Wpis z mikrobloga

Mam pewne wątpliwości jeśli chodzi o pas ruchu dla rowerów. Jak zdawałem prawo jazdy to chyba jeszcze takich wynalazków nie było i nie chciałbym wyjść na debila więc jak to formalnie jest jeśli jest obok na jezdni pas dla rowerów i jest już blisko przejście dla pieszych bez sygnalizacji to jak rozumiem również nie można wyprzedzać przed i na przejściu dla pieszych? Trochę to irytujące biorąc pod uwagę raczej sporą różnice prędkości. A może jest inaczej niż ja to rozumiem? Wydaje mi się, że nie można ale wolę zapytać niż robić z siebie durnia XD

#prawojazdy #praworuchudrogowego #ruchdrogowy #wroclaw
mateusz - Mam pewne wątpliwości jeśli chodzi o pas ruchu dla rowerów. Jak zdawałem pr...

źródło: images

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@m_a_t_e_u_s_z: Dobre pytanie. Troche poteoretyzuje. Takie mamy definicje:

"5a) pas ruchu dla rowerów – część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów
w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi;"

"7) pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do
  • Odpowiedz
@m_a_t_e_u_s_z: @gorzki99 Prawo o ruchu drogowym, art. 26:

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia
  • Odpowiedz
@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: Ja zazwyczaj to nie widzę zwężeń. Wygląda to mniej więcej tak:

https://www.google.pl/maps/@51.1204843,17.042838,3a,75y,192.48h,70.42t/data=!3m7!1e1!3m5!1sUzMfQYobJCw8A4UThddYnA!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fcb_client%3Dmaps_sv.tactile%26w%3D900%26h%3D600%26pitch%3D19.57749594900234%26panoid%3DUzMfQYobJCw8A4UThddYnA%26yaw%3D192.4766350340697!7i16384!8i8192?coh=205410&entry=ttu

Wygląda to trochę komicznie kiedy jedziemy 40-50 km/h, na chodniku ani jednego człowieka i trzeba zwolnić do 10-15 km/h bo rower. No ale co poradzić, formalnie jest to wyprzedzanie o ile dobrze rozumuję.
  • Odpowiedz
@m_a_t_e_u_s_z:
„Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany”.
Rower to pojazd nieprzekraczający 0,9m.
Pas ruchu dla rowerów - część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku
Wyprzedzając rower wyprzedzasz pojazd. Pas dla rowerów nie ma tu żadnego znaczenia. Poruszacie się po tej samej drodze w tym samym kierunku.
  • Odpowiedz
Nie ma wyjątków, np. rowerów, więc nie można.


@Wozyack: Zauwazyles co ja napisalem? To moze powtorze:

Ale ja bym sie zastanowil czy technicznie pas ruchu dla rowerow ma takie same uprawnienia jak pas ruchu. Jakby nie bylo pasa ruchu dla rowerow i rower jechal pasem patrz punkt 7 to nie mozesz
  • Odpowiedz
@gorzki99: Tak samo jak jadą dwa auta, każde po swoim pasie, to nie można wyprzedzać tego na drugim. Nie ma znaczenia, czy jedzie po swoim pasie czy nie. Zacytowany artykuł nie wspomina nic o pasach.
  • Odpowiedz
Wiec teoretycznie to nie mozesz roweru wyprzedzic (...) Ale jak jest na swoim pasie to juz nie mam pojecia. Bo to zupelnie inny pas.


@m_a_t_e_u_s_z : @gorzki99: Nie możesz w takiej sytuacji wyprzedzać roweru przed przejściem nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie.

Wyprzedzanie to wyprzedzanie, pas ruchu po którym porusza się wyprzedzany pojazd nie ma znaczenia. Jedyny warunek jaki musi wystąpić to (jak sam zauważyłeś) przejeżdżanie obok innego pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku. Rower wg. przepisów jest także pojazdem, kierującego rowerem obowiązuje ten sam kodeks ruchu drogowego co
  • Odpowiedz
@Hirunkan: Ogólnie to trochę komicznie wygląda jeśli w okolicy nie ma ani jednej osoby, nie ma dodatkowych skrzyżowań i trzeba znacznie zwolnić bo rower akurat w takim miejscu. Wbrew pozorom mam dość często taką sytuację no bo rowerów jest tutaj coraz więcej. Na szczęście jeszcze nikt nie trąbi tak jak trąbią na strzałkach kierunkowych za to, że człowiek zatrzymał się tak jak trzeba.
  • Odpowiedz
@Hirunkan: Ciesze sie ze dyskutujemy (nie masz pojecia jak mnie drazni okreslenie "kodeks drogowy" :P).

