Wpis z mikrobloga

Mam pytanko: miałem x akcji kupionych po cenie y Cena ich wzrosła o dziwo ponad cenę średnia zakupu (dokupowalem je w różnych cenach) Sprzedałem teraz ich jakaś część i średnia cena nabycia mocno spadła. Wydawało mi się że skoro miałem je po tamtej średniej
to teraz po sprzedaży dalej powinna być ta sama średnia zakupu Jestem chyba debilem ale może ktoś mi to wytłumaczy nie wyzywając mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) #gielda
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@maczupikczunianin: Skoro sam dokonałeś autodiagnozy to Cię z nią zostawię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I tak. Jak sprzedajesz akcje obowiązuje FIFO (na początku sprzedajesz te najstarsze pozycje). Nie ma tak, że akcje zbijają się w jedna masę. Do celów podatkowych rozdzielnie liczy się każdą z pozycji.
  • Odpowiedz
@maczupikczunianin:
No bo jak sprzedajesz to sprzedajesz konkretne akcje, zakupione po konkretnej cenie przykład:

Masz akcje z ceną kupna: A: 3, B: 5 C:7

Średni koszt zakupu
  • Odpowiedz
@maczupikczunianin: jeżeli sprzedałeś powyżej średniej zakupu to sprzedałeś z zyskiem, ale w kontekście podatkowym pojedyncza transakcja jest bez znaczenia - liczy się sumaryczny zysk/strata w danym roku kalendarzowym.

I to jest tricky jak #!$%@? księdza: może się zdarzyć, że, powiedzmy, zarobisz 100 tysięcy w 2024 (czyli 19 tysięcy podateczku na 800+, mopsy, księży, polityków i innych leniwych darmozjadów), ale zaraz w styczniu #!$%@? 200 tysięcy i będzie w kwietniu mały
  • Odpowiedz