Wpis z mikrobloga

W ramach wymuszonego odpoczynku, spowodowanego silnym zatruciem pokarmowym (całe poświąteczne żarcie przeszło mi koło nosa :/ ) postanowiłem podzielić się przemyśleniami na temat przesiadki z #android na #windowsphone.

Jakby komuś nie wyświetlał się cały wpis na Wykop dla WP - link do pokazywarki http://pokazywarka.pl/oumg4y/

Androida używałem od 3 lat, najpierw Samusng i5800 aka Galaxy 3 - straszne gówno, zawieszał się przy próbie złapania fixa (a łapał go 10 minut). Poza tym wykonanie koszmarne.

Potem był SE Xperia Neo V - znośny, fajny design telefonu i launchera. Oczywiście do czasu - po kilku miesiącach zaczął lagować i podstawowe zadania wymagające multitaskingu go przerastały. Potem był LG L9. Na początku wydawało mi się, że wreszcie znalazłem optymalny telefon za rozsądną cenę. W końcu 4,7'', 2 rdzenie, 1 GB RAM. Na początku chodził jak marzenie. Oczywiście po kilku miesiącach nieużywalny. Kupiłem go z myślą o porzuceniu rootowania, flashowania, kompilowania, cyjanogenmodowania, etc. Gdy nie dawał rady odpalić Chrome i stronę WWW w rozsądnym czasie postanowiłem spróbować Cyanogenmoda, ale okazało się, że mój egzemplarz nie daje możliwości odblokowania bootloadera więc miałem być skazany na w zasadzie tylko telefon (choć i z tym różnie, dialer potrafił tak lagować, że nie mogłem odebrać połączenia), bez funkcji smart.

Czary goryczy dopełnił ten artykuł:

http://www.wykop.pl/link/1799688/dlaczego-moj-smartfon-z-androidem-zamula-po-pewnym-czasie/

Polecam przeczytać. Jest to oczywista wada konstrukcyjna i nabijanie klientów w butelkę. Dlatego postanowiłem wysupłać trochę grosza i dać szansę WP.

Nabyłem Nokię #lumia925. WP zaskoczył mnie przyjemnym designem (oczywiście kwestia gustu) i płynnością. Sądziłem, że działa przyzwoicie dopóki nie sięgnąłem z powrotem po Samsunga z Andrzejem, o którym sądziłem, że działa nieźle bo niemalże nie ma na nim apek. Po tym doświadczeniu kompletnie przedefiniowałem swoje pojęcie płynności mobilnego OS. WP bije Androida na głowę. Zero ściny, laga, problemu z czyszczeniem RAM, multitaskingiem.

Przed zakupem sprawdzałem, czy są odpowiedniki apek, których używałem (próbowałem używać...) na Andku. Znalazłem prawie wszystkie (jednej, mało istotnej nie ma). Także w cenie mid range z Andkiem mam mocną maszynę z WP, która działa pierdyliard razy lepiej od czegokolwiek z systemem Google'a.

IE - wypas. Szybki, płynny, wszystkie oczekiwane funkcje są.

Jeszcze słowo o WP 8.1 Preview for Developers - najmocniejsza strona to Word Flow. Próbowałem rozmaitych swipe'ów na Andku - nie przekonałem się. Rozwiązanie MS jest wyborne. Mistrzostwo, uprzyjemnia pisanie i znacznie je przyspiesza. Centrum powiadomień - mogli zrobić lepiej zamiast kopiować rozwiązania konkurencji. O Cortanie wypowiem się gdy będzie dla Polski. Bateria - dramat. Znacznie zwiększone zużycie po instalacji 8.1. Reset do ustawień fabrycznych nie pomógł. Stosując się do porady @Grzesio87 usunąłem tło spod kafelków i jest jakby dobrze, chociaż ze względu na odmieniony w wyniku choroby tryb życia, nie jestem w stanie jednoznacznie tego potwierdzić. Tu wołam @Niedzwiedz87 i @wojtekmaj bo prosili.

Podsumowując - polecam WP. Zero stresu, dobra cena, aplikacji wystarczająco, długie wsparcie producenta dla wszystkich modeli. MS ostro goni (przegania?) konkurencję nie tylko w dziedzinie smartfonów, co zapowiada pozytywy.

