Wpis z mikrobloga

#gielda #xtb
Siema, pytanie odnośnie xtb, czy takie coś będzie możliwe do zrobienia - wpłacanie PLNów z konta bankowego na xtb -> wymiana wewnętrznie na USD po 0,5% marży, czyli przerzucenie tego na osobny rachunek xtb w USD-> kupienie etfów w USD -> zamknięcie pozycji i otrzymanie USD -> ponowne przewalutowanie, czyli przerzucenie USD na rachunek otwarty w PL z kolejną marżą -> wypłacenie pieniędzy z konta złotówkowego w PLN na konto bankowe. Tak, wiem, sposób w ogóle nieoptymalny i z Revolutem i Paypalem wyjdzie mi lepiej, ale chce wiedzieć, czy taki "schemat" jest w ogóle możliwy i czy wtedy w jakimś stopniu unikam ryzyka walutowego, bo akcje USD kupuje odrazu za USD a nie za złotówki. Chce się dowiedzieć też, jak to ma się do tego, co na screenie - bo w sytuacji PLN -> USD właśnie zadaniem jest wykonanie konkretnego zlecenia, ale już USD -> PLN nie byłoby do tego wykorzystywane, tylko do wypłacania na konto, czyli coś w rodzaju "kantorowania", a nie wiem, jak to ma się do regulaminu XTB ( ͡º ͜ʖ͡º)
Adalanoo - #gielda #xtb
Siema, pytanie odnośnie xtb, czy takie coś będzie możliwe do ...

źródło: 123123123123

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Wojciechrempala czyli jeżeli nie będę się bawił w revoluta i późniejsze wypłacanie dolarów na pekao, to pozostaje jedynie kupowanie etfów usd w złotówkach? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
akcje USD

kupowanie etfów usd


@Adalanoo: To w końcu co? Bo jak chcesz kupować akcje ma giełdach w US to nie ma dużego wyboru trzeba handlować w USD. Natomiast ETFy europejskie są zazwyczaj notowane w kilku walutach (USD/EUR/GBP), więc zazwyczaj prościej jest handlować nimi w EUR, gdzie przelewy SEPA są darmowe i nie trzeba kombinować na każdym kroku.

Zapytałem o to trzy lata temu i nie było to możliwe, xtb nie prowadzi
  • Odpowiedz
  • 0
@Asceus chodziło mi w dalszym ciągu o ETFy, nie o akcje, pomyliłem się z lekutka ( ͡° ʖ̯ ͡°) a czy jeżeli opłaca się handlować nimi w euro, to czy w tym wypadku nie działa to też na zasadzie przeliczania wartości euro na usd, tak jak pln na usd i tym samym w dalszym ciągu jest ryzyko walutowe?
  • Odpowiedz
  • 1
@Adalanoo: Zawsze masz ryzyko walutowe jak chcesz inwestować w zagraniczne aktywa.
Żebyś nie miał ryzyka walutowego to musisz za PLN inwestować na GPW w polskie spółki (tu już pomijam wpływ kursu walut na biznesy poszczególnych spółek). Albo przeprowadzić się do USA i zarabiać/wydawać w USD, wtedy można mówić o braku ryzyka walutowego jak inwestujesz w spółki z US.
  • Odpowiedz
  • 1
Jeśli dobrze zrozimiałem, to nie powinno być problemu.

Wpłacasz w PLN, w XTB zamieniasz na USD, robisz tam jakieś transakcje w USD, zamieniasz na PLN w XTB, wypłacasz PLN. Czyli wpłaciłeś do XTB środki w PLN i wypłacasz też w PLN. Nie wiem dlaczego nie można by było tego tak zrobić.

Zawsze możesz zapytać support.
  • Odpowiedz
  • 0
@burns właśnie pytałem się w tej sprawie supportu i odpowiedź była taka - "XTB niestety nie prowadzi doradztwa podatkowego, nie mam wymaganej wiedzy i nie chce Pana wprowadzić w błąd", także pozostało spytać się mirków ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@Adalanoo: Heh, chyba konsultant nie zrozumiał pytania. Wysłałem im też podobne zapytanie, zobaczymy co odpowiedzą. Ja bym się spodziewał, że właśnie nie można po przewalutowaniu wypłacić dolarów, a trzeba przewalutować do złotówki.

Btw, zamieniając złotówki na dolary i kupując instrumenty z rynku dolarowego, nie unikasz ryzyka walutowego (zakładając, że zarabiasz w złotówkach). Jedynie unikasz dodatkowych prowizji sprzedając i ponownie kupując różne instrunenty notowane w dolarach. Gdybyś chciał zmniejszyć ryzyko walutowe,
  • Odpowiedz
@Adalanoo: Dostałem odpowiedź. Po przewalutowaniu na dolary, zakupie instrumentu, a następnie jego sprzedaży można przewalutować pieniądze z powrotem do złotówki lub wypłacić w dolarach, wedle uznania. Natomiast waluta docelowego konta bankowego musi być zgodna z walutą rachunku tradingowego.
  • Odpowiedz
  • 0
@burns Oooo, dobrze wiedzieć, dzięki za pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°)👍
Czyli dla kogoś, kto nie miałby konta bankowego w dolarach opłaca się w ogóle robić taki zabieg przewalutowania, który opisałem, czy po prostu brać te etf za złotówki i tyle, bo wyjdzie na to samo, skoro nie uniknę strat związanych z ryzykiem walutowym?
  • Odpowiedz
@Adalanoo: Raczej się opłaca. Jeśli w przyszłości sprzedasz któryś instrument notowany w dolarze i za te pieniądze kupisz inny notowany w dolarze, to nie zapłacisz drugi raz prowizji. To samo tyczy się instrumentów notowanych w euro.
  • Odpowiedz