Wpis z mikrobloga

@Pirum2: Osoba w moim wieku wie o życiu całkiem dużo - miałem choćby 7 lat, kiedy skończyła się II WŚ; wiek nie sprawia też, że nie wykazuję skłonności do korzystania z narzędzi sieciowych.
  • Odpowiedz
@mactrix: Zaufanie społeczne faktycznie się obniżyło. Należy jednak pamiętać, że partia składa się z ludzi, a jej program jest wypadową wielu idei, nie zawsze ze sobą zgodnych. Nie jest sekretem, że niemal każdy członek PO wykazuje pewną "oboczność" poglądową względem głównego nurtu programu ugrupowania; tak jest zresztą i ze mną. Jeśli jednak chcemy walczyć o lepsze jutro dla społeczeństwa, to trzeba znaleźć oparcie w jakiejś liczącej się sile. Siłą tą
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss: Szanowny Panie, czy może nam Pan zdradzić, czy są szanse aby partia podjęła pewne decyzje, które narażą na szwank jej popularność, jednak w dłuższej perspektywie przyniosą wymierną korzyść dla Polski. Mam na myśłi reforme KRUS, likwidację ulg podatkowych. Z drugiej strony obniżenie podatków i realne wsparcie dla innowacyjnych przedsięwzięć dla gospodarki. Bez rozbudowy polskiego know how będziemy kolonią UE.
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss: Gratuluję odwagi (albo niewiedzy), na wypoku najlepsze co może spotkać polityka PO to wytaplanie w smole i pierzach. Czy nie przeszkadza Panu, że ta siła, na której się Pan opiera oszukała Polaków podwyższając podatek VAT wbrew przedwyborczym obietnicom? Czy uważa Pan, że dobrym pomysłem na naprawę systemu emerytalnego jest okradanie ludzi z ich pieniędzy celem doraźnego utrzymania systemu przy życiu? Zmiana umowy w czasie jej trwania bez zgody jednej
  • Odpowiedz
@cacum3: przypominam, że z ramienia PO kandyduję do Parlamentu Europejskiego, a więc mam zamiar działać na nieco innym polu. Trudno mi oficjalnie wypowiadać się za całą partię, tym bardziej że sprawy o których Pan pisze dotyczą prawa krajowego, a nie unijnego.
  • Odpowiedz
@vakarei: Nie komentując szerzej całej sytuacji chciałem tylko wskazać, że prawo administracyjne i ustawy powiązane rządzą się nieco innymi... no cóż - prawami niż prawo cywilne, a tym samym nie stosuje się do niego zakazu udzielenia uprawnień kształtujących jednej stronie. To wiedza podstawowa z zakresu prawa.
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss: W takim razie, gorąco apeluję, aby miał Pan na względzie ochronę gospodarki UE przed agresywnym modelem ochrony własności przemysłowej ze Stanów Zjednoczonych (TTIP). I żeby pogonić ekoterrorystów tak, by zajęli się producentami wytwarzającymi jednorazówki. CO nam z malutkich silników i małego spalania, jak się rozsypią i trzeba bedzie je zutylizować i zastąpić nowym.

o ile jest to w polu Pana zainteresowań :)

Pozdrawiam
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss:

Jeśli jednak chcemy walczyć o lepsze jutro dla społeczeństwa, to trzeba znaleźć oparcie w jakiejś liczącej się sile. Siłą tą jest obecnie Platforma Obywatelska. Jak już resztą gdzieś wspomniałem, żadna inna partia nie jest mi obecnie bliższa programowo.


Kiedyś taką siłą było PZPR?

Na czym polega ta bliskość programowa, może nie programowa a z rzeczywistymi działaniami (bo programu to PO raczej nie realizuje)?
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss: Nie pisze o umowie w kontekście nomenklatury prawniczej, a społecznej. Obywatele powołując państwo zawarli umowę społeczną, zrzekając się cześć swoich uprawnienie na jego rzecz, w zamian za zapewnienie bezpieczeństwa, w toku dziejów zakres powinności państwa się rozszerzał, również o bezpieczeństwo emerytalne. To z kolei podstawowa wiedza z zakresu filozofii społecznej. "Nie komentując szerzej sytuacji" miga się Pan od odpowiedzi, co jest zresztą symptomatyczne dla przedstawicieli pańskiej partii w niewygodnych
  • Odpowiedz
@vakarei: Co do VATu, to to akurat jest kwestia jak najbardziej unijna i wynika właśnie z uregulowań unijnych - na dobrą sprawę można stwierdzić, że do powiedzenia mieliśmy w zasadzie niewiele.

