Wpis z mikrobloga

[Wykonanie gniazda siłowego w skrzynce energetycznej w ulicy?]

Mam skrzynkę energetyczną w granicy działki. Zakład energetyczny dostarcza mi przyłącze w układzie TN-C (wspólny PE i N). Za licznikiem (w skrzynce w ulicy) mam bezpieczniki mocy na 3 fazy (mogę tam wyłączyć sobie prąd). Potem sobie lecą do mnie do domu 4 żyły do rozdzielnicy i tam układ zamienia się w standardowy TN-S. Tam mam wszystkie bezpieczniki i różnicówki.

Czy da radę jakoś łatwo zrobić gniazdo siłowe zaraz przy skrzynce energetycznej przy ogrodzeniu? Niestety nie pomyślałem o tym, a gdybym kiedyś miał auto elektryczne no to przydałaby się siła.... A teraz pociągnięcie siły z domu, przed dom (gdzie jest kostka) to byłaby masakra. Mam tylko pociągnięty zwykły kabel 3x2.5 do napędu bramy.

#budowadomu #budujzwykopem #elektryka
  • 9
  • Odpowiedz
@hipodrom: Jeżeli w obecnej skrzynce przyłączeniowej masz licznik ZE i zabezpieczenie przedlicznikowe i jest miejsce na założenie jeszcze jednego zabezpieczenia zalicznikowego to nie widzę problemu. Ale zleć to jakiemuś elektrykowi z uprawnieniami by wszystko porzadnie i z głową zrobił.
  • Odpowiedz
Czy da radę jakoś łatwo zrobić gniazdo siłowe zaraz przy skrzynce energetycznej przy ogrodzeniu? Niestety nie pomyślałem o tym, a gdybym kiedyś miał auto elektryczne no to przydałaby się siła.... A teraz pociągnięcie siły z domu, przed dom (gdzie jest kostka) to byłaby masakra. Mam tylko pociągnięty zwykły kabel 3x2.5 do napędu bramy.


@hipodrom: Powinno iść z domu do miejsca, gdzie chcesz mieć gniazdo siłowe. Nie sądzę by energetyka zgodziła
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: A to nie jest tak że wszystkie instalacje muszą się rozchodzić dopiero od WLZ? Czyli w teorii musi iść od głównej rozdzielni dopiero z tym gniazdem? Ja wiem, że się da ale czy to zgodne z przepisami?
  • Odpowiedz
Nie sądzę by energetyka zgodziła się na zrobienie takiego gniazda na trasie przewodu od ZK do domu poprzez przerwanie przewodu zasilającego dom,


@ProgramistaNaBudowie: czemu? pytam z ciekawości bo raz nie znam się aż tak dokładnie na tym i liczę, że ktoś mądrzejszy i dwa kiedyś mnie może czekać podobny problem i dotychczas myślałem, że tak jak w elektronice to w elektroenergetyce identycznie można po prostu kabel rozdzielić na dwa i
  • Odpowiedz
Aż tak to się nie znam. Rozmawiałem kiedyś z elektrykiem, który wykonywał projekt instalacji do mojego projektu domu i powiedział, że jeśli chcę mieć prąd w garażu lub altance na ogrodzie, to muszę prowadzić to z domu. Mogę doprowadzić z domu do garażu, z garażu do altanki, ale nie bezpośrednio rozdzielać przewód i robić sobie jakieś własne skrzynki na ogrodzie by z tamtąd dzielić przewód na różne mniejsze instalacje. Masz projekt budowlany,
  • Odpowiedz
  • 0
@Wiskoler_double: tak. w skrzynce mam licznik i chyba z tego co kojarzę dwa zabezpieczenia. Jedno przed a drugie za licznikiem. Wiadomo, że sam tego nie będę robił.

@ProgramistaNaBudowie nie no , ciąć WLZ nie chcę. Myślałem, że dam radę wpiąć tam drugi kabel za licznikiem i zrobić na nim rozdział na PE i N i zrobić gniazdko gdzieś obok...

@Catmmando dokładnie tak chciałem zrobić jak piszesz. WLZ jest
  • Odpowiedz
@hipodrom: wg przepisów to umowa z ZE określa granice własności. Wg internetu złącze kablowe staje się własnością ZE,. Zacząłbym od zajrzenia do umowy.

Jak jest twoje to znaczy, że masz klucz, nie? To zajrzał bym do środka i zobaczył, czy jest tam w ogóle miejsce na dodatkowe zaciski i zabezpieczenie.

Nie ma przeszkód z punktu widzenia zasad elektrotechniki, żeby w skrzynce rozdzielczej rozdzielić obwód XD

Jak złącze jest ZE to
  • Odpowiedz