Wpis z mikrobloga

Pytanie w kontekście ostatniej wypowiedzi guru wykopu, typa niepokornego numer jeden, osoby której wypowiedzi są najczęściej wyrywane z kontekstu i zmanipulowywane przez reżimowe media, mężczyzny, który jak kobieta mówi co innego niż ma na myśli, krula internetu, Janusza Korwina-Mikkego.

Pytanie brzmi: czy słowo "cebulak" użyte przez osobę niepolskiego pochodzenia względem Polaka jest obraźliwe?

#knp #jkm #korwin #krul #neuropa #4konserwy
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No właśnie. Tak przy okazji dzisiejszego wystąpienia Korwina przyszło mi na myśl, że mamy w swoim języku (chociaż nie oficjalnie, jeszcze) słowo, które jest używane w kontekście tylko Polaków i przez Polaków. I może być ono zarówno obraźliwe jak i normalne, a czasem nawet pieszczotliwe. Pytam na serio, bez trollingu.
  • Odpowiedz
@DrCrauser: jest różnica, bo cebulak jest nowomową internetową. Nie ma rodowodu w historii i to dość poważnej. Bo za poważne nie uznasz noszenie skarpet do sandałów. A X lat niewolnictwa, apartheidu i innych fajnych wynalazków już takie wesołe nie jest. I słowo negro, nigger w kulturze amerykańskiej ma właśnie bardzo pejoratywne zabarwienie i kojarzy się bardzo jednoznacznie. To nie jest nasz murzynek bambo. A słowa jak wiemy zmieniają swoje nacechowanie.
  • Odpowiedz
@grzegorz-zielinski, słowo lewak też jest nowomową internetową, tak jak lewacka k---a. Ogólnie internet na całym świecie jest kuźnią nowych słow. Przykładowo "selfie". Słowo "cebulak" czy inne formy tego słowa określa wiele różnych cech naszego narodu i myślę, że ma szansę wejść do słownika. Oczywiście pod warunkiem, że opuści internet. Może to słowo zbyt młode by oceniać, ale wydaje mi się, że używanie przez obcokrajowca, który nie zna naszych naszych narodowych
  • Odpowiedz
@DrCrauser: słowo lewak nie jest nowomową, a neutralnym słowem określającym osobę o skrajnie lewicowych poglądach. Polecam się douczyć.

Słowo cebulak, to nie słowo nigger. To spłycanie powaznego tematu.
  • Odpowiedz
@grzegorz-zielinski: faktycznie, lewak i lewactwo są w słowniku. Zmylił mnie fakt, że to głównie w internecie te słowa zostały spopularyzowane. Chociaż tak naprawdę są nadużywane, bo nie każda osoba o lewicowych poglądach kwalifikuje się do określania jej mianem lewackiej. I to właśnie nadużywanie, czyli nie ważne czy skrajnie lewicowe czy nie - osoba o lewicowych poglądach to lewak, skojarzyło mi się z internetową nowomową.
  • Odpowiedz
Pytanie brzmi: czy słowo "cebulak" użyte przez osobę niepolskiego pochodzenia względem Polaka jest obraźliwe?


@DrCrauser: Dla mnie jest obraźliwe nawet użyte przez Polaka. Gdyby ktoś użył go w mojej obecności, chyba bym spoliczkował. Na wypoku niestety mogę tylko dać minusa

PS- niech cię nie zwiedzie awatar, nie popieram krula, a to co zrobił wczoraj uważam za glupotę.
  • Odpowiedz