Wpis z mikrobloga

znalazłem calkiem interesującą prace dotyczącą wpływu krwiodawstwa na poziom żelaza we krwi. wniosek dość oczywisty - im więcej razy oddajesz krew, tym niższy poziom żelaza. co ciekawe hemoglobina pozostaje na praktycznie niezmienionym poziomie. co wyjątkowe w tej pracy to są tam zalecenia odnośnie suplementacji żelazem i częstości oddawania krwi dla osób z konkretna zawartością żelaza we krwi.

praca po angielsku:

https://bora.uib.no/bitstream/handle/1956/3986/Dr.thesis_Anne%20Synnove%20Rosvik.pdf?sequence=2

dla leniwych - fajne wykresy strona 32 i zalecenia strona 44:)

#krwiodawstwo #krew #barylkakrwi
  • 9
@stilu: i dlatego warto wpierniczać czekolady oraz krwiodawcy mają zniżki na leki z żelazem (nie wiem tylko na jakich zasadach. chyba potrzebna jest recepta na nie)
@alealeksandra: a po recepte do rodzinnego, czy pogadać z lekarzem przy oddawaniu? Drugi warunek już mam spełniony, więc można by sobie jakieś witaminki taniej załatwić ;]

P.S. Zamiast witaminek warto wcinać owocka i ważywka bogate w żelazo. Np. gwoździe ;]
@wajdzik: Raczej do rodzinnego, nie wiem czy lekarze w centrach krwiodawstwa wypisują recepty. Ascofer jest za darmo, na Ketonal jest zniżka, co do innych specyfików się nie orientuję ;)

Gwoździe dobra rzecz, ale niektóre są ciężkostrawne :<
@wajdzik: Zielone rzeczy posiadają żelazo niehemowe, baaaardzo słabo przyswajane przez ludzi - nie tędy droga, chyba, że na tony :P

Potrzeba receptę od rodzinnego - lekarz w RCKiKu poodobnie jak ten w karetce recept nie wystawia ;)