Wpis z mikrobloga

#nasiwparyzu #paryz2024 #sport
Ciąg dalszy olimpijskich podsumowań. Dziś sporty walki i dyscypliny z rakietką ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Boks - Tu widoczny jest istotny postęp względem poprzednich igrzysk. Po 32 latach przerwy mamy medal (pierwszy w kobiecym boksie), który zdobyła Julia Szeremeta. 20-latka zaskarbiła sobie sympatię kibiców brawurowym stylem walki oraz pewnością, z jaką deklarowała przywiezienie do Polski medalu - jakże to piękny kontrast względem co niektórych sportowców, którzy po kiepskich występach śmieszkowali sobie w wywiadach... Nie zabrakło również kontrowersji. Co niektórzy znielubili panią Julię za to, że w ostatnich wyborach samorządowych startowała z ramienia jednej z prawicowych partii politycznych, a także za sugestywne komentarze, jakie pojawiły się na jej Instagramie pod adresem finałowej rywalki z Tajwanu - jednej z bohaterek inby z weryfikacją płci przez skonfliktowaną z MKOl-em federacją bokserską IBA.


W każdym razie srebro Julki, dla której był to pierwszy mistrzowski turniej w seniorskiej karierze to największa pozytywna niespodzianka w naszej olimpijskiej kadrze.

Mogliśmy mieć jednak więcej sukcesów. Kontrowersyjny był wynik ćwierćfinałowego starcia między Elżbietą Wójcik a jej rywalką z Panamy. Polka - choć miała wyraźną przewagą nad konkurentką w końcówce pojedynku - przegrała z nią werdyktem sędziów. Niestety dobry boks nie wystarczył do ćwierćfinału Anecie Rygielskiej, która przegrała z faworyzowaną obrończynią tytułu mistrzowskiego z Turcji. Z kolei u panów w kontrowersyjnych okolicznościach (ech, ci sędziowie...) w 1/8 finału odpadł Damian Durkacz.

Moja ocena - +
Byłyby dwa plusy, gdybyśmy wywieźli z Paryża jeszcze przynajmniej jeden medal. Progres jednak jest - zwłaszcza u pań.

Zapasy - po raz pierwszy od 20 lat żaden z naszych zapaśników nie zdobył medalu. W rankingu widać jednak niewielki progres. Choć kadra mniejsza niż w Tokio (6->5), to jej wyniki (przynajmniej w początkowych fazach) były lepsze. Czwórka naszych zapaśników awansowała do ćwierćfinałów, a dwóch (Robert Baran w stylu wolnym do 125 kg i Arkadiusz Kułynycz w stylu klasycznym do 87 kg) podjęło bezpośrednią walkę o medale - niestety bez powodzenia.

Moja ocena - 0
Występ naszych zapaśników był przyzwoity. Niestety zabrakło siły i doświadczenia z wyżej notowanymi rywalami.

Szermierka - kolejna po boksie sztuka walki, w której musieliśmy poczekać trochę na medal (dokładniej to 16 lat). Ten zapewniły nam szpadzistki w drużynowej rywalizacji. Nie bez nerwów jednak. W decydującym pojedynku o brąz sędziowie coś schrzanili z tablicą wyników i dodali Polkom punkt, który potem... zabrali - już po zadaniu trafienia przez Chinkę. Nerwy ze stali miała jednak Aleksandra Jarecka, która najpierw wyrównała stan spotkania (na kilka sekund przed końcem), a potem w dogrywce zadała decydujące trafienie. Może zahartowały ją dodatkowe krajowe kwalifikacje, które wbrew regulaminowi zorganizował jej związek? ( ͡º ͜ʖ͡º)
https://wykop.pl/link/7507737/medalistka-mimo-3-miejsca-o-malo-nie-pojechala-do-paryza-przez-decyzje-zwiazku

W pozostałych zawodach szału jednak nie było. W indywidualnych konkurencjach żaden z polskich szermierzy nie awansował choćby do ćwierćfinału. Trzeba jednak przyznać, że zakwalifikowaliśmy do Paryża większą kadrę niż do Tokio.