Dziękuję #bojowkawindowsphone za wspólne #heheszki i #windowsphone za porady i przekonanie mnie do WP.
  • 14
@blinkin: Od jakiegoś czasu użeram się z nim w pracy. Do wypasu mu sporo brakuje. Wszystkich oczekiwanych funkcji nie ma lub są dennie wykonane. Wsparcie dla HTML5/CSS3 słabsze niż na webkitach. Do tego dla mnie sporym minusem (o czym już pisalem wielokrotnie) jest pasek adresu na dole ekranu bez możliwości przestawienia na górę.

Ogólnie moje wrażenia są negatywne. Do chrome i safari nie ma startu nawet.

Ot jest i działa, lepsza
@epi: Nie jestem developerem, nie wiem, czy MS dalej trzyma bajzel w swoich silnikach. Dla mnie liczy się wrażenie dla użytkownika końcowego, a to jest OK.

Pasek adresu na dole - dla mnie in plus.

Wszystkich oczekiwanych funkcji nie ma lub są dennie wykonane.


Przykłady?

Safari nie oglądałem. Chrome jest koszmarnie ciężki.
@blinkin:

Pasek adresu na dole - dla mnie in plus.


Dla mnie nie, do tej pory wszystkie mobilne przeglądarki miały pasek na górze. Jak mam korzystać z tego w IE to aż mnie skręca. Nie byłoby problemu, gdy chociaz istniala opcja, żeby to przestawić. Ale nie, lepiej zmuszac userów do własnej wizji tego, co wygodne. Apple w tym lepsze nie jest :)

Chrome jest koszmarnie ciężki.


Nie odczułem tego, u mnie
@epi:

Dla mnie nie, do tej pory wszystkie mobilne przeglądarki miały pasek na górze. Jak mam korzystać z tego w IE to aż mnie skręca. Nie byłoby problemu, gdy chociaz istniala opcja, żeby to przestawić. Ale nie, lepiej zmuszac userów do własnej wizji tego, co wygodne. Apple w tym lepsze nie jest :)


Czyli kwestia gustu. Ale z tego, co widzę, większości się to podoba. Poza tym fakt, że coś jest
@blinkin:

Poza tym fakt, że coś jest inaczej, niż było do tej pory nie jest dla mnie argumentem przeciw :)


Dla mnie jest. Z przyzwyczajeniem najtrudniej się walczy. Nie bez powodu pewne rozwiązanie i metody z czasem stają się standardem.

Owszem, trochę odmienności zawsze na plus, ale pod warunkiem, że ta odmienność nie przeszkadza. Tutaj jednak mi przeszkadza.

Na urządzeniu <= 1000 PLN? Jaki tel?


Nie, nie uznaję kupowania low-endu "bo
@Drzewiec_: @Grzesio87: Ja sięgam bez problemu :) Ale i tak częsciej przeglądam net na telefonie dwiema rękami, tak po prostu wygodniej. No i najczęściej siedząc wygodnie w fotelu. Obsługiwanie jedną ręką imho jest przydatne tylko, jak jesteś w biegu. A to mi się prawie nie zdarza.
@epi: Wg. mnie android zdecydowanie lepiej się nadaje do urządzeń stacjonarnych, niż mobilnych. WP, świetnie się sprawdza w roli systemu mobilnego: nie sprawia żadnych problemów, jest niesamowicie czytelny, jeden rzut oka na ekran startowy i już wiesz wszytko ...

I można go w całości obsługiwać jedną ręką(8.1 to kolejny krot w tym kierunku, ta nowa klawiatura działa bezbłędnie). A to ogromna zaleta w przypadku telefonu.
@Grzesio87: Dla mnie obsługa jedną ręką to jakiś dziwny wymysł. Jak jazda na rowerze bez trzymanki. Dużo wygodniej mi się obsługuje obiema rękami. Nie jest to żadnym problem ani prawie mi się nie zdarza, żebym był zmuszony korzystać jedną. A jak tak sam z siebie próbuję zrobić coś jedną ręką, to i tak zaraz druga dołącza :)
@blinkin: A ja powiem tak: jest android i android. Mam dostęp do Galaxy 3, Galaxy Nexus, Lumia 625, Lumia 920, używam Nexusa 4 (oficjalny soft). Co do możliwości obu systemów sprawa jest jasna. Co do działania, konsekwencji i ergonomii: androidy < WP < Nexus. Ogólnie współczuję doświadczeń osobom, których styczność z andkiem ograniczyła się do słabych telefonów z nakładkami producenta, zwłaszcza jeśli nie korzystają z większości ekosystemu Googla.