Wpis z mikrobloga

Burza mózgów. Dlaczego w losowych momentach jak steruję roletami zapala mi się światło w salonie (oczka led) i gaśnie po kilku sekundach? Zdarza się to nieregularnie. Oczka spięte są z dotykowymi włącznikami, sterowanie rolet przycisk zwykły góra dół z zamkiem.
Nie ja tu robiłem instalacje, nie mam pewności co do bezpieczników, wydaje mi się zze rolety są na osobnym niż światło.

Kolejny problem - gość zamontował taśmy led. Po włączeniu taśmy led załącza mi się światło w skrytce, gdzie włącznik jest na czujnik ruchu. Załącza się to tak, jakby ktoś tam wszedł i świeci się jeden pełny cykl czujki.

Mi to wygląda na jakieś problemy z neutralnym, ale no nie bardzo wiem nawet jak zacząć, żeby dojść do tego, co jest problemem. Najbezpieczniej wychodziłoby chyba kupić kondensatory i przy oczkach je pozakładać na początek. Z tego co kojarzę to wystarczy założyć go przy jednym oczku w obwodzie, prawda to?

Wszelkie sugestie kile widziane. Gdybym sam to robił, zrobiłbym pewnie lepiej, no takie wady kupowania a nie budowania xD

#pytanie #pytaniedoeksperta #elektryka #dom #mieszkanie #remontujzwykopem
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Shatter: Problem leży w zakłóceniach - 1. przewody zbyt blisko siebie, 2. #!$%@? sprzęt (dotykowe włączniki gdzie przystawiając dupę po grochówce wyzwolisz akcję ciepłym pierdem), 3. procesy łączeniowe, mikroprzepięcia, które możemy wyeliminować pierścieniami ferrytowymi.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@czteryagrafki łączniki od rolet raczej normalne, te dotykowe imo średnie, ale one są w ogóle od siebie oddalone, możliwe, że mają wspólny neutralny w jakiś sposób, ale tu też nie mam pewności.
Pierścienie tj.?
  • Odpowiedz
@Shatter: wspólny neutralny? Nie może być inaczej ;) Załączasz rolety - idzie duży ładunek energii, niewykluczone, że ktoś spaprał robotę i pociągnął zasilanie z oświetlenia, więc ta energia (z przepięciem łączeniowym) idzie w pobliżu #!$%@? włącznika dotykowego. Wywal testowo te dotyki na zwykłe i zobacz czy się załączy. Na moje problem ustanie.

Nie wiem na jakiej zasadzie działa ten włącznik, ale obstawiam, że ładunek rolet jest na tyle duży, że
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@czteryagrafki tylko fizycznie te włączniki są od siebie daleko xd jutro spróbuję z żoną posprawdzać bezpieczniki, jak będą na jednym bezpieczniku to pewnie wina czegoś z włącznikiem

A ta historia, że jak załączam taśmę led to załącza mi się też światło z czujki tak jakby? Tu akurst o coś zapytałem, on mi powiedział "a bo tam elektryk zero pociągnął" - nie wiem, co to miało znaczyć, gadałem z gościem i tym
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@czteryagrafki akurst czujka jedt #!$%@?, nie da się zmienić czułości XD już próbowałem. Ale ona się zapala po włączeniu innej taśmy bez względu na ruch itd. Potem gaśnie i spokój.

Podrzucisz link odnośnie tyhc pierścieni?
  • Odpowiedz
https://www.tme.eu/pl/details/flf-502/ferryty-na-przewod/ferrocore/?brutto=1¤cy=PLN&utm_sourcehttps://www.tme.eu/pl/details/flf-502/ferryty-na-przewod/ferrocore/?brutto=1¤cy=PLN&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Bierne%20PL%20[PLA]%20CSS%20SegmentA&utmadgroup=FERROCORE%20(b)[p][PLA]&gadsource=1&gclid=Cj0KCQjw8MG1BhCoARIsAHxSiQl3C6j9AJpqVSo-smP9WV7iMl-DABAteXbpCeQFkj2NFCwFdSKYaN0aAmHGEALwwcB=google&utmmedium=cpc&utmcampaign=Bierne%20PL%20[PLA]%20CSS%20SegmentA&utmadgroup=FERROCORE%20(b)[p][PLA]&gadsource=1&gclid=Cj0KCQjw8MG1BhCoARIsAHxSiQl3C6j9AJpqVSo-smP9WV7iMl-DABAteXbpCeQFkj2NFCwFdSKYaN0aAmHGEALwwcB

https://www.tme.eu/pl/details/b64290l0048x830/ferryty-pierscieniowe/epcos/?brutto=1¤cy=PLN&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Bierne%20PL%20[PLA]%20CSS%20SegmentA&utmadgroup=EPCOS%20(b)[p][PLA]&gadsource=1&gclid=Cj0KCQjw8MG1BhCoARIsAHxSiQmTPnoMi7IwXiqucxoe2thCDIZeKfxTSw3Dt1EyVpjp8VyvZhiwdkaAoWuEALw_wcB
  • Odpowiedz