Wpis z mikrobloga

#bartuczysieprogramowac #programowanie #pascal

mam taki program w pascalu i chcę go zrozumieć

program demo; - standardowy początek programu

var - deklarowanie zmiennej

n,p:integer; - wypisuje zmienne czyli n i p

begin - początek programu

n:=0; daję "stałe" że n to 0 a p to 2

p:=2;

repeat powtarzam, czyli chcę wywołać pętle?

n:=n+5; - czyli 0+5=5

p:=p+3; czyli 2+3=5

if (p*n>210) then break **5*5=25>210 (i jak to ma być większe od 210?) na czym polega ta pętla?

until n>800;
ma robić tę pętlę do 800?

writeln('n=',n:5);
wyświetl wynik (i nie wiem co znaczy ":5"

writeln('p=',p:5);
-||-**

readln

end.
  • 20
@bartov: No ale n i p sie zwieksza za kazdym przebiegiem petli, wiec nie zawsze bedzie 5 i 5. Za kazdym razem bedzie wiecej. W przypadku n o 5 wiecej, w przypadku p o 3 wiecej.
@bartov:

repeat .. until ...
to pętla, powtarzanie instrukcji podanych po repeat dopóki warunek podany w until jest prawdą. W środku jest też instrukcja warunkowa if która z każdym obiegiem pętli sprawdza czy iloczyn p i n jest większy niż 210. Jeśli jest to prawda, pętla zostaje zakończona. A w princie dwukropek po zmiennej oznaczał zdaje się ile cyfr ma być użytych do jej zapisu, ale tu mogę się mylić bo
@bartov: Dziękujesz a nawet nie przeczytałeś.

A w princie dwukropek po zmiennej oznaczał zdaje się ile cyfr ma być użytych do jej zapisu, ale tu mogę się mylić bo Pascala uczyłem się tylko jak przygotowywałem się do matury z infy i uznawszy to za największy błąd swojego życia zapomniałem go tuż po.
@Marmite: przeczytałem, ale ciebie teraz nie wołałem :D

bo własnie nie zrozumiałem tego "ile cyfr ma być użytych" czyli 5?

bo wynik jest dwu cyfrowy, jedna liczba 0.o
@bartov: Ale gdyby było więcej to zostałoby tylko 5. Przydatne jeśli operujesz na liczbach zmiennoprzecinkowych. Mogę się ofc mylić, ale jestem przekonany na 90%.