Moja ocena - +

Judo - w tej dyscyplinie czekamy na krążek od 28 lat... i czekać będziemy nadal. Żaden z polskich judoków nie zakwalifikował się choćby do ćwierćfinału i tym samym do repasaży (w Tokio mieliśmy dwa takie przypadki). Nawet typowana do walki o medale Angelika Szymańska (wicemistrzyni świata z tego roku) odpadła w 1/8 finału. I tu co niektórzy próbowali dopatrzyć się w rywalce z Meksyku (ostatecznie wicemistrzyni olimpijskiej) "męskich przymiotów", jednak te insynuacje szybko ucięła sama Szymańska:
https://kanalsportowy.pl/inne-sporty/angelika-szymanska-judo-igrzyska-olimpijskie/

Moja ocena - --

Taekwondo - przeglądając moje podsumowania poprzednich igrzysk zauważyłem, że napisałem taki oto komentarz:

Przydałoby się zdobyć więcej kwalifikacji w Paryżu.


Jakże byłem wtedy naiwny! xD Do Paryża spośród polskich adeptów tej koreańskiej sztuki wybrał się... no nikt się nie wybrał. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Moja ocena - -

Tenis - Ciężko ocenić postawę naszych tenisistów. Mamy historyczny medal, który zdobyła Iga Świątek. I to koniec dobrych wieści z tenisowych kortów Rolanda Garrosa. Bo nie tylko my, ale i sama "Królowa Paryża" spodziewaliśmy się złota, a nie brązu. Gorzej wygląda sytuacja, jeśli spojrzymy na całokształt polskiego tenisa w Paryżu. W Tokio wystawiliśmy reprezentantów w każdej konkurencji, a Paryżu - tylko w konkurencjach żeńskich. To pokłosie kontrowersyjnej decyzji Huberta Hurkacza, który pod pretekstem leczenia kontuzji wycofał się ze startu,
pozbawiając nas miejsca w mikście (z Igą Świątek), ale przede wszystkim startu w deblu Jana Zielińskiego, który ma świetny sezon zwłaszcza w mikstach (zwycięstwa w Australian Open i Wimbledonie, półfinał French Open - wszystkie w tandemie z Tajwanką Hsieh Su-Wei). Mimo o wiele uboższej kadry zanotowaliśmy lekki awans w rankingu olimpijskim.

Moja ocena - +/0
Jest medal, ale spodziewaliśmy się więcej.

Tenis stołowy - Nasi pingpongiści nie walczyli o medale, ale przynajmniej zaznaczyli swą obecność silniej niż w Tokio. W 2021 roku Polki (bo żaden z panów się nie zakwalifikował) wygrały tylko jedno spotkanie.
Teraz przy nazwiskach Polaków widnieje 4x"Win". Natalia Bajor znalazła się w czołowej szesnastce turnieju singlistek, a 17-letni Miłosz Redzimski po wyrównanym spotkaniu zakończył udział w turnieju singlistów na 1/16 finału.
Również Katarzyna Węgrzyn ma na koncie jedno zwycięstwo, jednak odniesione w rundzie eliminacyjnej nad słabą rywalką z Malediwów. Podobnie jak trzy lata temu nasze panie startowały w drużynie, jednak tak jak wtedy zakońzyły udział
na pierwszej rundzie.

Moja ocena - 0
Szału nie ma.

Badminton - tu, podobnie, jak w Tokio bez olimpijczyków z naszego kraju. Regres dyscypliny, w której niegdyś byliśmy w czołówce (przynajmniej europejskiej) trwa...

Moja ocena - -
plackojad - #nasiwparyzu #paryz2024 #sport
Ciąg dalszy olimpijskich podsumowań. Dziś ...

źródło: image

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
  • Odpowiedz