Wpis z mikrobloga

@cinkek: nie nadążam za architektami. Niepasujący do otoczenia budynek to teraz mocne zdystansowanie sie od istniejacej, slodkiej ale nudnej architektury, a z kolei przy krajowych projektach zazwyczaj słychać, że skandal, co robi konserwator zabytków, gdzie plan zagospodarowania, nikt nie szanuje historycznego otoczenia itd...
  • Odpowiedz
@babisuk: być może zasada "białe pasuje do wszystkiego" sprawdza się także w architekturze ;) - wydaje mi się, że jednolity kolor i dość prosty kształt powodują, że mimo braku zgodności stylów ten budynek jest mało inwazyjny.
  • Odpowiedz
@babisuk: wydaje się, że dogmatyzm w architekturze jest postawa niewłaściwą. tam gdzie jest miejsce na eksperymenty i łamanie zasad należy to robić, inaczej utkwilibyśmy w jakimś niezdrowym status-quo. w Polsce jest ta różnica, że bardzo często mamy do czynienia z ingerencją w unikalną tkankę historyczną (unikalną w skali krajowej), ingerencją mizerną należy dodać (wszelkie kiepskie historyzowanie i pomoniewiadomo co). z drugiej strony jest w PL dużo projektów dość mocno kontrujących z
  • Odpowiedz
wydaje się, że dogmatyzm w architekturze jest postawa niewłaściwą.


@cinkek: Czy ja wiem, jestem wielkim zwolennikiem całkowitej wolności form i treści w sztuce, jednak w przypadku architektury mamy do czynienia z kształtowaniem przestrzeni, w której żyć będą bardzo rózni ludzie - i to za nich, za ich odnalezienie się w tej przestrzeni, oraz samopoczucie, architekt czy urbanista bierze odpowiedzialnosc. Tu nie ma miejsca na sondowanie opinii publicznej czy tworzenie zamkniętych, hermetycznych
  • Odpowiedz
@Cadael: generalnie zgadzam się z powyższym (co w mojej opinii wcale nie neguję mojej tezy). niemniej jednak jestem tipsy i nie ma co liczyć z mojej strony na żaden głębszy respons...
  • Odpowiedz