Wpis z mikrobloga

@Reeposter: szczerze mówiąc sam nie wiem. Tzn, samo wyniesienie go na tą orbitę, liczy się ze wzoru W=GMm(1/r1 - 1/r2), czyli w tym przypadku W=GMm(1/R-1/3R)=(2GMm)/3R. To jest wzór na pracę sił zewn. w polu grawitacyjnym.
@2f1i: Dobra, a jak jest zadanie 4, to przy obliczaniu Ep2 to mam podstawić 12R czy 9, czy 15? XD Bo normalnie obliczyłbym dla 12, a tu ktoś w necie pisze, że trzeba jakimś cudem dodać.
@Reeposter: Jak coś to mogę uargumentować wybór akurat 12R. Musisz obie energie policzyć względem tego samego układu odniesienia. Tego jestem prawie pewien ;)
@Reeposter: w czwartym siła zmaleje 16 razy, bo maleje ona z kwadratem odległości, a odległość zwiększyła się 4 razy. zmiana energii jest równa wykonanej pracy, a więc wzór, który masz powyżej: W=GMm(1/r1 - 1/r2), lub jeśli chcesz stosunek (prawdopodobnie chodzi o stosunek) to będzie ze wzoru na energię potencjalną w polu grawitacyjnym: Ep = -GMm/r, a więc będzie równa stosunkowi promieni (wszystko oprócz nich się poskraca): (-GMm/R)/(-GMm/r) = r/R = 3/12