, w następnym wpisie powiem, hmm... trochę o najważniejszej części - robieniu zdjęć.

Wołam @Elephant-gtx500 @adam__adam @dwiesciedziewiecdziesiatpiec @epi @m3nt0r13 @Skaje

#fotografia
Defekt - Okey. Jak obiecałem rozpoczynam serię porad na temat #timelapse

Nie jestem ...

źródło: comment_MP34gw9QK7gYBGPDBcRWMqIeusSmoCCo.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Defekt: Fajnie wiedzieć, że w sumie mam wszystko czego mi potrzeba(no, oprócz Czasu, ale może kiedyś się znajdzie), w sumie tylko tego wężyka nie mam, ale muszę sprawdzić ustawienia aparatełu na interwałometr.

Obserwuję ;)
  • Odpowiedz
Na #android polecam LapseIt. Na 2min filmiku najlepiej zbierać po ~5k klatek i pamietać o odpowiednim odstępie (ja używam 3-4s) żeby wszystko było płynne (mówię o tl. chmór)
  • Odpowiedz
@Defekt: czekam na porade odnosnie wyrownywania ekspozycji raw... z tymi klatkami na sekunde to jakby co polecam sie do spowolnien przy uzyciu twixtor - dzialaja przy timelapse a ze lezy u mnie ten plugin i sie kurzy to moge komus pomoc jak by nie chcial obciazac zbytnio migawki swojego aparatu
  • Odpowiedz