Wpis z mikrobloga

@amid: Sondaże robi się żeby widzieć np. jaka jest tendencja, poza tym, wiadomo, że jest margines błędu, ale jednak jakiś podgląd to daje. (chyba, że się patrzy na 'rządowe' sondażownie, imo jedynie e-wybory daje niezmanipulowane wyniki)
@daardevil: Ja ewyborom nie wierzę.

CBOS ma słabe sondaże. Ten ostatni to jakieś granice absurdu przekroczone. Też poprzednie wybory pokazały, że w miarę dobre sondaże robi TNS Polska.
@daardevil: Do europarlamentu - NIE, nie daje. Z powodu niskiej frekwencji, niskiej próby i ogromnej liczby odmów podania odpowiedzi (co ma miejsce również w innych badaniach). Wynik może być totalnie inny.

@Goryptic I dlatego widzę tu na wykopie brandzlowanie się każdym jednym?
@amid: Polecam wsiąść książkę do statystyki matematycznej i dowiedzieć się coś na temat badania populacji, ja z zajęć inżynierskiej statystyki pamiętam tylko tyle że sondaż potrafi być niezwykle dokładny i że próbka 1000 osób w zupełności wystarczy by zbadać preferencje Polaków. Faktem jest również to że ludzie poddani sondażom mogą po prostu kłamać lub wstydzić się swojego wyboru i go celowo zmieniać.
@Zbysio1234: "wziąć", czy to Cię Zbysiu satysfakcjonuje? Celowo nie poprawiam postu, aby inni humaniści mogli poprawić sobie chumor wyłapaniem tego jakże rażącego błędu. Zostawiłem również kolejną zagadkę dla Ciebie:)
bo sondaże tak naprawdę nie służą do sprawdzenia popularności, tylko do jej generowania.


albo udupiania, zależnie od wyniku jaki zmanipulujemy


@Goryptic: Krul poniżej 5% - skandal! manipulacja! oszusty banda czworga!

Krul powyżej 5% - rzetelne sondarze, dobre sondarze, uczciwe

#prawackalogika
@blaze01: Ok, teoretyczne próby próbami. A praktyka praktyką. Ważna jest też "przewidywana" frekwencja i faktyczna. A sondaże są robione w kontekście wyborów do Sejmu i kierowanie się nimi w tych do europarlamentu jest nieprawidłowe.