Wpis z mikrobloga

#matura uczycie sie rozmnaznia poszczegolnych grup grzybow na biol rozsz.? I obliczania jednostek mapowych w zaleznosci od czestosci crossing-over? Moze to drugie ktos wyjasnic?
  • 14
  • Odpowiedz
@vectus: Co do grzybków ja się nie mam siły tego uczyć, wiem tylko u których zachodzi gametogamia, gametangiogamia i somatogamia. Zresztą grzyby rzadko są. Jednostki mapowe to odległość między genami na chromosomie. Im częściej zachodzi crossing over tym dalej położone są geny na chromosomie i tak 1 j.m. oznacza że crossing-over zachodzi z częstością 1% Zadania z tego są banalne, wystarczy wiedzieć że 1 jm = 1%
  • Odpowiedz
@Ermine: ok, a pamiętasz może czy siateczka śródplazmatyczna jest otoczona pojedynczą błoną? Bo spotkałem się z takim zadaniem w którymś z arkuszy ale nie mogę teraz znaleźć i nie pamiętam odpowiedzi
  • Odpowiedz
@vectus: W sensie, że siateczkę tworzy pojedyncza wartswa błony? Wydaje mi się, że tak. Nigdzie nie trafiłam na informacje na ten temat więc zakładam, że jest pojedyncza.
  • Odpowiedz
Zresztą podwójna nie miałaby sensu, bo ona głównie dzieli komórkę na kompartymenty, a nie otacza konkretnej struktury
  • Odpowiedz
@rulejn: Heh, ja tak, ale późno zaczęłam.Zostały mi jeszcze 3 układy do powtórzenia, ekologia, ginżynieria genetyczna. Zdążę w 5 dni? :D Z chemii jeszcze lepiej, cała organiczna. A Tobie jak idzie nauka?
  • Odpowiedz
@Ermine: Że tak powiem: do biologii prawie cały tydzień! ;p Wydrukowałam sobie cały informator i milion arkuszy, ale wątpię, że tam zajrzę... Na sprawdzianach na rozszerzonej zawsze mieliśmy zadania maturalne i najczęściej bez nauki wyciągałam pod 60%, na maturze mi 50 chyba starczy :P Tym bardziej, że biorę ją jako 'mniejsze zło', bo przy rekrutacji miałam do wyboru fizykę, chemię, informatykę i biologię właśnie.
  • Odpowiedz
@rulejn: My też mieliśmy sprawdziany w takiej formie i w sumie do dzisiaj pamiętam przez jakich błędów nie popełniać. A na co idziesz? Na informatykę? Ja aspiruję na lekarski, a jak się nie uda to inżynieria biomedyczna.
  • Odpowiedz
@Ermine: Nastawiam się głównie na logistykę, ale biotechnologię/bioinformatykę też mam w planach, albo teraz jak się nie dostanę na pierwszy kierunek, albo kiedyś później ;)
  • Odpowiedz
@vectus: Jeśli jeszcze interesuje Cię ta siateczka to właśnie trafiłam na to pytanie w arkuszu Operonu z listopada 2011, zadanie 4. Odpowiedź poprawna to że siateczka należy do struktur jednobłonowych. Swoją drogą fajne pytanie, takie typowo na wiedzę.
  • Odpowiedz