Nie wiem jak Ci wytlumaczyc co mam na mysli wiec moze troche przejaskrawie.

Najpierw zacytuje
  • Odpowiedz
Roznica polega tylko na tym ze na ddr masz kraweznik a na pasie dla rowerow nie masz.


@gorzki99: Pas ruchu to pas ruchu, a droga dla rowerów to droga dla rowerów. Różnica polega na tym, że DDR jest fizycznie oddzielona od reszty. Skoro ustawodawca zrobił takie rozróżnienie to miał w tym jakiś cel. W innym przypadku nie byłoby osobnej definicji pasa dla rowerów, tylko coś w stylu "DDR to droga dla rowerów, oddzielona od reszty ruchu fizycznie lub linią poziomą".

Ale obojetnie czy masz kraweznik czy nie - nie masz prawa wjechac na "obszar" dla rowerow

Wyczailes gdzie widze problem? Ze to nie ta sama droga wiec moze byc tak ze ten przepis nie obowiazuje bo nie wyprzedzasz skoro ktos jedzie droga dla Ciebie niedostepna. Wtedy mozesz tez wyprzedzac kolesia na DDR
Hirunkan - >Roznica polega tylko na tym ze na ddr masz kraweznik a na pasie dla rower...

źródło: Zrzut ekranu 2024-08-13 205821

Pobierz
  • Odpowiedz
Na "obszar dla autobusów" też nie masz oficjalnie prawa wjechać samochodem osobowym jeśli nie prowadzisz taksówki/pojazdu elektrycznego.


@Hirunkan: No wlasnie. Czyli nie tylko teoretyczne ale i praktycznie na tym pasie moze byc inny dwusladowy pojazd.

na pasie dla rowerow nie ma prawa sie
  • Odpowiedz
Ogólnie to trochę komicznie wygląda jeśli w okolicy nie ma ani jednej osoby, nie ma dodatkowych skrzyżowań i trzeba znacznie zwolnić


@m_a_t_e_u_s_z: Tak samo musisz zwolnić gdy masz dwa pasy ruchu przed przejściem i wyprzedzasz lewym pasem ciągnik albo samochód nauki jazdy. Też trzeba zwolnić, nawet gdy nikogo na przejściu nie ma.

Na szczęście jeszcze nikt nie trąbi tak jak trąbią na strzałkach kierunkowych za to


Nigdy mi się nie
  • Odpowiedz
@Hirunkan: A tak z innej beczki. Dla mnie definicja ustawowa wyprzedzania jest bez sensu. No jest jaka jest i trzeba sie jej trzymac.

Dla mie wyprzedzanie oznacza ze byles za kims i jestes przed kims. I ma to sens jak jest jeden pas w danym kierunku.

jak sa 2 albo 3 w jednym kierunku i dwa pojazdy jada innymi pasami to o jakim wyprzedzaniu mowimy? Za kim byles jak po widnokrag na Twoim pasie
  • Odpowiedz
Czyli nie tylko teoretyczne ale i praktycznie na tym pasie moze byc inny dwusladowy pojazd.

na pasie dla rowerow nie ma prawa sie znalezc.


@gorzki99: Skąd pomysł że rower musi być jednośladowy? Przepisy nie definiują ile śladów ma zostawiać rower aby móc go tak nazywać. Istnieją rowery trójśladowe, a i dwuśladowe też się pewnie znajdą.

Ok moj blad - zbyt uproscilem. Jak napisales - mozesz ten
  • Odpowiedz
@Hirunkan: przepisy ci jasno definiują że rower to coś co nie przekracza 90 cm szerokości i na elektryce rozpędza się do maks 25 km/h.

Z tym DDR i pasem dla rowerów to bym uważał bo u nas mistrzowie infrastruktury potrafią odwalać takie klocki, że sami nie wiedzą co zrobili.

@m_a_t_e_u_s_z w większości wypadków to mnie wyprzedza rower jak puszczam pieszych więc zacznę się nimi przejmować jak zobaczę rowerzystów stających
  • Odpowiedz
Gdy wyprzedzasz powinieneś wjechać na lewy pas tuż przed wyprzedzeniem i zjechać ponownie na pas prawy tuż po wykonaniu manewru.


@Hirunkan: No wlasnie tak nie do konca. Ostatnie nowelizacje to nieco zagmatwaly :P

Odstep = polowa
  • Odpowiedz
@gorzki99: ale wyprzedzanie to przejeżdżanie obok innego uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku, więc tu przykład 2 też należy uznać za wyprzedzanie, mimo że nie poruszają się tym samym pasem nadal jest to wyprzedzanie
  • Odpowiedz