Wpis z mikrobloga

jak tanim kosztem zrobic oswietlenie w ogrodzie 300m2? jestem na etapie projektowania ogrodu - robie typowo polacko czyli taras kolo 30m2 plus tuje dookola i chcialbym dac jakies lampki - zastanawiam sie czy klasc kabel na tym etapie? Jestem w stanie sam zrobic taka instalacje czy musze brac elektryka? #prad #elektryka #ogrod #ogrodnictwo #rosliny #budowa
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bandera: jeśli nie do końca ogarniasz to zrób na 24V przynajmniej jak kiedyś przetniesz łopata to nie umrzesz, tylko kup label który można zakopać, nie trzeba kłaść peszli ale dobrze przysypać z 10cm ziemi, na to dobrze widoczna np pomarańczową folie i przysypać do końca żebyś kiedyś przy kopaniu wiedział że niżej jest kabel
  • Odpowiedz
@bandera: czarne mogą być bez peszla, ale jak się boisz to daj, najpierw łopatą przewalisz peszel.
dając taki przewód możesz zrobić kilka rodzajów oświetlenia, ledy i żarówki. Zastanów się czy nie puścić jeszcze 3x2,5 i zrobić jakieś gniazdko.
  • Odpowiedz
  • 0
@Qullion: @JestemKaspi czyli co jakbym chcial np 10 lampek wzdluz plotu to musze puscic peszel prosto od domu i potem leciec nim wzdluz plotu? to bedzie np pomiedzy poczatkiem a koncem pewnie z 40m - na takiej odleglosci w ogole pojdzie potem puscic 24v?
  • Odpowiedz
@bandera: jak będą spadki napięcia to lampki mogą słabo działać. Puszczałbym 230 i od tego wychodził na poszczególne lampki 24v. Odmieni ci się to sobie inaczej zrobisz, na 230v wszystko albo jeszcze co innego wymyślisz.
  • Odpowiedz
ja jebe - czarne ziemne kladzie sie bez peszla, folia ochronna (ostrzegawcza!) 25cm do 40cm ponad nimi i nikt ci w to nie trafi - no i rob na 230, nie baw sie jak dziecko w niskie napiecia, zadbaj o rcd i ochrone przeciwporazeniowa, a jak mocno chcesz 24v to kladz 5x32mm2 :)
sprostowanie: kabel ziemny czarny 5x2.5 na glebokosci 60-70cm pod ziemia, folia ochronna 30cm nad nim i bedzie ok. Kupuj
  • Odpowiedz