Co do "migania" się, to przypominam, że jestem tutaj - przynajmniej częściowo - jako osoba prywatna i nie chciałbym, aby potem moje słowa były cytowane jako oficjalne stanowisko partii.
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss: Mógłby Pan wyjaśnić, czemu jeżeli jest to kwestia unijna podstawowa stawka podatku VAT w Niemczech wynosi 19%, w Wielkiej Brytanii 20%, we Francji 19,6%, a u nas 23%? Z tego co się orientuje UE reguluje tylko minimalną stawkę VAT wśród państw członkowskich na poziomie 15%, reszta pozostaje w gestii władz danego kraju.

Cóż pojawił Pan się tu na kilka dni przed wyborami, więc ciężko uniknąć pytań o opinię w
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss:

Co do VATu, to to akurat jest kwestia jak najbardziej unijna i wynika właśnie z uregulowań unijnych - na dobrą sprawę można stwierdzić, że do powiedzenia mieliśmy w zasadzie niewiele.


Wy zawsze macie niewiele do powiedzenia jak można się zasłonić unią i dowalić całemu narodowi. Zawsze "unia kazała", "unia ma takie przepisy", unia to, unia tamto. A jak nawet rzeczywiście trzeba dostosować przepisy, to robicie to albo na pałę nie myśląc o konsekwencjach (może wręcz przeciwnie, macie wszystko idealnie zaplanowane) albo wprowadzacie najbardziej rygorystyczne przepisy, że nawet Niemcy się chowają (pomimo, że też stosują unijne prawo!). Dla przykładu - rejestracja SAMów. W Czechach się da, w Niemczech się da, w Wielkiej Brytanii się da, u nas rzuciliście kłody pod nogi. Ale co was obchodzi jakaś mała, w sumie raczkująca dopiero gałąź gospodarki, przecież to tylko szarzy obywatele, niech
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss: Dziękuję za odpowiedź. Tak w ogóle to jak Pan widzi umowę o wolnym handlu między UE i USA? Francja już zapowiedziała ochronę swoich przemysłów, w tym filmowego. Jaki kształt tej umowy będzie najlepszy dla Polski (chodzi mi o sprawy związane z ochroną własności intelektualnej, przepływem kapitału, osób itd.)

Kolejne pytanie - ruch bezwizowy do USA - jest Pan za czy przeciw?

PO może naciskać na KE w tej sprawie,
  • Odpowiedz
@mactrix: jeśli chodzi o własność intelektualną, to na tym polu jest ogromnie dużo do zrobienia w polskim ustawodawstwie. Ustawa się "zastała", jest potwornie przestarzała i naszym priorytetem powinno być jej dostosowanie do standardów zachodnich/światowych - to powinien być pierwszy krok - potem można się zastanowić nad pokrewnymi kwestiami.

Jeśli chodzi o przepływ osób i kapitału, to tutaj ostrożnie powiem, że jestem za, w tym za ruchem bezwizowym. Sam mieszkałem w
  • Odpowiedz
@vakarei: Kwestia VATu to oczywiście śliska sprawa, bo wiąże się z wpływami do budżetu Państwa. Proszę zauważyć, że "nasza" stawka główna to 23%, która jest dość wysoka na tle Unii, jednocześnie jednak mamy niskie stawki preferencyjne (5/8%). Są oczywiście kraje, które mają niższe stawki VAT, warto jednak pamiętać, że każdy kraj w Europie to inny "tygiel" ekonomiczny, w którym trzeba mieszać w tempie zależnym od rozwoju gospodarczego. Na tym polu
  • Odpowiedz
@TadeuszRoss: Oglądałem Pana w TV jak byłem dzieckiem i nawet lubiłem "zulu gulę". Uważam, że świetnie wpasował się Pan w rolę i dobrze Panu to wychodziło za to duży szacunek. Teraz wszedł Pan w politykę i niestety nie mogę powiedzieć, że na tym polu również Panu wychodzi. Historia Was oceni.
  • Odpowiedz
Jako doświadczony pracownik TVP, proszę odpowiedzieć na pytanie. Jak Pan myśli w jakim stopniu krajem rządzą media a w jakim politycy? Która strona przeważa od lat. Proszę o szczerość.
  • Odpowiedz