Wpis z mikrobloga

Mircy znający się na elektronice!

Mam głośniki 2.1, od których odpiąłem fabryczne głośniki i podpiąłem kolumny 40 watowe. Wszystko grało super, ale nie podobało mi się, że fabryczny wzmacniacz, który ma w sobie subwoofer, zbiera niskie częstotliwości, przez co ten bas jest po prostu słaby. Chciałem więc przekierować ten bas na kanały kolumn. I teraz część właściwa:

Na płytce wzmacniacza są dwa wyjścia "sub1" i "sub2", z których wychodziły kable do głośnika basowego. Odpiąłem je i chciałem pokręcić tak, żeby złączyć je z kablami głośnikowymi ale nie da się wtedy niczego słuchać, bo wszystko trzeszczy, jakby nie było uziemienia chyba, czy coś, chociaż może jakieś zwarcie, nie wiem. Po kilku próbach zaczął się strasznie grzać jeden tranzystor, do takiego stopnia, że czuć w powietrzu spalenizną po chwili działania.

Dwa pytania:

1. Jak przekierować ten bas na kolumny?

2. Co się dzieje z tym tranzystorem?

#pytanie

#januszeelektroniki

#elektronika
  • 25
  • Odpowiedz
@luki1528: 2. Słabsze, ale wzmacniacz daje tyle mocy że spokojnie ogarnia te nowe kolumny.

1. Nie głośnik, a kolumnę z trzema głośnikami, w której niskotonowy się praktycznie marnuje. :D
  • Odpowiedz
@mrgruszka: Chcesz powiedzieć, że połączyłeś wyjścia dwóch wzmacniaczy tak po prostu?

Musiałbyś mieć sumator, aby to zrobić. Najprostszy sumator to kilka rezystorów, ale przy tych mocach grzałyby się, więc traciłbyś sporą część mocy, co nie ma sensu. Poza tym w takich wzmacniaczach są filtry, które wycinają Ci z danego kanału pewne pasmo częstotliwości. Jeżeli chciałbyś to scalić i tak nie uzyskasz ch-ki częstotliwościowej takiej jaki ma sygnał na wejściu.

Cała
  • Odpowiedz
@mrgruszka: Nie uda się ten numer, głośnik niskotonowy ma osobny wzmacniacz i nie możesz ot tak se go połączyć równolegle z innym wzmacniaczem i do głośnika... Ewentualnie możesz z kolumn wyprowadzić przewód tylko od głośnika niskotonowego i połączyć go zamiast tego z "tuby"
  • Odpowiedz
@mrgruszka: jakby Ci to wytłumaczyc :D

Po tym co piszesz ja bym Ci radził wszystko skręcić i odstawić :)

Ale tak: sygnał jest kierowany do dwóch wyjść jedno do filtra i wzmacniacza dla suba a drugie do filtra i wzmacniacza dla satelit. Pewno filtry są przed wzmacniaczem więc musisz się pozbyć, któregoś filtra jak chcesz większe głośniki podłączyć to pozbyłbym się filtra od suba i wpiął w wyjscie dla suba
  • Odpowiedz
@luki1528: próbowałem na dwa sposoby (tu muszę nadmienić że od sub1 i sub2 idą kable podwójne, chyba z uziemieniem): Kabel od sub1 podpinałem pod jedną kolumnę w taki sposób, że do dwóch kabli od kolumny podpinałem dwa od sub1 i tak samo z drugim kablem/kolumną. Drugi sposób, to podpinałem oba kable od sub1 do jednego kabla od kolumny, drugi przesyłał dalej ten sygnał bez basu. Przez chwilę działało, ale strasznie
  • Odpowiedz