Wpis z mikrobloga

Pytania do #barylkakrwi i osób jakkolwiek powiązanych z oddawaniem krwi:

1. Czy w waszych centrach też czasami nie przyjmują danych grup? Dzisiaj nie było problemu (Bydgoszcz), ale jest tablica w rejestracji "tych grup dzisiaj nie przyjmujemy" i np. była tam A+. W Szczecinie nigdy nie odsyłają, zawsze biorą wszystkie grupy.

2. Czy żeby oddawać PŁYTKI (dzisiaj oddałem pełną, więc za miesiąc teoretycznie mógłbym płytki oddać) muszą być jakieś wskazania/życzenia/zapotrzebowania żeby mnie przyjęli? Czy po prostu idę do rejestracji i mówię, że chcę oddać płytki i powinni mnie przyjąć?
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@vladek: 1 w Białymstoku tez nie przyjmują danej grupy krwi jak mają duży zapas. Pytają wtedy czy płytek nie chcesz oddać.

2 po prostu idę do rejestracji i mówię, że chcę oddać płytki
  • Odpowiedz
@vladek: Jeżeli chodzi o Kraków - nigdy nie spotkałem się z nie przyjmowaniem grup przy krwi pełnej. Natomiast co do płytek - u nas zawsze wychodzi od zapotrzebowania. Czyli np. jakiś szpital zgłasza, że potrzebuje płytki (bardzo uogólniam) od grup takich i takich i potem z centrum krwiodawstwa dzwonią po osobach z listy aż uzbierają komplet.
  • Odpowiedz
@vladek:

1. Nigdy się tak nie zdaża we Wrocławiu, bo zawsze mogą wymeinić zapasy na świeższe, a te najstarsze posłać na leki krwiopochodne.

2. Płytki mogą leżeć tylko ok. tygodnia, więc we Wrocławiu pobierają je tylko an zamówienie odbiorców, i tylko do południa
  • Odpowiedz
@vladek: co do płytek - możesz mieć "złej jakości" krew danego dnia i Cię mogą odroczyć... np. za gęstą krew możesz mieć, albo coś innego. mi się zdarzyła taka sytuacja 2 razy w ciągu 6 lat oddawania.
  • Odpowiedz
@vladek: W Katowicach nigdy jeszcze nie odmówili (z powodu nadmiaru). U nas o płytki pyta lekarz (widząc wyniki) i za pierwszym razem gdy to zaproponował wysłał mnie do pielęgniarek, żeby oceniły żyły. Potem już tylko standardowe pytanie: dzisiaj na płytki?
  • Odpowiedz