Wpis z mikrobloga

Napisałem niżej że 90% powiedzeń naszych rodziców to cope. Nakazałem chatowi GPT wypisać łącznie 40 takich polskich powiedzeń używanych przez osoby dorosłe. Oceniłem każde czy to cope czy mądrość.

"Co ma wisieć, nie utonie." - cope
"Z deszczu pod rynnę." - cope
"Kuj żelazo, póki gorące." - cope
"Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka." - cope
"Nie ma róży bez kolców." - cope
"Co za dużo, to niezdrowo." - cope
"Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu." - cope
"Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść." - cope
"Nie chwal dnia przed zachodem słońca." - cope
"Każdy kij ma dwa końce." - cope
"Mądrzejszy ustępuje głupszemu." - cope
"Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi." - mądrość
"Niedaleko pada jabłko od jabłoni." - cope
"Siedź w kącie, a znajdą cię." - cope
"Nie wszystko złoto, co się świeci." - mądrość
"Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz." - cope
"Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta." - cope
"Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda." - cope
"Wilk w owczej skórze." - cope
"Kto sieje wiatr, zbiera burzę." - cope
"Koniec języka za przewodnika." - cope
"Mądry Polak po szkodzie." - cope
"Pieniądze szczęścia nie dają." - cope
"Jak cię widzą, tak cię piszą." - mądrość
"Raz na wozie, raz pod wozem." - cope
"Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal." - cope
"Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą." - cope
"Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje." - cope
"Im dalej w las, tym więcej drzew." - cope
"Z dużej chmury mały deszcz." - cope
"Nie dziel skóry na niedźwiedziu." - cope
"Grosz do grosza, a będzie kokosza." - cope
"Nadzieja matką głupich." - cope
"Czas to pieniądz." - cope
"Ręka rękę myje." - cope
"Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe." - mądrość
"Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada." - cope
"Pierwsze koty za płoty." - cope
"Póty dzban wodę nosi, póki mu się ucho nie urwie." - cope
"Cicha woda brzegi rwie." - cope

Cope: 36
Mądrość: 4
#przegryw
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@LeonardoDaWincyj W tym pierwszym Bóg jest metafora i chodzi o to że człowiek nie ma wpływu na swoje życie tylko on coś robi a los decyduje o rezultatach - Boży plan aka determiznim
  • Odpowiedz
  • 1
@LeonardoDaWincyj cope to w tym przypadku takie mówienie czegoś na pocieszenie, racjonalizację - dobry blackpillowy przykład który u taty zaobserwowałem to „duży jak brzoza, głupi jak koza” czyli podświadomie zakładanie sprawiedliwego świata - „może ktoś jest wyższy i ma większe powodzenie u kobiet ale za to jest głupi”.
Też cope często się używa w debatach gdy ktoś wierzy w jedno kłamstwo zbudowane na drugim kłamstwie i jest w to zagmatwany bardzo.
  • Odpowiedz
@Bagio Ale tutaj napisanie tylko "cope" i nara to trochę za mało. Trzeba by wyjaśniać przy każdym dlaczego i o co chodzi. Dobre i to na początek jako szkic większego wpisu ale trochę mało. Tu większą wartość miało spisanie tych powiedzeń i wypisanie osobno tych mądrych według Ciebie. A reszta to takie nie wiadomo.
  • Odpowiedz
"Im dalej w las, tym więcej drzew." - cope


@Bagio: wtf?

Większość tych powiedzeń to nie prawda objawiona sprawdzająca się we wszystkich przypadkach, tylko pewne sugestie życiowe. W pewnym sensie powiedzenia same w sobie mogą być "cope", bo myślę, że mają nam pomóc lepiej, bo w prostych słowach, ujarzmić skomplikowaną rzeczywistość.

Moim zdaniem odrzucanie mądrości wcześniejszych pokoleń albo nawet nie mądrości, tylko czegoś, co wynika z samego życia, które już
  • Odpowiedz
@Bagio: Poza tym wrzucasz je bez analizy do jednego worka, gdzie na pierwszy rzut oka "co ma wisieć, nie utonie" i "kuć żelazo póki gorące" wydają się sobie przeczyć. To co jest w tym przypadku "copem"?
  • Odpowiedz
  • 0
@MattCobosco przecież nie będę pisał ci rozprawki do każdego. Podbieram się swoim autorytetem jako uznany filozof i ekspert z dziedziny copeu. Te dwa które wybrałeś to akurat mocny cope. „Co ma wisieć, nie utonie” to właśnie typowe wierzenie że jakieś wydarzenia się muszą wydarzyć bo moje wewnętrzne poczucie sprawiedliwości tego oczekuje. „Kuć żelazo póki gorące” to wierzenie że jest jakiś określony czas gdzie trzeba się przykładać do czegoś - co implifikuje
  • Odpowiedz
  • 0
@LeonardoDaWincyj ale to nie było jego świadome planowane działanie bo takiej rzeczy nie planował tylko się wydarzyła - do tego się odnosi mądrość: Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi
  • Odpowiedz