Wpis z mikrobloga

Zbudowany w latach 1908-1910 Most Grunwaldzki, jeden z dwoch najpiekniejszych przedwojennych mostow we Wroclawiu. Pierwszy wroclawski most wiszacy, zbudowany z powodu rozbudowy miejskiej na polnocno wschodnim brzegu Odry (w XIX w rejonie placu gruwnaldzkiego praktycznie nie bylo zabudowy miejskiej).

Most podczas II WS mial bardzo duzo szczescia. Ruscy bardzo intensywnie bombardowali ten rejon miasta (z racji budowy tymczasowego lotniska tuz obok mostu przez Niemcow), sasiedni most Lessinga zostal bardzo powaznie uszkodzony. Za to od mostu Grunwaldzkiego bomby sie doslownie odbijaly (sa relacje swiadkow i nikt tego do konca nie potrafi wyjasnic)Do dzis widac wyszczerbienia na stalowych przeslach od bomb ;) Przy tak intensywnym ostrzale tylko kopuly na wiezach zostaly uszkodzone (niestety ich nie odbudowano)

Na zdjeciu w latach 30tych. Widok od strony centrum.

#breslau #wroclaw #historia #ciekawostki
n.....k - Zbudowany w latach 1908-1910 Most Grunwaldzki, jeden z dwoch najpiekniejszy...

źródło: comment_pxyTTNLJ9ftfJV5NwdNfkqHlRNIglWZW.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nofink: tyle że wieżyczki nie zostały uszkodzone podczas bombardowania (no bo niby jak miały uszkodzić się tylko cztery wieżyczki), a zostały zdemontowane na potrzeby tymczasowego lotniska na grunwaldzie
  • Odpowiedz
kolor metalowych elementow jest troche z dupy, lepsza juz by byla sama minia. Most piekny, szkoda ze nigdy nie udalo mi sie zwiedzic Wroclawia.
  • Odpowiedz
@nofink: Być może masz racje. Po prostu pamiętam że moja matka( która jest właścicielem Via Nova) opowiadała mi że to Niemcy zdjęli te wieżę, aby umożliwić samolotom start z lotniska budowanego na placu Grunwaldzkim. Nie wiem skąd ona to wzięła, a żeby nie być zupełnie gołosłowny znalazłem na szybko to źródło z neta .
  • Odpowiedz
@nofink: Skąd ta informacja, że tylko wieżyczki zostały uszkodzone? Łagiewski w "Mostach Wrocławia" pisze, że konstrukcja doznała dość znacznych uszkodzeń - do tego stopnia, że po wojnie inżynierowie niemieccy pytali w listach, czy most się już zawalił. Sama odbudowa kosztowała sporo zachodu.
  • Odpowiedz